Beykoz'da 160 yıllık top gülleleri bulundu

Beykoz Riva Kalesi'nde devam eden restorasyon çalışmaları sırasında top gülleleri bulundu. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından “Riva Kalesi restorasyonu ve çevre düzenleme inşaatı”nı üstlenen firma çalışanları tarafından eski adıyla R

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Riva Kalesi’nde devam eden restorasyon çalışmaları sırasında top gülleleri bulundu. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından “Riva Kalesi restorasyonu ve çevre düzenleme inşaatı”nı üstlenen firma çalışanları tarafından eski adıyla Revancık Kalesi’nin iç kale bölümüne ait sarnıç içinde top gülleri buldu.

Osmanlı Dönemi’nde 1778 yılında inşa edilen eski adıyla Revancık ve yeni adıyla Riva Kalesi’nin restorasyonunda iç kale bölümüne ait sarnıç içinde moloz ve toprak temizliği yapılırken top gülleri bulundu.

Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Riva Kültür ve Eğitim Deneği Sekreteri Akif Delipoyraz; “Restorasyon çalışmalarında çıkan top güllelerinin 10 cm veya 8 cm çapında 4-5 kg ağırlığında demir madeni balyemez top gülleleridir. Riva Kalesi’ne ait Osmanlı arşivi belgelerinde balyemez topları en son olarak 1847 yılında Tophane-i Amire’den getirtildi. Yaklaşık olarak bu top gülleleri 160 yıldan fazla olduğunu tahmin ediyorum. 1877 yılından sonra Riva Kalesi’nin seri atış yapabilen Kurp marka top bataryalarına uygun olmadığından terkedilmişti. Ayrıca Riva Kalesi’nin 18’inci ve 19’uncu yüzyıllarda savunma görevi Riva Dere’sinin derin olması düşman gemilerinin oldukça büyükçelerinin bile girmesine müsait olmasından bu hafif toplar kullanılıyordu.” dedi.

Beykoz'da 160 yıllık top gülleleri bulundu
Bizi Takip Edin