Beykoz’da 2017 itibariyle inşaatlar başlıyor

Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Hocaoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen 1/5000’lik imar planlarını değerlendirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi Eylül ayı toplantısı Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki bi

Beykoz'da 2017 itibariyle inşaatlar başlıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Hocaoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen 1/5000’lik imar planlarını değerlendirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi Eylül ayı toplantısı Büyükşehir Belediyesi’nin Saraçhane’deki binasında gerçekleştirildi. Çarşamba günü gerçekleştirilen oturumda, Beykoz’un Çiğdem, Paşabahçe, Çubuklu, İncirköy ile Soğuksu ve Rüzgarlıbahçe mahallelerinin az bir kısmını kapsayan imar komisyon raporu görüşüldü. Beykoz Belediyesi yetkililerince hazırlanan teklif planı karşılıklı istişare ederek talepleri dikkate alan İBB plancılarının, yaptıkları ufak tefek revizelerle meclise gönderdikleri 1/5000’lik imar planları oy birliği ile kabul edildi.

İBB Meclis Üyesi ve Beykoz Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı İbrahim Hocaoğlu, kabul edilen 1/5000’lik nazım imar planlarının hazırlanış sürecini ve Beykoz’a etkilerini değerlendirdi. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in iradesi ile 2010 yılında başlanan planlama çalışmalarında önemli bir adım atıldığını söyleyen Hocaoğlu, “İmar kriterlerine uygun müstakil parsellerde 2017, büyük hisseli parsel ve 18. madde imar uygulaması yapılacak özel proje alanlarında ise 2018 itibariyle inşaatların başlamasını bekliyoruz.” dedi.

Her mülkiyet sahibine imar hakkı veriliyor

İbrahim Hocaoğlu plan sürecini ve Beykoz’a etkilerini şöyle anlattı;  Beykoz Belediyesi planlama süreci 2010 yılında başladı. Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek’in iradesi ile bizlere yetki verildi. Beykoz Belediyesi ve İBB’nin şehir plancıları ile 2-2,5 sene gibi bir süre ortak çalışma yürüttük. Beykoz Belediye Meclisi kararı ile teklif plan olarak İBB’ye gönderdik. İBB meclisinde oy birliği ile kabul edilen 1/ 5000’lik plan Beykoz’un Çiğdem, Paşabahçe, Çubuklu, İncirköy ile Soğuksu ve Rüzgarlıbahe mahallelerinin az bir kısmını kapsıyor. Yenimahalle ile Kavacık arası ve Paşabahçe ile Anadolu Feneri arasındaki planları da önümüzdeki aylarda İBB meclisinde görüşülmesini sağlayacağız.

Beykoz’un 40-50 yıldır kronik haline gelen sorunlarının başında plan ve mülkiyet geliyordu. Bu planları yaparken mülkiyetle eş zamanlı olarak çalışıldı. Dikkat ettiğimiz en önemli nokta her mülkiyet sahibinin imar hakkının olması. Bunun güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum.

2017’nin yaz ayları itibariyle inşaatlar başlar

Boğaz bölgesinde imar kriterlerine uygun müstakil parsellerde 2017’nin yaz ayları itibariyle inşaatın başlamasını umut ediyoruz. Büyük hisseli parsel ve 18. madde imar uygulaması yapılacak özel proje alanlarında ise 2018 itibariyle sürecin tamamlanarak inşaatların başlamasını bekliyoruz. 1/5000’lik ve 1/1000’lik plan süreci tamamlanıp askıya çıktıktan sonra bu bölgedeki müstakil parsel sahipleri imar müdürlüğüne gelip inşaat ruhsatı alabilir.

Yerel seçimlerde belediye başkanımız sosyal konutlarla ilgili bir söz vermişti. 1/1000’lik ve 1/5000’lik planların onay süreci tamamen bittikten sonra Beykoz Belediyesi’ne ait yerler ortaya çıkacak ve kültürel tesis, park alanları, sosyal konut alanları, okul, sağlık tesisleri v.b yerler içinde çalışma başlanacak.

CHP o dönem red oyu vermişti

O dönemde İBB bürokratları ile beraber hazırladığımız ve büyük oranda aynısı olan planlar şimdi CHP meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Bu sevindirici bir olay. Fakat 2014’de Beykoz Belediye Meclisi’ne gelen bu planlara CHP red oyu vermişti.

Çavuşbaşı ve köylerin planlama süreci başlayacak

Beykoz’un köyler dahil planları tamamı bittiğinde 400 bin nüfuslu bir ilçeyi hedefliyoruz. Takip ettiğimiz boğaz planları büyük oranda bitti. Bundan sonra Çavuşbaşı ve köylerin planlama süreci de başlayacak.

Beykoz’da 2017 itibariyle inşaatlar başlıyor
Bizi Takip Edin