Beykoz’da kentsel dönüşümde yüzde 60 tamamlandı!

Beykoz’da ilçe sakinlerini depreme dayanıklı güvenli konutlara ve düzenli sosyal alanlara kavuşturacak Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi’nin yüzde 60’ının yapımı tamamlandı.
  • 27.12.2023 23:49:33

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, X hesabından yaptığı paylaşım ile ilçede bir ilk olan, 13 ay önce temeli atılan Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi’nin yüzde 60’ının tamamlandığını söyledi.

“HAREKETE GEÇTİK”

İstanbul’da 350 bin konutun dönüşeceğini, her bağımsız bölüm için toplamda 1,5 milyon liralık destek verecek 'Yüzyılın Dönüşümü İstanbul' projesinden bahseden Başkan Murat Aydın, "Beykoz’umuzda da göreve geldiğimizde öncelikli gündem maddemiz kentsel dönüşümdü. Beykoz’un ilk ve Türkiye'ye örnek projesi “Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi”nin hayata geçmesi için harekete geçtik.” dedi.

Başkan Murat Aydın, şu sözleri söyledi:

“Cumhurbaşkanımızın güçlü desteği, hemşehrilerimizin güveniyle hızla yol kat ettik.  Önceki dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ ortaklığıyla yapılması planlanan projeyi yeni dönemde KİPTAŞ projeden çekildiği için, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza bağlı TOKİ eliyle hayata geçirmek üzere adımları attık.”

“YÜZDE 91 ANLAŞMA SAĞLADIK”

“Proje belediye arazisiydi, bölgedeki hemşehrilerimizin tapuları yoktu. Hemşehrilerimiz hem güvenli konutlara, hem de tapularına kavuşsun diye yola çıktık. Mahalledeki hak sahipleriyle % 91 gibi yüksek bir oranda anlaşma sağladık.”

“SİYASİ AKTÖRLER TARAFINDAN HEDEF ALINDI”

“Hemşehrilerimiz evlerini boşaltmaya başladığı, bizim ise temel atmaya hazırlandığımız dönemde proje çeşitli gruplar ve bir kısım siyasi aktörler tarafından hedef alındı. Verdiğimiz destekle kiralık konutlarına çıkan hemşehrilerimiz bir an önce evlerine kavuşmayı beklerken proje sahası provokasyon amaçlı gösterilere sahne oldu.”

“MUHALEFET YALAN SÖYLEMLERLE HEDEF TAHTASINA KOYDU”

“Muhalefet partilerinin içerisinde Genel Başkan, İl Başkanı ve Milletvekili de bulunan üst düzey yöneticileri yaptıkları açıklamalar, attıkları tweetler ve proje sahasında bizzat boy göstererek yalan söylemlerle projeyi hedef tahtasına koydu.”

“YILMADIK, YÜZDE 60’INI TAMAMLADIK”

"Fakat biz bize güvenen hemşehrilerimizden aldığımız güçle yılmadık ve 4 Kasım 2022’de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızla birlikte ilk temeli attık. Şimdi temel atma töreninin üzerinden 13 ay geçmişken projenin kabasının tamamını bitirmiş, projenin tamamında ise % 60 oranına ulaşmış durumdayız.”