Beykoz'a yeni bekçi alımı ne zaman… İşte tüm detaylar!

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan ilana göre Beykoz için en az lise mezunu bekçi alımı yapılacak. 

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Valiliği'ne bağlı Kaymakamlıklarına alınacak çarşı ve mahalle bekçisi ilanını yayınladı. Buna göre İs

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan ilana göre Beykoz için en az lise mezunu bekçi alımı yapılacak. 

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Valiliği’ne bağlı Kaymakamlıklarına alınacak çarşı ve mahalle bekçisi ilanını yayınladı. Buna göre İstanbul’un 39 ilçesine toplam 2 bin bekçi alımı yapılacak. Peki, Beykoz’a kaç bekçi alınacak? Bekçi alımı başvuruları ne zaman? Alım şartları neler? Bekçi alımı ne zaman yapılacak? İşte merak edilenler…

BEYKOZ’A 35 BEKÇİ ALINACAK

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan ilana göre İstanbul’da 2 bin bekçi alımı yapılacak. 39 ilçeye dağıtılan 2 bin kişilik planlamadan Beykoz’a 35 kişi düştüğü açıklandı. Daha önce alınan 20 bekçi Ağustos ayı itibariyle göreve başlamıştı.

BEKÇİ ALIMI BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Bekçi alımı için başvurular 8-22 Kasım 2017 tarihleri arasında, hafta içi mesai saatlerinde ilgili İlçe Emniyet Müdürlüklerine bizzat yapılacak. Adaylar, çalışmak istedikleri ilçe için aşağıda yer alan örnek dilekçe ve istenilen evraklarla birlikte başvurularını gerçekleştirecek. Başvurular tek bir ilçe üzerinden yapılacak olup, birden fazla ilçe için başvuru kabul edilmeyecek.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

a. Erkek ve Türk vatandaşı olmak,

b. En az lise ve dengi okul, Ön Lisans, Lisans veya lisans üstü mezunu olmak,

c. Askerlik ödevini bitirmiş olup 30 yaşından büyük olmamak, (Asıl aday listesine girenlerin bek çiliğe giriş sınavı için verdikleri dilekçenin Valilik/Kaymakamlı k tarafından İl/İlçe Emniyet Müdürlüğüne /Amirliğine havale olduğu tarih; yedek aday listesine girenlerin ise adaylığa tayin tarihi dikkate alınacak.)

d. Görevini yapmaya engel olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığını sağlık kurulu tarafından verilmiş raporla belgelemek,

e. Ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

f. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’nci maddesindeki şartları taşımak,

g. Türk toplum telakkilerine (anlayışına) göre kötü şöhretli tanınmamak,

h. Kamu haklarından mahrum olmamak veya kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak,

i. Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak,

j. En az 167 cm boyunda olmak,

k. Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak.

SÖZLÜ SINAVIN ŞEKLİ, TARİHİ, YERİ VE KONULARI

a. Sözlü sınav 04-13 Aralık 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

b. Bekçi olmaya engel hali bulunmadığı anlaşılan isteklilere ekteki örneğe uygun olarak fotoğraflı ve açık kimlik bilgileri yazılı birer ‘Sınava Giriş Belgesi’ verilir. Bu belgede, sözlü sınavın yapılacağı yer ve saati de belirtilir.

c. Sözlü sınava girmeye hak kazanan adaylar, ‘Sınava Giriş Belgesi’ni İlçe Emniyet Müdürlüğünden bizzat imzalayarak alacaklardır. Sözlü sınava katılacak tüm adayların katılım sırasına göre liste halinde imzaları alınacak ve bu aşamada ‘Sınav Giriş Belgesi’ndeki imzasının doğruluğu karşılaştırılacaktır. ‘Sınav Giriş Belgesi’ni sınava getirmeyenler veya imzası farklı olanlar sözlü ve/veya yazılı sınava alınmayacaktır.

d. Sınav komisyonunca adaylar, birer birer sözlü sınava tabi tutulacaktır.

e. Sözlü sınavda adayların:

Genel kültür durumu,

Genel görünüş, hal ve tavırları ile vakara uymayan konuşma itiyadı,

Herhangi bir düşünce ve duygunun sözle anlatılmasında güçlük,

Gibi bekçiliğe girmeye mani halleri olup olmadığı değerlendirilecektir.

f. Sözlü sınavda 100 tam puan üzerinden 70 puan alan adaylar başarılı sayılarak yazılı sınava çağrılacaktır.

g. Sözlü sınav sonuçları, sınav tarihinden sonra en geç iki gün içerisinde Valilik/Kaymakamlıkların internet adresinden ilan edilecektir.

YAZILI SINAVIN ŞEKLİ, TARİHİ, YERİ VE KONULARI

a. Yazılı sınav 24 Aralık 2017 tarihinde yapılacaktır.

b. Sözlü sınavda başarılı olan adaylar, kendilerine verilecek Sınav Giriş Belgesinde belirtilen yer ve saatte yapılacak olan yazılı sınava gireceklerdir. Sınav Giriş Belgesini getirmeyen adaylar yazılı sınava alınmayacaktır.

c. Yazılı Sınav soruları Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi ve Matematik derslerinden tertip olunacaktır.

d. Yazılı sınavda adaylara çoktan seçmeli (50) soru yöneltilecek olup, sınav süresi (60) dakika olacaktır.

e. Sınavda adayların diğer adaylar ile konuşmaları, birbirinden veya dışardan kopya almaları yasaktır. Bu hareketleri yaptıkları görülenler derhal sınav dışı edilecek ve kağıtlarına durum işaret edilecektir. Bu husus sınav sonunda düzenlenecek tutanağa da kaydedilecektir.

f. Sınava özürlü veya özürsüz olarak saatinde girmemiş olanlar o sınava girme hakkını kaybetmiş sayılacaktır. Bu nedenle adayların sınavdan en az 15 dakika önce sınav salonunda yerlerini alacak şekilde hazır olması gerekmektedir.

g. Her bir soru (2) puan olmak kaydıyla, yazılı sınavlar 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek ve yanlış cevaplar doğruyu götürmeyecektir.

KESİN BAŞARI LİSTESİ

a. Yazılı sınavda en yüksek puan alanlardan başlamak üzere sınavda başarı gösterenlerin ad ve soyadları ile puanlarını içeren liste hazırlanacaktır. Bu listenin başından itibaren boş kadro sayısı kadar aday ‘Asil Aday Listesi’ni, geri kalan kısmı da ‘Yedek Aday Listesi’ni teşkil edecektir.

b. Asil ve Yedek Aday Listesi oluşturulurken, yazılı sınav puanları eşit olan adaylardan yaşça küçük olana öncelik verilecektir.

c. Asil ve yedek aday listesi, yazılı sınav tarihinden sonra en geç iki gün içerisinde Valiliğin/Kaymakamlığın internet adresinden ilan edilecektir.

SONUÇLARA İTİRAZ

Yazılı sınav sonuçlarında maddi hata bulunduğuna dair itirazlar, asil ve yedek aday listelerinin ilanından itibaren iki iş günü içinde sınav komisyonuna yapılabilecek olup, bu kapsamdaki itirazlara yine iki iş günü içerisinde komisyonca cevap verilecektir.

SINAVI KAZANANLARIN ATANMASI

a. Asil aday listesine girenlerden; yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olanlar, tebligat üzerine en yakın tam teşekküllü Devlet Hastanesinden alacakları Sağlık Kurul Raporlarını ilgili İlçe Emniyet Müdürlüğüne teslim edeceklerdir.

b. Bekçiliğe girmeye elverişli olduğu anlaşılanlar aday memur olarak atanacaktır. Ataması yapılanlardan, vazgeçenler ile geçerli bir mazereti olmaksızın kanuni süresi içerisinde görevine başlamayanların atamaları ise iptal edilecektir.

c. Ataması yapılan aday memurlar arasından kanuni süreler içerisinde göreve başlamayanların yerine, yedek listesinden sıra ile aday çağrılacak ve (8.a) maddesinden itibaren belirtilen işlemler bu adaylar için de yapılacaktır.

ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİSİ PLANLAMASI

 

İLÇE ADI

ALINACAK KADRO

1

ADALAR

7

2

ARNAVUTKÖY

35

3

ATAŞEHİR

50

4

AVCILAR

60

5

BAĞCILAR

95

6

BAHÇELİEVLER

75

7

BAKIRKÖY

35

8

BAŞAKŞEHİR

50

9

BAYRAMPAŞA

40

10

BEŞİKTAŞ

30

11

BEYKOZ

35

12

BEYLİKDÜZÜ

40

13

BEYOĞLU

35

14

BÜYÜKÇEKMECE

35

15

ÇATALCA

7

16

ÇEKMEKÖY

35

17

ESENLER

60

18

ESENYURT

100

19

EYÜP

50

20

FATİH

60

21

GAZİOSMANPAŞA

90

22

GÜNGÖREN

40

23

KADIKÖY

60

24

KAĞITHANE

60

25

KARTAL

60

26

KÜÇÜKÇEKMECE

100

27

MALTEPE

65

28

PENDİK

85

29

SANCAKTEPE

55

30

SARIYER

40

31

SİLİVRİ

15

32

SULTANBEYLİ

50

33

SULTANGAZİ

65

34

ŞİLE

6

35

ŞİŞLİ

35

36

TUZLA

35

37

ÜMRANİYE

90

38

ÜSKÜDAR

70

39

ZEYTİNBURNU

45


ÖRNEK BAŞVURU DİLEKÇESİ

 

……………. KAYMAKAMLIĞINA

……………… Kaymakamlığına alınacak olan Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sınavlarına

başvurmak istiyorum.

Sınav yerine gidiş-dönüş ve zaruri masraflar ile sınavı kazandığım takdirde sağlık kurulu raporu almak üzere yapacağım masraflar tarafıma ait olup, ileride bu konuda herhangi bir talepte bulunmayacağım.

Valilik internet sitesinde yayınlanan Çarşı ve Mahalle Bekçisi alım ilanını okudum ve içeriği hakkında bilgi sahibi oldum. Ayrıca müracaatımdan itibaren alım süresince yapılacak muhtemel duyuruları Valilik ve ilgili Kaymakamlık internet adresinden takip etmem gerektiğini biliyorum.

Alım ilanının (3.d) maddesinde belirtilen müracat evrakları ekte sunulmuş olup; aşağıdaki tabloda belirtmiş olduğum bilgilerin ve ekli belgelerin doğru olduğunu beyan ediyor ve aksinin tespit edilmesi durumunda başvurumun geçersiz sayılacağını kabul ve taahhüt ediyorum. ,/20…

İmza

Adı Soyadı

Başvuru Sahibinin;

Adı Soyadı

 

T.C. Kimlik Numarası

 

Doğum Yeri/Tarihi

 

Medeni Durumu

 

İkamet Adresi

 

Telefon Numarası

 

E-mail Adresi

 

Mesleği/Yaptığı İşler

 

Askerlik Durumu

 

Öğrenim Durumu

 

Adli Sicil Kaydının Olup Olmadığı

 

Lisede Hazırlık Okuyup Okumadığı

 

Ek :

1- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,

2- Okul Diploma veya Tasdiknamesi,

3- Askerlik Durum Belgesi,

4- 4,5×6 cm Ölçülerinde 6 adet Fotoğraf,

5- Adli Sicil Belgesi,

6- Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğini belirtir belge,

7- Hazırlık Okumuş ise Belgesi.

Beykoz'a yeni bekçi alımı ne zaman… İşte tüm detaylar!
Bizi Takip Edin