Beykoz'da bir tuhaf Kabotaj kutlaması!

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Beykoz tarihine geçecek bir tuhaflığa sahne oldu! 

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Beykoz tarihine geçecek bir tuhaflığa sahne oldu!  Sabah saat 09: 00’da…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Beykoz tarihine geçecek bir tuhaflığa sahne oldu! 

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Beykoz tarihine geçecek bir tuhaflığa sahne oldu!  Sabah saat 09: 00’da başlayacağı belirtilen tören için önce, alana gönderilen Kaymakamlık çelengi geri çekildi; makamında bulunan Kaymakam törene katılmadı; Beykoz Belediyesi de gerçekleşeceği ilan edilmiş bulunan kokteyli iptal etti!

Törene katılması beklenen Kaymakam alana gelmeyince…

Törenin öncesinde Beykoz Belediye Meydanı Atatürk Anıtı önünde toplanan Beykoz Denizciler Derneği üyeleri, bir müddet Kaymakam Aydın Ergün’ün törene katılmasını beklediler.

Daha sonra yanımıza gelen bir dernek yetkilisi, bize Kaymakam Ergün’ün törene katılmayacağını, Kaymakamlık tarafından gönderilen çelengin geri çekildiğini ve Beykoz Belediyesi’nin katkıları ile verilecek olan kokteylin de Belediye tarafından az önce iptal edildiği bilgisini aldıklarını iletti.

Buruk tören!

Bunun üzerine Dernek üyeleri, daha önce kararlaştırılan törenin sadece Belediye Meydanı ayağındaki kısmını yerine getirmeye karar verdiler ve törene başlanıldı.

Sunuculuğu Murat Miniç tarafından yapılan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı töreni, Beykoz Denizciler Derneği ile Beykoz Su Ürünleri Kooperatifi tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başladı. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasına geçildi.

Denizcilik Bakanı’nın Kabotaj Bayramı’nın önemine ilişkin mesajı okundu!

Daha sonra Beykoz Denizcilik Lisesi Güverte Bölümü son sınıf öğrencisi Tuğçe Çeliktuğ tarafından Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım’ın Kabotaj Bayramı kutlaması ile ilgili mesajı okundu.

Bakan Binali Yıldırım söz konusu mesajında şöyle diyordu:

“Türkiye karasuları ve limanları arasında deniz taşımacılığı ile ticaret haklarını yabancıların kontrolünden kurtararak, bu hakları yalnızca Türk gemi ve vatandaşlarına tanıyan Kabotaj Kanunu’nun kabul edilişinin 86’ıncı yılını kutluyoruz.
 
Bu kutlamaya bu sene ikinci bir sevincimiz ve gururumuz ortak oldu; Türkiye’nin artık bir Denizcilik Bakanlığı var. Bu gelişmeyle birlikte bayram coşkumuz ikiye katlandı.

Başta denizcilerimiz olmak üzere ulusumuzun Kabotaj ve Denizcilik Bayramı’nı tebrik ediyorum.

Ancak, “bayram”ın anlamlı hale gelmesi, denizin dilini konuşmakla, denize ve denizciliğe yatırım yapmakla, milletimize yeniden denizci millet kimliğini hatırlatmakla mümkündür.

Özellikle son yıllarda denizciliğe ait pek çok önemli gelişmenin yaşanmış olması,  denizcilik bayramının ayrı bir neşe ile ülkenin her tarafında kutlanmasına vesile olmuştur. Nitekim denizciliğin ülkemiz için sadece bir gün değil yılın her günü hatırlanmaya ve geliştirilmeye çalışılacak kadar önemli bir yeri vardır. 

Başlatılan eğitim ve denetim seferberliği ile hayal bile edilemeyen başarılar gerçekleştirilmiş, Türk Bayraklı gemilerin “Kara Liste”den “Beyaz Liste”ye geçmesi sağlanmıştır. Kabotaj taşımacılığının artması gerektiği sadece söylemlerde kalmamış kabotajda çalışan gemilerin ucuz yakıt kullanmaları sağlanarak sektöre büyük bir ivme kazandırılmıştır. Denizi ve denizciliği sadece kıyı şeridimizde değil yurdumuzun her yerinde sevdirmeyi amaç edinerek, son yıllarda Anadolu’nun pek çok yerinde; Denizcilik ve Kabotaj bayramı kutlanmış ve “denizci millet, denizci ülke” olmak için denizcilik tüm ülkeye yayılmaya çalışılmıştır.
 
Köklü geleneği ve büyük bir tarihi geçmişi olan Türk denizciliğinin geliştirilmesi, deniz ticaret filomuzun uluslararası alanda rekabet gücünün yükseltilmesi, global rekabet ortamında gücümüzü ve ekonomik etkinliklerimizi de artırıyor.
 
Bu nedenledir ki; bu yıl 1 Temmuz’u daha anlamlı kutluyoruz…
 
Nice bayramlara…”

(Binali YILDIRIM, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı)

Ahmet Okur: Buraya katılan tüm arkadaşlarımdan özür diliyorum!

Bu açıklamanın ardından bir konuşma yapan Beykoz Denizciler Derneği Başkanı Ahmet Okur, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

Okur, şunları söyledi: “ Ülkemiz üç tarafı denizler ile çevrili stratejik öneme sahip bir konumda olmasına rağmen, ulu önder Atatürk Lozan Barış Anlaşması ile kapitülasyonları kaldırarak, 1 Temmuz 1926 tarihinde Kabotaj Kanunu’nu çıkartmış ve ve ülkemizdeki ticaretin Türkler tarafından yapılmasını sağlamıştır. Bizim amacımız, ülkemizde olmasa da, Beykoz’da tek fabrikası denizcilik olan, belki de birçok insanının denizden ekmek yediği bir kazada, denizciliği insanlara anlatmak, tanıtmak ve denizciliği sevdirme adına kabotaj etkinliği yapmak için çaba sarf ettik. Fakat  amacımızı demek ki yeteri kadar anlatamadık, gerekli yerlere ulaştıramadık. Belki de biz eksik kaldık. O yüzden buraya katılan tüm arkadaşlarımdan özür diliyorum.  Kabotaj Bayramınız kutlu olsun!”

Tam bir fiyasko!

Üyeler tepki gösterdi

Yaşanan bu gelişmeler üzerine tören alanında bulunan dernek üyeleri tepkilerini dile getirdiler.

Ekrem Özçelik (Dernek üyesi): Biz daha önceki senelerde bu etkinliği Beşiktaş’ta bulunan Barbaros Hayrettin Paşa heykelinin önünde yapıyorduk. Bu sene ise özümüzde, Beykoz’da yapalım dedik! Tam bir fiyasko oldu! Keşke yine Beşiktaş’ta yapsaydık!

Sedat Kesim (Beykoz Denizciler Derneği Genel Sekreteri): Etkinlikler son anda iptal edildi. Gerekçe de gösterilmedi. Halkının yüzde 80’i denizcilik ile uğraşan bir Belediye, Denizcilik Bayramı etkinliğini iptal ediyor! Paşabahçe gemisinde kokteyl yapacaktık, kortej yürüyüşü yapacaktık!

Belediye’yi protesto ettiler: “ Keşke köy derneği olsaydık!”

Tören bitiminde tepkilerini dile getiren dernek üyeleri, “ Beykoz Belediyesi’ni protesto ettiklerini” belirterek, “ keşke köy derneği olsaydık! Belediyemiz köy derneklerine verdiği değerin binde birini denizcilere vermiyor. Beykoz’un fabrikaları kapandıktan sonra ilçenin adını uluslar arası alanda tanıtan tek şey Beykoz Denizcilik Meslek Lisesi, ama o da bugün burada yalnız kaldı. Bir dahaki sene bu töreni köy derneği olarak yapacağız” ortak yorumunda bulundular.

Murat Miniç: Taahhütler yerine getirilmedi

Törenin sunucusu Murat Miniç de, yaşananlar ile ilgili olarak kısa bir yorum yaparak, şunları söyledi: “ Denizciler Derneği’ne verilen sözler vardı. Denizcilik Bayramı’nın Beykoz’da kutlanması için yapılan taahhütler vardı. Onların da hiçbir mazeret gösterilmeden yerine gelmemesi ile ilgili olarak Dernek Başkanımız’ın herhalde söylenecek bir şeyleri vardır ama onu artık herhalde basın açıklamasıyla duyuracaktır diye bekliyoruz.”

Açıklama almak için Kaymakamlık makamına çıktık! Açıklama yapılmadı!

Törenin ardından olanlar ile ilgili olarak bilgi alma umuduyla Kaymakamlık makamına çıktık. Zira makam arabasından Kaymakam Ergün’ün yerinde olduğunu anladık. Arkamızdan Beykoz Denizciler Derneği Başkanı Ahmet Okur, bir dernek yetkilisi ile birlikte Kaymakamlık’a çıktı.

Burada Aydın Ergün’le özel olarak görüşen dernek yetkililerinin ardından, Kaymakamlığın bu konudaki bilgi ve görüşüne başvurmak için biz de görüşme talebinde bulunduk ancak bir Kaymakamlık görevlisinden “ bu konuda bir açıklama yapılmayacağı” bilgisini alınca, oradan ayrıldık.

Dernek Başkanı’nın Kaymakamlık çıkışındaki açıklaması!

Kendisine dışarıda rastladığımız Dernek Başkanı Okur’dan, yaşananların sebebini öğrenmek istedik. Okur, şunları söyledi: “ Kabotaj ile ilgili etkinlikleri yapmak için program yaparken bizim arkadaşımızın bir tanesi herhalde Belediye’de bir sıkıntı yaşadı. Bunun yaşandığından haberim var ama boyutuyla ilgili yoktu. Ben Cuma günü Ankara’daydım; arkadaş ile telefonda görüştüm. Ondan sonra arkadaşımı bir daha görme şansım olmadığı için olayın tam boyutunu bilmiyorum. Telefonla görüşmüştüm ne varsa, o! Kaymakam da onu söylüyor; ‘niye bizim haberimiz yok! Böyle bir olay yaşandı benim niye haberim yok?’ diyor.

Koordinasyonu ya biz sağlayamadık ya da sağladığımız yerde bizi dikkate almadılar!

Mesela burada bir kokteyl olması gerekiyordu bugün. Kokteyl hazırlanmamış. Koordinatör bizdik. Koordinasyonu biz sağlarken demek ki yeteri kadar iyi sağlayamadık ya da sağladığımız yerde bizi dikkate almadılar! Burada bir sıkıntı var!

İlginç yorum!

Anlattıklarının pek açıklayıcı olmadığını hatırlatmamız üzerine Beykoz Denizciler Derneği Başkanı Okur, bize şunu söyledi: “ Haberinizde diyebilirsiniz ki, Beykoz Denizciler Derneği Başkanı Kabotaj Bayramı etkinliği yaptı, başarısız oldu!”

Her şeyin sebebi, Belediye’de bir görevli ile yaşanmış olan bir tartışma mı?

Yani, ciddi bir bayrama ait bir organizasyonun bu şekilde sonuçlanmasının sebebi, denizciler Derneği’nin bir yetkilisi ile bir Belediye görevlisi arasında yaşanmış olan bir tartışma mı? Peki o zaman Kaymakamlık tarafından gönderilmiş bulunan yazı hangi aşamada imzadan geçti de basına duyuruldu?

Onu anlayamadık ama olan her ne ise, Kabotaj’ın başına patladı!

Bundan sonra…

Biz basın mensuplarının da vakitleri herkes kadar değerli olduğu için, bundan sonra gerçekleşecek olan etkinliklerde, altında “karar alınmıştır” yazılıp da, yetkili imzalar da bulunmasına rağmen tarafımıza gönderilecek olan etkinlik davetiyelerinin altına şu şekilde bir not düşülse fena olmaz diye düşünüyoruz: “ Kesinlikle ciddi bir davet”, “ Ciddi davet”,  “ Ciddi sayılabilir davet”, “Ciddiye alınmasa da olur daveti”, “ Şansınızı bir deneyin bakalım sonunda ne çıkacak daveti”, “ Hiçbiri”…

Derneklere de bir etkinlik yaparlarken, kendi içlerinde iletişime önem vermeleri gerektiğini naçizane hatırlatalım!

Bakan Yıldırım’ın açıklamasından sonra hayli garip bir durum!

Denizci bir milletin, kıymetli Boğazlar’a sahip bir milletin, Beykoz gibi balıkçılık ile adını tarihe yazdırmış bir milletin, marina kurma hayallerindeki bir ilçenin ve Denizcilik Bakanı’nın da “…Ancak, “bayram”ın anlamlı hale gelmesi, denizin dilini konuşmakla, denize ve denizciliğe yatırım yapmakla, milletimize yeniden denizci millet kimliğini hatırlatmakla mümkündür… Nitekim, denizciliğin ülkemiz için sadece bir gün değil yılın her günü hatırlanmaya ve geliştirilmeye çalışılacak kadar önemli bir yeri vardır.

… Denizi ve denizciliği sadece kıyı şeridimizde değil yurdumuzun her yerinde sevdirmeyi amaç edinerek,

… son yıllarda Anadolu’nun pek çok yerinde; Denizcilik ve Kabotaj bayramı kutlanmış ve “denizci millet, denizci ülke” olmak için denizcilik tüm ülkeye yayılmaya çalışılmıştır.
 
… Bu nedenledir ki; bu yıl 1 Temmuz’u daha anlamlı kutluyoruz…
Nice bayramlara
” şeklinde açıklamalar yapmış olduğu bir milletin tecrübe ettiği bu tuhaf mı tuhaf Kabotaj Bayramı’nı – yaşadıklarımızı aktarmak suretiyle-  bilginize sunuyoruz.

Daha çok bilgilendirilseydik, biz de sizi daha çok bilgilendirirdik, ancak anlaşılan o ki, bugün yaşanmış olan bu ilginç durumu mantıklı olarak açıklayacak bir kıymetli bilgi yok ki, biz de orada bulunmamıza ve bilgi talep etmemize rağmen bilgilendirilmedik…

Bu arada, Kabotaj Bayramınız kutlu olsun! (Kesinlikle ciddi bir kutlama!)

Beykoz Kaymakamlığı tarafından basına gönderilmiş bulunan bilgilendirme ve davet aşağıdadır:

TOPLANTI TUTANAĞI

1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI İLE İLGİLİ İLÇEMİZDE YAPILACAK OLAN ETKİNLİKLER İÇİN 25/05/2012 TARİHİ SAAT 14:00′ DA YAPILAN KAYMAKAMLIK TOPLANTI SALONUNDA YAPILAN TOPLANTIDA ALINAN KARARLAR:

1 – İlçemizde bulunan Barbaros Hayrettin Paşa Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi Su Ürünleri Müzesi’nin 29 Haziran -1 Temmuz 2012 tarihleri arasında halkımıza ücretsiz olarak açılmasına,

2-29 Haziran -1 Temmuz 2012 tarihleri arasında Pr. Dr. Necmettin ERBAKAN Kültür Merkezi Önünde stand kurularak Deniz ve Denizcilik konulu metaryellerin sergilenmesine,

3 – Atatürk Anıtına saat 09:00’da Resmi Özel Kurum ve Kuruluşlar ile STK’lar tarafından Protokol sırasına göre çelenk sunulması,

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Deniz Şehitleri için 1 dakikalık Saygı Duruşunda bulunulması

İstiklal Marşı eşliğinde şanlı Bayrağımızın göklere çekilmesi,

– Paşabahçe Gemisinde saat 10:00 ‘da kokteyl

– Balıkçı teknelerinin tören alanına kortej geçişi (Atatürk posteri ve Türk Bayrağı açılacaktır).

Karar verilmiş olup, birlikte imza altına alınmıştır.

Haber- Yorum: Arzu Başlantı

Beykoz'da bir tuhaf Kabotaj kutlaması!
Bizi Takip Edin