Beykoz’da gönüller bir atıklar ayrı oluyor!

Beykoz’da çevreye duyarlı gençler “Sıfır Atık” hedefiyle yola çıktıkları “40 Yıl Atığımız Değil, Hatırımız Kalsın” etkinliği kapsamında kupalarıyla sahile gelen vatandaşlara kahve ikram etti.
  • 27.10.2022 00:00:00

Beykoz Belediyesi ve Beykoz Kent Konseyi Gençlik Meclisi tarafından temiz ve sürdürülebilir çevreye katkı sağlamak, ambalaj atıkların çevreye verdiği zarara dikkat çekmek amacıyla “40 Yıl Atığımız Değil, Hatırımız Kalsın” farkındalık etkinliği düzenlendi.

KARTON DEĞİL CAM BARDAK!

Sıfır Atık uygulamalarını vurgulayan “Gönüller Bir, Atıklar Ayrı Olsun”  sloganıyla sahilde gerçekleşen buluşmada, vatandaşlara tek kullanımlık karton bardak yerine cam ve porselen kupalarda kahve ikram edildi.

Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, belediye başkan yardımcıları ve muhtarlar da sahile gelerek etkinliğe destek verdi.

PET ŞİŞE DOĞADA 400 YIL KALIYOR

Günlük hayata kolaylık getirse de, çevreye kontrolsüz bırakılan 1 pet şişe doğada 400 yıl, plastik tabak 500 yıl, cam şişe 4 bin-4 bin 500 yıl, atık pil 300 yıl sonra çözünüyor, sigara izmariti doğada 2 yıl kalıyor, 1 litre atık yağ 1 milyon litre içme suyunu kirletiyor.

Avrupa ülkeleri, sürdürülebilir çevre için tek kullanımlık plastik ürünler ve ambalajların kullanımını kısıtlayan tedbirleri devreye alarak denetimli geri dönüşüm çalışmaları yürütüyor.

Beykozlu gençlerin bilinç toplum için düzenlediği “40 Yıl Atığımız Değil, Hatırımız Kalsın” farkındalık etkinliği kapsamında sahilde farklı atık türleri ve doğada çözünme sürelerini anlatan bir de sergi açıldı.

Etkinliğe katılanlar arasında yapılan çekilişle 50 kişiye de kupa hediye edildi.

 

İlgili Haberler

Beykoz kitabı ödül aldı!
  • 29.06.2023 00:00:00