Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz’da 80 bin ekmek çöpten çıkarıldı

Beykoz Belediyesi tarafından “Sıfır Atık” hedeflerine uygun yürütülen “Ekmeğini Çöpten Çıkar” projesiyle 404.616 kg ambalaj atığı toplandı, 80.923 adet ekmek olarak sofralara geri döndü.

Beykoz Belediyesi tarafından “Sıfır Atık” hedeflerine uygun yürütülen “Ekmeğini Çöpten Çıkar” projesiyle 404.616 kg ambalaj atığı toplandı, 80.923 adet ekmek olarak sofralara geri döndü.

galeri isbeykoz da 80 bin ekmek copten cikarildi 1424

Beykoz’da temiz çevre için yürütülen “Ekmeğini Çöpten Çıkar” Projesi ile çevreye duyarlı vatandaşların kaynağında ayrıştırarak biriktirdikleri kağıt, karton, plastik, metal ve cam atıkları çöpe gitmek yerine ekmek olarak sofralara geri dönüyor. 

“GERİ DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİNE DEVAM”

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ekmeğini Çöpten Çıkar Projesi’nde 2 yılın geride kaldığını belirterek, Kavacık, Yenimahalle, Soğuksu ve Ortaçeşme’deki atık getirme merkezlerinde, 404.616 kg ambalaj atığının toplandığı ve karşılığında 80.923 adet ekmek kazanıldığını ifade etti.

Murat Aydın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Siz de 5 kg ambalaj atığınızı getirip ekmeğinizi alın. Durmak yok, doğamızı korumak için geri dönüşüm seferberliğine devam.” diye konuştu.

galeri isbeykoz da 80 bin ekmek copten cikarildi 8931

PROJE NASIL İŞLİYOR?

Beykozlular kullandıkları ürünlerin ambalajlarını çöpten ayrı biriktiriyor. Biriktirilen ambalajlar mahallerde kurulan atık toplama noktalarındaki personele teslim ediliyor. Teslim edilen atıklar görevlilerce tartılıyor.  

Tartım sonucunda belediye tarafından vatandaşlara dağıtılan akıllı kartlara puan yüklemesi yapılıyor. Ardından vatandaşlar her 5 kg ambalaj atığı karşılığında 1 adet 300 gr’lık ekmek almaya hak kazanıyor.

Kendi kartlarına puan yüklemek istemeyen vatandaşlar, Askıda Ekmek Kartı’na kazandıkları puanları yükleyerek, ihtiyaç sahiplerine destek oluyor.

İlçe sakinleri böylece atıkların sofraya yolculuğuna ve temiz dünyaya katkıda bulunuyor.

ATIK TOPLAMA NOKTALARI VE SAATLERİ

Ortaçeşme, Soğuksu, Kavacık, Yenimahalle

09:00-18:00

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı