Beykoz'da 19 Mayıs Kutlandı

Kaymakam Aydın Ergün’den önemli açıklamalar!

Beykoz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Bu seneki kutlamaya damga vuran ise biri resmi olmayan, diğeri ise resmi olmak üzere iki farklı…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kaymakam Aydın Ergün’den önemli açıklamalar!

Beykoz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Bu seneki kutlamaya damga vuran ise biri resmi olmayan, diğeri ise resmi olmak üzere iki farklı çelenk koyma merasiminin yapılmasıydı.

Beykoz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı; bu seneki kutlamaya damga vuran ise, yeni yönetmelik gereğince resmi kutlamalarda sadece Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü’nün çelenk koyabilmesine tepki gösteren CHP Beykoz İlçe Örgütü’nün resmi olmayan bir çelenk koyma merasimi tertip etmiş olmasıydı.

Resmi olmayan alternatif çelenk koyma töreni

CHP Beykoz İlçe örgütünün organizasyonu ile gerçekleşen resmi olmayan tören, sabah saat 09: 00’da Belediye Başkanlık binasının önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk koyulması suretiyle gerçekleşti.

Anıta çelenk koyan siyasi parti ve STK’lar: CHP, Cem Vakfı Beykoz Cem ve Kültür Evi, Türkiye Kuvayi Milliye Mücahitler Derneği, İşçi Partisi, BEYMEZ, ADD ve Demokrat Parti oldu.

CHP, sloganlar ve marşlar eşliğinde Paşabahçe Stadı’na yürüdü

Çelenk koyma merasiminin ardından ise CHP Beykoz İlçe örgütü, “19 Mayıs Bizim, Ne izin Alırız Ne Vazgeçeriz” yazılı bir afiş eşliğinde sloganlar atarak ve marşlar söyleyerek Paşabahçe Stadı’nın önüne doğru yürüdü. Grubun varış noktası stadın önü oldu. Burada grup adına bir konuşma yapan CHP Beykoz Gençlik Kolları Başkanı Ege Ercan, şunları söyledi:     “ Atamızın bize armağanı olan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı bizden kimsenin alamayacağını, kalplerimizdeki Atatürk ve vatan sevgisini yok edemeyeceklerini göstermek üzere burada toplanmış bulunmaktayız… Çocuklar üşüyor, derslerinden geri kalıyorlar gibi enteresan bir sebeple 19 Mayıs törenlerinin iptali için mücadele veriyorlar. Hiçbir öğrenci kardeşimiz zorla, işkenceyle tören alanına getirilip bayram kutlanmıyor. Tüm kardeşlerimiz gönüllü olarak görev alıyorlar. Buradan Milli Eğitim Bakanı’na ve Başbakan’a seslenmek istiyoruz: Biz de bu yola kefen giyerek çıktık! Sen milli bayramlarımızı yasaklamak için ne kadar kararlıysan, bizler de bu vatanın evlatları olarak kutlamakta en az senin kadar kararlıyız. Kutluyoruz; bundan sonra da kutlayacağız.”

Stadın içinde değil, kapısında etkinlik

Hızır Yılmaz ise, yürüyüş eylemini Paşabahçe Stadı’nda sonlandırmalarındaki amaçlarını şu sözler ile açıkladı: “ Stattaki engellemelere karşı stadın kapısında eylem yaptık.”

Resmi törene gelince…

Resmi tören ise Beykoz Kaymakamlığı Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü’nün Atatürk Anıtı’na çelenk koyması ile başladı. Paşabahçe Ahmet Ferit İnal Lisesi Müzik Öğretmeni Necip Aydın yönetiminde İstiklal Marşı’nın okunması ve Türk Bayrağı’nın göndere çekilmesi ile son bulan törenin ardından, Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik ve Anadolu Meslek Lisesi Bahçesi’nde bir kutlama programı gerçekleştirildi.

Bu programa Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları ve Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik, İlçe Milli Eğitim Müdürü H. Nazmi Yekrek ve şube müdürleri, İstanbul Boğaz Komutanı Deniz Kurmay Albay Bülent Kul, Askerlik Şubesi Başkanı Albay Serhat Berkay, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kadir Kalaycı, AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, Halk Eğitim Müdürü Beycan Kal, Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, okul müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Şiirler okundu, halkoyunları oynandı

Denizcilik Meslek Lisesi’nin bahçesinde düzenlenen etkinlik, Türk Öğretim Konseyi Koordinatörü Ozan Karakuş’un konuşması ile başladı.

Ardından, İshakağa İlköğretim Okulu ve Beykoz Belediyesi’nce ortaklaşa hazırlanan Ardahan yöresine ait halk oyunları sergilendi.

Berkay Özdemir’in okuduğu şiirin ardından ise Beykoz Kız Meslek Lisesi halk oyunları ekibi yerlerini alarak, Trabzon yöresine ait bir folklor gösterisi sundular.

Beykoz protokolü Denizcilik ve Su Ürünleri Müzesi’ni gezdi

İlçe töreninin ardından Denizcilik ve Su Ürünleri Müzesi’ni gezen Beykoz protokolü, Su Ürünleri bölüm öğretmeni Ahmet Kral Özbek’in müzede sergilenen örnekler ile ilgili olarak verdiği bilgileri ilgiyle dinledi.

Kaymakam Aydın Ergün’ün 19 Mayıs kutlamalarına ilişkin açıklaması

Protokol, daha sonra okul kantinine geçerek, burada çay eşliğinde sohbet etti. Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün’e buradaki sohbetimiz sırasında 19 Mayıs kutlamaları ile ilgili olarak yeni uygulamayı sorduk. Kaymakam Ergün, kutlamalar ile ilgili olarak yanlış bir algılama bulunduğunu, bu konuya ilişkin olarak kanunda değil, yönetmelikte değişiklik yapıldığını hatırlattı. Yeni yönetmelik gereği ilçe tertip komitelerinin kaldırıldığını ifade eden Kaymakam Ergün, kutlamalarda bu sene ilk olması nedeniyle bir geçiş sürecinin yaşandığını; gelecek sene yapılacak 19 Mayıs programının bir haftaya yayılacağını ve daha coşkuyla kutlanacağını belirtti ancak kutlamalardaki zenginliğin, halkın ve STK’ların elinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Gelecek seneki 19 Mayıs kutlamaları için önerilerinizi sunabilirsiniz!

Beykoz’da 19 Mayıs’ın gelecek sene daha coşkulu ve dolu dolu kutlanması için başta STK’lar olmak üzere tüm Beykozlular’a çağrıda bulunan Kaymakam Ergün, “ daha ziyade STK’lardan öneriler alarak bu kutlamaları zenginleştirebiliriz” dedi. Gelecek 19 Mayıs’ta Beykoz’da bir hafta boyunca festival havasında, çok daha coşkulu ve birçok mekânda halkın da katılımıyla etkinlikler yapılabileceğini ifade eden Ergün, yarından itibaren herkesin neler yapılabileceği konusundaki önerilerini Spor Müdürlüğü’ne sunabileceğini kaydetti.

Bu günü yok saymak kimsenin haddi değil

Ergün, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “ 19 Mayıs Türk tarihi için çok önemli bir gün. Cumhuriyet’in de, 23 Nisan’ın da, 30 Ağustos’un da temeli 19 Mayıs’tır. 10 Kasım’da Atatürk’ün ölüm yıldönümünü anıyoruz. 19 Mayıs ise Atatürk’ün kendi ifadesiyle doğum günüdür. 19 Mayıs’ı yok saymak kimsenin haddi de değildir, hakkı da değildir.”

Aydın Ergün, ayrıca sohbet sırasında, eski uygulamada da 19 Mayıs törenlerinde ilçe Kaymakamı’nın da, Vali’nin de çelenk koyma yetkilerinin bulunmadığı hatırlatmasını yaptı.   

19 Mayıs kutlamaları son 30 yıldır rutinleşmişti

Türkiye’de 19 Mayıs kutlamalarının son 30 yıldır rutinleştiğini ifade eden Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, alışılagelmiş olan tanklı, gösterili 19 Mayıs kutlamalarını işaret ederek, “ bu, 1940’lı, 50’li yıllarda önemliydi. Kurtuluş Savaşı’ndan çıkmış zayıf bir ülkesiniz. Vatandaşa moral vermeniz gerekiyordu” dedi. Ergün, önceki senelerdeki uygulama ile ilgili olarak konuşmasına şöyle devam etti: “ Ankara’daki törenin Anıtkabir’deki kısmını çıkarıyoruz, bu her yerde örneğin Ağrı’da da uygulansın istiyoruz ama oradakilerin bu kutlamaya imkânları yok. Benim daha önceki görev yerlerimde uzman çavuş ile birlikte çelenk koyduğum oldu; çünkü subay yoktu. Ama yönetmelik gereği de bu törenleri yapmak zorundaydınız.”

Polemik yapmak istemiyoruz

Yönetmelik değişikliği öncesi yapılan resmi törenlerde STK’ların sadece çelenk koyma törenine katıldıklarını fakat 19 Mayıs törenlerini izlemeye gitmediklerini de belirten Aydın Ergün, ilçedeki gayrı resmi çelenk koyma töreni konusunda ise şunları söyledi: “ Biz insanların hukuk kurallarına uymalarını bekliyoruz. Ancak bunu bir polemik ve kavga konusu yapmak da istemiyoruz. Bir törene katılmak illâki çelenk koymak değildir.”

Bu seneki 19 Mayıs töreni ölçü alınmasın

Beykoz’da bu sene yapılan 19 Mayıs töreninin ölçü alınmaması gerektiğini hatırlatan Kaymakam Aydın Ergün, “ ben Beykoz’da gelecek sene 19 Mayıs’ın iyi kutlanacağına inanıyorum” dedi. Yeni yönetmeliğin yapılacak olan kutlamalar konusunda ilçelerin birbirleriyle yarışmasına olanak sunduğunun da altını çizen Ergün, “ bu yönetmelik daha iyi kutlamaları yapma imkânı veriyor. Bunu yapıp yapmamak Beykoz halkının, STK’ların vereceği desteğe bağlı” dedi.

Not: Bir gün öncesinde İstanbul’da yağan sağanak yağmurun neminden fotoğraf makinamız da nasibini aldığı için 19 Mayıs kutlamalarına ilişkin bazı fotolarımız buğulu çıktı, hatta bazılarını da bu nedenle yayınlayamadık. Bilgilerinize arz ederiz!

Haber: Arzu Başlantı

Beykoz'da 19 Mayıs Kutlandı
Bizi Takip Edin