Beykoz'da Cumhuriyeti yaşatmak

Sevgili Beykozlu Dostlarım,

Sizinle tanıştığım ilk günlerden beri sürekli kullandığım bir ifade vardı; 'Semtini seven vatanını da sever.'

Yine aynı duygularla Cumhuriyet Bayramı yaklaşırken semtimizin değerli büyükleriyle eski cumhuriyet bayramlar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sevgili Beykozlu Dostlarım,

Sizinle tanıştığım ilk günlerden beri sürekli kullandığım bir ifade vardı; ‘Semtini seven vatanını da sever.’

Yine aynı duygularla Cumhuriyet Bayramı yaklaşırken semtimizin değerli büyükleriyle eski cumhuriyet bayramlarının nasıl kutlandığı, semtimizde cumhuriyet coşkusunun nasıl yaşandığı hakkında izlenimlerim ve tecrübelerim oldu. Bu ayki yazımda sizlerle edindiğim bu tecrübeleri paylaşmak istiyorum.

Cumhuriyetin bizler için ne denli değerli olduğunu ve sahip çıkmamız gerektiğini daha iyi anladım. Çünkü Cumhuriyet, bir ülkenin insanlarının hür yaşaması  ve milletin iradesini ortaya koyması bakımından bağımsızlığını bütün dünyaya haykırmasının göstergesidir.

Semtimizin yaşayan değerleri, cumhuriyet kutlamalarını Anadolu Hisarımız için şöyle anlatmaktadırlar;  ‘Bölgemizin mülki amirleri ve önemli şahsiyetlerinin desteği ile çalgı çengi meşaleler hazırlanır, iskele meydanında toplanılır, İstiklal Marşı ve bayraklar ile konuşmalar, söylemler yapılır. Coşkulu eğlence kutlamalar sonrası fener alayı  ile Hisar’dan çıkılır, Küçüksu dolaşılarak fener alayı gerçekleşirmiş. Sabahlara kadar Cumhuriyet Bayramı kutlamaları devam eder herkes el ele, kol kola, çocuk yaşlı birlik ve beraberlik içinde yaşamanın mutluluğu ile bir sonra ki bayram dört gözle beklenirmiş.’

Bizler de aynı duygularla aynı heyecanı yaşamak için bu 29 Ekim günü Hisar İskele Meydanı‘nda Anadolu Hisarı Turizm Kalkındırma Derneği‘nin öncülüğünde halkımızla beraber olacağız.

Kurtuluş Savaşı’ndan sonra belirlenen misak-i milli sınırlarımızı değiştirmek isteyen hain ve kalleşlere, milletimiz bölünmez bir bütün olduğunu, birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere tarih boyunca nasıl göğüs gerdiyse, 15 Temmuz gecesi de aynı dirayeti göstermiştir. Bu, milletimizin Cumhuriyete ve onun değerlerine ne denli sahip olduğu ve kıymetini özümsediğinin resmidir. Dünya’da emsali görülmemiş demokrasi mücadelesi ile hakimiyetin millet iradesinde olduğunu,  tanklara ve silahlara göğsünü siper eden bir halkın var olduğunu ve hiçbir zaman yıkılmayacağını haykıran bir millet olduğumuzu hatırlatmıştır.

Haydi Beykoz’um, haydi Hisar’ım. Tüm hemşerilerimizi, hepimizin geleceği ve güvencesi olan CUMHURİYET‘İ yaşatmak için 29 Ekim akşamı İskele Meydanı’na bekliyoruz.

Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, memleketimizi bize emanet eden tüm gazi ve şehitlerimizi şükran ve minnet ile yâd etmiş olacağız. Çoluk çocuk, genç yaşlı demeden ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi heyecanla kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramı’nda görüşmek üzere diyorum ve sizlere Mehmet Akif Ersoy‘un bir dörtlüğü ile veda ediyorum…

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki fedâ ?
Şühedâ fışkıracak toprağı sıksan, şühedâ !
Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hüdâ,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Sağlıcakla kalın…  

Beykoz'da Cumhuriyeti yaşatmak
Bizi Takip Edin