Beykoz Üniversitesi hedeflerini paylaştı

Beykoz Üniversitesi, danışma kurulu toplantısında üniversite projeleri ve hedeflerini görüştü.

beykoz-universitesi-hedeflerini-paylasti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Danışma Kurulu Toplantısının ilki 27 Haziran 2024 Perşembe günü Kavacık Yerleşkesi Konferans Salonunda gerçekleşti. Rektör Prof. Dr. Mehmet Durman, üyelere gündem başlıklarını sıralayarak üniversite hakkındaki detayları paylaştı.

beykoz-universitesi-hedeflerini-paylasti

Prof. Dr. Mehmet Durman, çalışan ve öğrenci memnuniyetine önem verdiklerini belirtirken memnuniyet anket verilerini aktardı.

TÜMA 2023’ten örnekler vererek 74 vakıf üniversitesi içinde toplam 6 farklı öğrenci memnuniyet alanında ilk 25’inci, “Vakıf Üniversitelerinin Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet Sıralaması”nda 4’üncü, “Vakıf Üniversitelerinin Akademik Destek ve İlgi Sıralaması”nda 5’inci, “Vakıf Üniversitelerinin Öğrenim Deneyimi Tatminkârlığı Sıralaması”nda ise 15’inci olunduğunu belirtirken ilerleyen başarı grafiğini aktardı.

beykoz-universitesi-hedeflerini-paylasti

Yüksek öğrenimine kazandırılan ilklerden bahsederken şöyle konuştu; “Çağımızda interdisipliner alanlar çok değerli. Farklı çatılar altında olan enstitüleri biz Lisansüstü Programlar Enstitümüzde altında topladık. Bunu Türkiye’de uygulayan ilk üniversite olduk. Yüksek lisans programlarında araştırma yapmak adına ciddi kolaylık sağladığını gören 105 devlet üniversitesi ile 48 vakıf üniversitesi bu yapıya geçti.” şeklinde konuştu. İstihdam odaklı profesyonel eğitimi sağladıklarını aktaran Prof. Dr. Mehmet Durman, özgün eğitim-öğretim modelinin parçası olarak programlarda en az bir yarıyıl staj imkanı sağladıklarını söyledi. Uygulamanın faydasını öğrenci gözüyle değerlendirebilmek amacıyla 2023-2024 güz döneminde staj yapan öğrencilere uygulanan anket verilerini paylaşırken şunları söyledi; “Staj uygulamasından memnun öğrencilerimizin oranı %87, staj yaptığı işletmeden memnun öğrenci oranımız ise %97. Öğrencilerimizin %55’i staj yaptığı işletmeden iş teklifi alırken %64’ü ise stajın kendilerine mesleki anlamda özgüven, mesleki ve etik bilinç kazandırdığını belirtti. Öğrencilerimizin, uygulamadan memnun ve bu şekilde sektörde tercih edilen mezunlardan olması bizleri mutlu ediyor.” dedi.

beykoz-universitesi-hedeflerini-paylasti

Ayrıca Prof. Dr. Mehmet Durman, Blok Öğrenmeyi hayata geçirerek Türkiye’de yine bir ilke imza atıldığını vurguladı. Lisansüstü düzeyinde Blok Öğrenmenin pilot uygulamasının başlatıldığını ifade ederken Türkiye’de ilk olacak bu yenilikçi sistem ile güz ve bahar dönemlerini haftalık bloklar halinde tasarlandığını anlattı.

beykoz-universitesi-hedeflerini-paylasti

21. yüzyıl dünyasında yetkinlik geliştirme anlamında önemli kazanımlar elde edilmesi adına 14 yetkinlikte öğrencilerin belirli konularda dersler aldıklarını aktardı. Bu noktada danışma kurulu üyelerinin görüş ve önerileri de alındı. Prof. Dr. Mehmet Durman, “Öğrenci Tasarımı Dersler” hakkında da bilgi verirken dersin öğrencilerin isteği doğrultusunda Öğr. Gör. Elif İnci Aras’ın koordinasyonunda ders içeriklerini oluşturduklarını paylaştı. Önümüzdeki dönemde her programda en az bir dersin bu şekilde oluşturulmasının hedeflendiğini söylerken, öğrencilerin konu hakkındaki memnuniyetini çekilen bir video ile konukların görüşlerine sundu.

beykoz-universitesi-hedeflerini-paylasti

Kalite noktasında kurumsal özellikler bağlamında Beykoz Üniversitesinin konumunu aktaran Prof. Dr. Mehmet Durman üniversitenin stratejik hedeflerini de aktararak gelecek planların seyrinden bahsetti.

Mütevelli Heyeti Başkanı Engin Özmen, kapanış konuşmasını yaparken önemli katkılar sağlandığını dile getirirken şunları söyledi; “İş dünyasında olan herkes bilir ki ülkelerin gelişmesinin altında yatan faktörlerden biri de üniversitelerin sanayi ve teknolojiye yaptıkları katkıdır.  Almaya ve Japonya teknolojik ve dijital gelişimde üniversiteler ile birlikte ilerledi. Biz Beykoz Üniversitesinin temelleri olan Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulunu kurarken lojistik sektörünün ihtiyacı olan yetişmiş personeli sektöre kazandırmak hedefi ile yola çıktık ve 2016 yılına kadar da lojistik eğitimi veren ve işe yerleştirme oranı olarak Türkiye’de önde gelen meslek yüksekokulları arasına girmeyi başardık. Şimdi ise çıktıları kontrol edilebilir bir üniversite olarak ilerliyoruz. Bu anlamda burada olmak son derece önemli. Bu heyecanı koruyarak yeni projelerde danışma kurulu önerileri ile hayata geçirmek istiyoruz.”

Beykoz Üniversitesi hedeflerini paylaştı

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin