Beykoz Yöresel Geceler'de 3 ayrı şehirin kardeş buluşması!

Beykoz Belediyesi Yöresel Geceler'in üçüncü konuğu Beykoz Kars-Ardahan-Iğdır Derneği oldu.

Beykoz Belediyesi ve Mavi Karadeniz TV işbirliği ile hayata geçen ‘Yöresel Geceler', her hafta farklı bir yöreyi kültürüyle dünyaya tanıtmaya devam…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi Yöresel Geceler’in üçüncü konuğu Beykoz Kars-Ardahan-Iğdır Derneği oldu.

Beykoz Belediyesi ve Mavi Karadeniz TV işbirliği ile hayata geçen ‘Yöresel Geceler’, her hafta farklı bir yöreyi kültürüyle dünyaya tanıtmaya devam ediyor. Daha önce Sinoplular Derneği ve Samsunlular Derneği’ni programa konuk eden Yöresel Geceler, bu kez de Kars-Ardahan-Iğdır Derneği’nin (KAİ) kardeş buluşmasını konuk etti.

Dernek Başkanı Latif Yıldız ve yönetiminin organizasyonluğunda düzenlenen gecede, yöresel kültür ve lezzetler tanıtıldı. Programda, Ankara’da terör saldırısı sonucu hayatını kaybeden şehitlerimiz saygıyla anılarak, birlik ve beraberlik mesajları verildi. Ayrıca geçen sene kalp krizi sonucu hayatını yitiren eski Dernek Başkanı Metin Yıldız’da derneğin üyeleri tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisiyle yad edilerek, duygusal anların yaşanmasına neden oldu.  

Programda; yöre sanatçıları Orhan Akbaba ve Mehmet Kılıç ile yöre ozanı Yahya Bilincan seslendirdiği türkülerle, uzun havalarla katılımcılara kültür ezgisi yaşattı.  3 ayrı şehrin yöre yemekleri olan; kuymak, Ardahan helvası, pişi, ayran aşı, helle aşı, mantı, mafiş, kayıtma, hingal kete, katmer, kaz eti, lokum tatlısı ve irmik tatlısı gibi pek çok lezzet hem tanıtıldı hem de gelen konuklara ikram edildi.

Ufuk Acar’ın sunumu eşliğinde gerçekleşen geceye; Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcısı Mahmut Gülbasar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nejla Çağlayan, CHP Belediye Meclis Üyesi Deniz Yıldız, CHP İlçe Sekreteri Canşah Yılmaz, CHP Kadın Kolları Başkanı Eylem Sabırhoşgör, HDP İlçe Eş Başkanı Hülya Oğuz, Erzurumlular Dernek Başkanı Ziya İnik, Batumlular Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç, Sivaslılar Dernek Başkanı Hamza Sağlam, Artvinliler Dernek Başkanı Mehmet Uzun, Sinoplular Dernek Başkanı Adnan Çeliker, Samsunlular Dernek Başkanı Ömer Altun ve BAK Derneği Başkanı Nuri Yeşilbaş ile çok sayıda yöre halkı katıldı.

Dernek Başkanı Latif Yıldız: Güzel bir kardeşlik tablosu çizen bir derneğiz!

Programın açılış konuşmasını KAI Dernek Başkanı Latif Yıldız gerçekleştirdi. Oldukça heyecanlı olan Dernek Başkanı Latif Yıldız, öncelikle bu gecenin düzenlenmesinde katkısı ve emeği olan herkese şükranlarını sundu. Özellikle Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e bu konuda teşekkürlerini belirten Latif Yıldız; “Beykoz Belediyemizin düzenlemiş olduğu Yöresel Geceler programı öncelikle biz yöre dernekleri için çok önemli. Yücel Başkanımızın böyle bir imkanı bize tanımış olmasından ötürü öncelikle teşekkürlerimi kendisine bir borç bilirim. Biz, bünyesinde üç ayrı yöreyi birleştiren ve güzel bir kardeşlik tablosu çizen bir derneğiz.  Geleneklerimizi, göreneklerimizi bu tür programlarla hem anlatma hem de tanıtma imkanı buluyoruz. Bu bizim için mutluluk verici” dedi.

Başkan Yücel Çelikbilek: Biz 250 bin nüfuslu büyük bir aileyiz!

Dernek Başkanı Latif Yıldız’ın konuşmasının ardından Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek sözü aldı. Öncelikle geçen yıl hayatını kaybetmiş olan eski KAİ Dernek Başkanı Metin Yıldız’ı rahmetle yad ettiğini söyleyen Başkan Çelikbilek, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Biz 250 bin nüfuslu büyük bir aileyiz. Burada kardeşliği, barışı, dostluğu görmek mümkün. Bu tablo bize mutluluk veriyor. Beykoz enteresan bir yer. Türkiye’nin 81 ilinden vatandaşlar bu bölgede kardeşçe yaşıyor. Bu kardeşliği de çoğaltmamız gerekiyor. Görüyorum ki, tek bir yürek olarak bu salondasınız. Ancak, buraya daha fazla yürek taşımamız lazım.  Ne kadar yürek taşırsak, dışarıdaki hava öyle farklı olur ve gücümüz artar”.

Konuşmasının sonrasında Başkan Yücel Çelikbilek’e katkı ve desteklerinden ötürü Dernek Başkanı Latif Yıldız tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Programın diğer konuşmacıları olan ve kısa bir selamlama konuşması yapan Şube Başkanı Nejla Çağlayan, Belediye Meclis Üyesi Deniz Yıldız ve derneğin Kadın Kolları Başkanı Pembe Toprak’ta, emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkürlerini belirterek, üç ayrı şehir olmalarına rağmen bir bütün olduklarına dikkat çekti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay’dan geceye yıldızlı pekiyi!

Gecenin ilerleyen saatlerinde program sunucusu Ufuk Acar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay’a bir eğitmen gözüyle programı değerlendirmesi için söz uzattı. “Geçerli not aldınız. Yıldızlı pekiyi veriyorum” diyen Müdür Kazım Bozbay, Belediye’nin de İlçe Milli Eğitim’in de KAI’li yöneticilere teslim olduğunu belirterek; “Şehirlerimiz ayrıldı ama, derneğimiz ayrılmadı. Bu da dostluk, kardeşlik içerisinde olduğumuzu gösteren en güzel örnek” şeklinde konuştu.

Beykoz Belediyesi Yöresel Geceler’in bir sonraki konuğu 27 Şubat Cumartesi günü saat 19.00’da Beykozlu Tokatlılar Derneği olacak.

Beykoz Yöresel Geceler'de 3 ayrı şehirin kardeş buluşması!
Bizi Takip Edin