Beykoz’da bol oksijenli en güzel 7 rota!

Yazın gelmesiyle birlikte İstanbul’da yaşayanlar, şehrin kalabalığından uzak, ailesiyle birlikte huzurlu vakit geçireceği mekânlar arıyor. Şehirden uzaklaşmadan yeşil ve mavinin buluştuğu Beykoz’da kafanızı dinleyebilece

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazın gelmesiyle birlikte İstanbul’da yaşayanlar şehrin kalabalığından uzak, ailesiyle birlikte huzurlu vakit geçireceği mekânlar arıyor. Şehirden uzaklaşmadan yeşil ve mavinin buluştuğu Beykoz’da kafanızı dinleyebileceğiniz piknik alanları ile park ve bahçe rotaları sizin için derledik. 

Kentten çok uzaklaşmadan, İstanbul’un kalabalığından kaçıp yeşil ve mavi tonların buluştuğu mekân arayanlar; Beykoz’da oksijene doyacağınız, aile ve arkadaşlarınızla dolu dolu bir gün geçirip kafa dinleyebileceğiniz birbirinden güzel manzaralı piknik alanları ile park ve bahçeleri sizler için araştırdık.

Yahya Kemal Beyatlı’nın kadim şehir İstanbul için kaleminden dökülen “Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiç bir yer” mısralarından esinlenerek derlediğimiz rotaları gelin hep beraber inceleyelim.

KARLITEPE MESİRE ALANI

İstanbul deyince ilk akla gelen yapılardan biri görkemli köprüleridir. Kentin meşhur simgesi 3 köprüyü gören manzarasıyla ünlenen Karlıtepe Mesire Alanı, son zamanlarda İstanbulluların en çok tercih ettiği rotalardan biri oldu.

Oksijene doyacağınız mesire alanında, ister piknik ister doğal gazlı mangal üniteleri ile mangal keyfi yapabilir, isterseniz de spor alanları, bisiklet ve yürüyüş yollarını değerlendirebilirsiniz. 

4 mevsim tercih edilen Karlıtepe Mesire Alanı’nın seyir terasından meşhur manzaraya karşı fotoğraf çektirmeyi de unutmayın.

Adres: Gümüşsuyu Mahallesi Doğa Sokak No: 30-38 – Beykoz / İstanbul

ELMASBURNU TABİAT PARKI 

İstanbul’un Karadeniz’in açılan kapısı olarak bilinen Riva’da Elmasburnu Tabiat Parkı ve Plajı, 9 bin metrekare yürüyüş alanı ve 165 adet piknik ünitesi, doğal gazlı mangal üniteleri ile koy manzaralı günübirlik tatil imkânı sunuyor.

Riva’da bir yandan denizin keyfini çıkartıp diğer yanda manzaraya karşı piknik yaparak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Eşsiz manzaraya sahip bu plaj salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri yalnızca kadınlara; cumartesi, pazar ve pazartesi günleri ise karma olarak hizmet veriyor.

Adres: Riva Mahallesi Elmas Tabya Caddesi No:50 – Beykoz / İstanbul

POLONEZKÖY TABİAT PARKI

Hem ulaşımı kolay olsun hem de kendimi şehirden çok uzaklarda huzurlu hissedeyim diyorsanız doğru adrestesiniz. İstanbul’un en büyük tabiat parkı olarak bilinen Polonezköy Tabiat Parkı, 3 bin hektarlık ormanlık alanında misafirlerini ağırlıyor. 

Birbirinden farklı ağaçların arasında 5 kilometrelik parkurda yürüyüş ve bisiklet turu yapabilirsiniz. Eğlence ve bol oksijenin bir arada olduğu Polonezköy, mangal severlerin ve doğa ile iç içe sabah kahvaltısı yapmak isteyenlerin en sevdiği rotalar arasında yer alıyor.

Adres: Polonezköy Tabiat Parkı 34820 Polonez – Beykoz / İstanbul

BEYKOZ KORUSU

İstanbul’un en yeşil alanlarından birisi olarak bilinen Beykoz Korusu, Boğaz’a bakan yamaçları ve rengârenk çiçekleri ile şehirden kaçış için en çok tercih edilen mekânlar arasında bulunuyor.

Yazın sıcağında dev ağaçların altında gölgelenebilir, meşe ve çınar ağaçları arasında yürüyüş yapabilirsiniz. Kentin bu güzide yerinde piknik yapabileceğiniz kamelyaların yanı sıra çocuk parkları ve spor sahaları da bulunuyor.

Adres: Merkez Mahallesi Kelle İbrahim Caddesi No:17/A – Beykoz / İstanbul

MİHRABAT KORUSU

Yahya Kemal Beyatlı’nın “Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul” mısralarının sahibi Mihrabat Korusu, bahçeleri ve 3 kilometrelik yürüyüş parkurlarıyla misafirlerini ağırlıyor.

Kanlıca semtinin sırtlarında bulunan bu mekânın seyir terasında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden Ortaköy Sahili, Rumeli Hisarı ve İstinye Koyu’na kadar uzanan İstanbul manzarasını izleyebilirsiniz.

Adres: Kanlıca Mahallesi Mihrabat Caddesi No:50 – Beykoz / İstanbul

OTAĞTEPE FATİH KORUSU (OTAĞTEPE PARKI)

İstanbul’a nefes aldıran mekân Otağtepe Fatih Korusu, kalabalığa ve gürültüye kısa bir mola verebileceğiniz en güzel rotalardan. 

İki köprüyü de rahatlıkla görebildiğimiz manzarasıyla merdivenlerinde fotoğraf çektirmenin meşhur olduğu Fatih Korusu’nda, yaklaşık 10 km’lik alanda özgürce yürüyüş yaparak ya da oturma alanlarında bol oksijenli bir gün geçirebilirsiniz.

Adres: Kavacık Mahallesi, Çınarlı Sokak, – Beykoz / İstanbul

HİDİV KASRI

Çubuklu sırtlarında yer alan doğanın içinde Hidiv Kasrı, kuş sesleri eşliğinde yürüyüş yapıp dinlenebileceğiniz ve piknik yapabileceğiniz rotalardan bir tanesi.

Yürürken yolunuzun kesiştiği şelalede ve seyir kulesinde harika fotoğraflar çekilebilirsiniz. İstanbul’un en büyük gül bahçelerinden birine sahip olan alanda her biri künyeli ve soy kütüğüne sahip ağaçlarla da ilginizi çekecek.

Adres: Çubuklu Korusu Çubuklu Yolu No: 32 – Beykoz / İstanbul

Beykoz’da bol oksijenli en güzel 7 rota!
Bizi Takip Edin