Beykoz Üniversitesi’nde yatay geçiş başvuruları başladı

Yatay geçiş hakkını kullanarak öğrenim hayatına Beykoz Üniversitesi’nde devam etmek isteyen öğrenciler, 15 Ağustos’a kadar başvurularını online olarak yapabilecekler.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yatay geçiş hakkını kullanarak öğrenim hayatına Beykoz Üniversitesi’nde devam etmek isteyen öğrenciler, 15 Ağustos’a kadar başvurularını online olarak yapabilecekler.

Beykoz Üniversitesi’ne 2022-2023 güz yarıyılı yatay geçiş başvuruları başladı. Türkiye’de ya da KKTC’de bir yükseköğretim kurumunda öğrenim gören ve Beykoz Üniversitesi’ne yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler başvurularını 15 Ağustos’a kadar yapabilecek.

 Güçlü akademik kadrosu, uygulamalı ve kişiye özel programları ile yüz yüze ve uzaktan eğitimde başarısını kanıtlayan Beykoz Üniversitesi’ne geçmek isteyen öğrenciler başvurularını online olarak yapabilecek.

31 Ağustos’ta sonuçların ilan edilmesinin ardından kesin kayıtlar ise 5-8 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Güz yarıyılında Beykoz Üniversitesi’ne geçiş yapmak isteyen öğrencilere, yüzde 50 indirimli programlarda yatay geçişe özel ek yüzde 25 burs imkânı da sunuluyor. Başka bir yükseköğretim kurumunda öğrenim gören öğrenciler, Beykoz Üniversitesi’ne iki farklı yöntemle yatay geçiş yapabilecekler.

İKİ FARKLI YÖNTEMLE YATAY GEÇİŞ

Beykoz Üniversitesi’ne gelmek isteyen adaylar ‘merkezi yerleştirme puanına’ göre ya da ‘genel not ortalamasına’ göre yatay geçiş yapabiliyor. Merkezi yerleştirme puanına göre yapılan başvurularda lisans veya önlisans öğrencilerinin kayıtlı oldukları programdaki başarı koşullarına bakılmadan, yerleştiği yıl aldıkları LYS/YGS/TYT/DGS puanlarına bakılıyor. Bu yöntemle geçişe, Türkiye’deki Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmış adaylar başvuru yapabiliyorlar. Ancak yurt dışındaki diğer yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmış adaylar başvuru yapamıyorlar. Öğrenciler kaydoldukları yıldaki merkezi yerleştirme puanlarıyla geçmek istedikleri yükseköğretim programlarının merkezi yerleştirme puanını sağlamaları şartıyla önlisans veya lisans programlarının hazırlık sınıfı, ara sınıfları ve son sınıfı dahil olmak üzere geçiş yapabiliyorlar. Başarı sıralaması şartı getirilen Mühendislik, Mimarlık programları için aranan başarı sırasının sağlanması da gerekiyor.

ORTALAMA EN AZ 60 

Genel not ortalamasına göre yatay geçiş yapmak isteyenlerin ise önlisans programlarında kayıtlı olması, genel not ortalamasının 100 üzerinden en az 60 veya 4 üzerinden en az 2,29 olması gerekiyor. Uzaktan öğretimden, uzaktan öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabiliyor. Ancak, uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 4 üzerinden 3,15 veya üzeri olması veya kaydolduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekiyor. Örgün öğretim diploma programlarından uzaktan eğitim veren diploma programlarına yatay geçiş yapılabiliyor.

İŞ DÜNYASININ YETKİNLİKLERİNİ KAZANDIRIYOR

Güçlü akademik kadrosuyla öğrencilerini hem mesleğe hem hayata hazırlayan Beykoz Üniversitesi, özgün eğitim-öğretim modeli ile fark yaratmayı sürdürüyor. Mezunlarının sektörlerde tercih edilen ve öncelikli olarak istihdam edilen mezunlar olmasını hedefleyen Beykoz Üniversitesi’nde öğrenciler lisans eğitimlerinde 7 dönem okulda, bir dönem işyerinde, önlisansta ise 3 dönem okulda bir dönem işyerinde olmayı ifade eden 7+1, 3+1 modelleri ile öğrenim görüyor, yapılan bir dönemlik staj üniversitenin Kariyer Merkezi tarafından da takip ediliyor. Ayrıca üniversite, öğrencilerine iş dünyasının ihtiyaç duyduğu temel ve yönetsel yetkinlikleri 14 Yetkinlik Geliştirme Programı ile kazandırmayı hedefliyor.

SONUÇLAR 31 AĞUSTOS’TA

Beykoz Üniversitesi’ne yatay geçiş için 15 Ağustos’a kadar yapılan başvuruların değerlendirmeleri, 16-25 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Yatay geçiş başvurusunda bulunan aday öğrencilerin başvuruları değerlendirildikten sonra sonuçlar, 31 Ağustos’ta üniversitenin web sitesinde ilan edilecek. Yatay geçiş başvurusu kabul edilen adaylar, 5-8 Eylül tarihleri arasında kesin kayıt işlemlerini tamamlayacak.

Beykoz Üniversitesi’nin yatay geçiş başvuru belgeleri ve kayıt tarihleri ilgili ayrıntılı bilgiye https://www.beykoz.edu.tr/icerik/1562-yatay-gecis adresinden ulaşılabilecek.

 

Beykoz Üniversitesi’nde yatay geçiş başvuruları başladı
Bizi Takip Edin