Beykoz’a bereket getirecek 5 proje İstanbullularla buluştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un kent tarımı alanında gözde ilçesi Beykoz’da hayata geçen marka projeler “Kent Tarımı Toplu Açılış Töreni”yle görücüye çıktı. İlçeyi şehrin tarım merkezi yapma hedefiyle yürütülen yatırımların tanıtıldığı açılışta fide dağıtımı yapıldı ve ilçe sakinleri Mustafa Ceceli konseri ile keyifli anlar geçirdi. 

Yeni nesil tarım modelleri ve projeleri ile önemli bir atılım yapan Beykoz Belediyesi, düzenlediği “Kent Tarımı Toplu Açılış Töreni” ile yeni projelerini duyurdu.

“İstanbul’un İncisi, Tarımın Öncüsü” sloganıyla düzenlenen açılış törenine, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç ile belediye başkan yardımcıları, çeşitli sivil toplum kuruluş temsilcileri, muhtarlar ve ilçe sakinleri katıldı.

İlçenin tarım potansiyelini geliştirmek için 3 yıldır önemli projeleri hayata geçiren Beykoz Belediyesi,  Türkiye’nin en özgün aracısız satış yeri Beykoz Köy Pazarı, Alım Garantili Üretim, 1 milyon fidenin üreticisiyle buluşacağı Tohum ve Fide Serası, Topraksız Tarım AR-GE Serası, permakültürün yaygınlaştırılacağı Ekolojik Park ve diğer kazanımları İstanbullularla buluşturdu.

“SİZ ÜRETİN SATAMADIĞINIZI BİZ ALACAĞIZ”

Törende misafirlere hitap eden Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz’un bereketli topraklarının gelişmesi için yaklaşık üç yıldır büyük bir titizlikle çalıştıklarını belirterek, “Bugün biz 5 tane projemizin açılış ve lansmanını yapıyoruz. Tabii ki merkezinde köy pazarımız var. Burası Cumhuriyetköy, Beykoz’umuzun önemli tarım merkezlerinden bir tanesi. Beykoz, Osmanlı’dan bugüne aslında tarım bakımından İstanbul’u besleyen önemli merkezlerden bir tanesi. İstanbul’da Beykoz’u kent tarımının merkezi yapma düşüncesiyle birçok hazırlıklar yaptık. Bunlardan en önemlisi alım garantili üretim. Biz çiftçimize diyoruz ki ‘Siz üretin, yetiştirin’ satamadığınızı biz alacağız. Ve nitekim öyle yaptık. Sonrasında ürettiklerinizi pazarlayabileceğiniz, satabileceğiniz çok önemli köy pazarları yapacağız. İşte o köy pazarlarının ilkini buraya Cumhuriyet köye yaptık. Buradaki köy pazarında Beykoz’un üreticileri ürettikleri ürünleri satıyorlar. Satamadıklarını biz zaten alıyoruz ve onu ihtiyaç sahibi komşularımıza, hemşehrilerimize ulaştırmış oluyoruz.” dedi.

“ÜCRETSİZ BEYKOZLU HEMŞEHRİLERİMİZE DAĞITACAĞIZ”

Murat Aydın, konuşmasına şöyle devam etti:

“Tohum ve fide üretim merkezi olan fide üretim merkezimizin açılışını bugün yapıyoruz. Burada yılda en az 1 milyon fide üretmeyi planladık. Ve o fidelerin tamamını ücretsiz olarak Beykozlu hemşehrilerimize dağıtacağız. Bizim çiftçi kayıt sistemine bağlı olan çiftçi sayımız 3 yıl önceye göre bugün 4 kat arttı. Beykoz Ziraat Odası’na kayıtlı olanlarda 7 kat arttı. Böyle olağanüstü bir ilgi var. Hemşehrilerimizle birlikte kent tarımı modelini 3 yıldır uyguluyoruz. Ve ortaya çıkardığımız projelerin de bugün açılışını yapıyoruz.“.

Program, Mustafa Ceceli’nin konseriyle son buldu.

1 MİLYON FİDE ÜRETİMİ HEDEFLENİYOR

Tarımsal üretimin en büyük harcama kalemini oluşturan tohum ve fide konusunda çiftçilere destek olan Beykoz Belediyesi, Cumhuriyetköy Tohum ve Fide Üretim Serası’nı da hizmete açtı.

16 bin 40 metrekarelik bir alanda açık ve kapalı üretim alanları oluşturan Beykoz Belediyesi, ilk etapta bir milyon mevsimlik fide üretimi ve çiftçilere yazlık fide dağıtımı hedefliyor.

ALIM GARANTİLİ ÜRETİM

Beykoz Belediyesi’nin kent tarımı alanında bir diğer projesi ise Alım Garantili Tarım Sözleşmesi. Bu projeyle Beykoz Belediyesi, yılbaşında alım garantisi verdiği çiftçinin mahsulü olgunlaştığında satamazsa alıp, ihtiyaç sahibi kişilere dağıtıyor. Bugüne kadar 46 çiftçi ile sözleşme imzalandı. Toplamda 200 ton sebze- meyve ile 61 bin adet yumurta ve dört bin litre süt alındı.

QR SİSTEMİYLE ÜRÜN HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLUNUYOR

Haftanın her günü açık, sabit ve modern bir pazar yeri olarak hizmete alınan Beykoz Köy Pazarı, İstanbulluları Beykoz markalı doğal ve taze ürünlerle buluşturuyor.

Şu anda 27 üreticinin mahsul yetiştirdiği Beykoz Köy Pazarı tezgahlarında QR kodlarla ürünün tezgahtan önceki serüveni hakkında da bilgi sahibi olunuyor.

TOPRAKSIZ TARIM AR-GE SERASI

Beykoz Üniversitesi ile güçlerini birleştiren Beykoz Belediyesi, Çubuklu Topraksız Tarım ve AR-GE Serası’nı kurdu. Dört mevsim iyi tarım koşullarına uygun olarak sebze-meyve üretip, ihtiyaç sahiplerine verilen projede daha az maliyetle sürdürülebilir tarımın mesajı veriliyor. Öğrenciler ve araştırmacılar tarımın geleceği için AR-GE çalışmaları da yürütüyor.

BEYKOZ EKOLOJİK PARK

Sürdürülebilir yaşamı destekleyen Beykoz Belediyesi, Permatürk Vakfı ile Beykoz Ekolojik Park’ı hayata geçirdi. Okullar, çiftçiler ve ilçe sakinlerinin katılımına açık olan parkta permakültür ve ekolojik tarım uygulamaları gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda doğayla ahenk içerisinde bir yaşamın kodlarını veren atölye çalışmaları düzenleniyor.

Beykoz’a bereket getirecek 5 proje İstanbullularla buluştu
Bizi Takip Edin