Beykoz’da kadın çiftçi sayısı yüzde 120 arttı!

İstanbul’un kent tarımı merkezi Beykoz’da yürütülen “Alım Garantili Üretim” modeliyle kayıtlı kadın çiftçi sayısı yüzde 120 arttı. İlçedeki tarım yatırımları ve desteklerle sayıları 45’e ulaşan kadın çiftçiler, 260 dönüm

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un kent tarımı merkezi Beykoz’da yürütülen “Alım Garantili Üretim” modeliyle kayıtlı kadın çiftçi sayısı yüzde 120 arttı. İlçedeki tarım yatırımları ve desteklerle sayıları 45’e ulaşan kadın çiftçiler, 260 dönüm arazide toprağı güven ve özenle işliyor. 

Beykoz Belediyesi tarafından ilçenin tarım potansiyelini canlandırmak ve çiftçileri desteklemek üzere 3 yıl önce başlatılan “Alım Garantili Tarım” modeli, kadın çiftçilerin katılımı ve emeğiyle her geçen gün büyüyor.

TARLADA ALIM GARANTİSİ

Beykoz’daki stratejik kent yatırımlarının lokomotifi olan yeni destekleme modeliyle çiftçinin ürünü dalında olgunlaşmadan değer kazanıyor. Sezon öncesinde belediye ve çiftçiler arasında imzalanan sözleşmeyle tarlada alım garantisi veriliyor.  

Sahada ziraat mühendislerinin yürüttüğü çalışmalarla, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS)’ye kayıt yaptıran ve avantajlardan haberdar olan kadın çiftçiler, toplam260 dönümlük arazide doğal tarım yapıyor.  

Alım garantisiyle yüzleri gülen kadın çiftçiler, karpuzdan mantara, elmadan kiviye yerel markalı ürünlerin yanı sıra mevsimlik sebze-meyveyle geniş bir yelpazede üretime katılıyor.

Hayvancılıkta kadın emeği süt ve yumurta üretimiyle ekonomiye can veriyor.

ÜCRETSİZ FİDE VE TEKNİK DESTEK

Beykoz’da başlatılan tarım atağı kapsamında ücretsiz verilen fide desteğiyle kent tarımında verim ve kadın çiftçinin de kazancı artıyor.

Beykoz Belediyesi’nin Cumhuriyetköy’de kurduğu tesiste modern yöntemlerle üretilen yazlık ve güzlük fideler dikim zamanı çiftçilere dağıtılıyor.

Ziraat mühendislerinin ücretsiz teknik destek hizmeti verdiği kadın çiftçiler bilinçli tarımla tarlada daha çok verim elde ediyor.   

ALIN TERİ KÖY PAZARI’NDA DEĞERLENİYOR

Beykoz Belediyesi’nin tarımın yeniden canlanması için Cumhuriyetköy’de kurduğu “Beykoz Köy Pazarı”nda kadın çiftçilerin yetiştirdiği ürünler tezgâhlarda yerini alıyor.

ÇKS belgeli çiftçilerin satış yaptığı alanda yer alan 75 tezgâhtan 25’inde kadın çiftçiler kendi alın teriyle yetiştirdikleri ürünleri kazanca dönüştürüyor.

İstanbul’un dört bir yanında pazara gelen ziyaretçiler, kadın emeğiyle yetişen doğal ürünleri almanın mutluluğunu yaşıyor.

Beykoz’da kadın çiftçi sayısı yüzde 120 arttı!
Bizi Takip Edin