Beykoz'da tiyatro kültürü devam etmeli

Devlet Tiyatroları'nın Beykoz Feridun Karakaya sahnesinin perdelerini kapatması Beykoz Belediye Meclisi'nin gündeminde.

Beykoz Belediye Meclisi, Ekim ayı olağan toplantılarının ikinci oturumunu Belediye Başkan Vekili Salim Öztürk'ün meclis başkanlığın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Devlet Tiyatroları’nın Beykoz Feridun Karakaya sahnesinin perdelerini kapatması Beykoz Belediye Meclisi’nin gündeminde.

Beykoz Belediye Meclisi, Ekim ayı olağan toplantılarının ikinci oturumunu Belediye Başkan Vekili Salim Öztürk’ün meclis başkanlığında tamamladı. Meclis gündem maddesini; Devlet Tiyatroları’nın Beykoz Feridun Karakaya sahnesinin perdelerini kapatması ve 1591 taşınmazın tapu protokolü oluşturdu. 

Açılış ve yoklamanın ardından öncelikle 05.10.2015 tarihli tutanak oylandı. Sonrasında CHP Grubu tarafından başkanlık makamına; ‘İlçemizde eski adı Feridun Karakaya, yeni adı Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde devlet tiyatroları periyodik sergilendiği oyunlardan vazgeçmiştir. Halkımızın görsel sanatlarla sosyalleştiği tek alan burasıdır. Beykoz halkı için bu üzücü durumdur. Ahmet Mithat Efendi Tiyatro Salonu’nda İBB ve devlet tiyatrolarının sergilenmesi için önergemizin başkanlık makamına havalesini arz ederiz’ ifadelerini içeren bir yazılı önerge verildi.

CHP Grup Başkan Vekili Gülay Demirel: Beykoz halkı tiyatro oyunlarıyla buluşmalı!

Bunun üzerine konuşmak için CHP Grup Başkan Vekili Gülay Demirel söz istedi. Demirel; “Tiyatro görsel sanatta gelişmekte olan ülkeler için çok önemli bir eğitim ve sosyalleşme alanıdır. Bizim tek tiyatro salonumuz ve gurur duyduğumuz küçükte olsa tekrar buradan şehir tiyatrolarının ve devlet tiyatrolarının elini ayağını çekmesi Beykoz halkı için üzücü bir durumdur. Asgari ücretin 1000 lira olduğu ülkemizde zaten özel tiyatrolara halkımız gidemezken, buradaki uygun fiyatlardaki biletleriyle hem dünya hem türk klasiklerini izleme fırsatı bulan halkımıza bu tiyatro oyunlarının gelmesi için gereğinin yapılmasını ve destek vermenizi rica ediyorum” şeklinde konuştu.  Demirel son olarak konuşmasında bir başka önemli konuya daha değinerek; “Anadolu Yakası Milli Emlak Dairesi Başkanlığı’nda 6521 sayılı kanunda yer alan daha önce satışı yapılan Beykoz ilçesinde Alibahadır Mahallesi’nde 37, Cumhuriyet Mahallesi’nde 69, Çamlıbahçe Mahallesi’nde 51, Çiğdem Mahallesi’nde 6, Çubuklu Mahallesi’nde 18, Dereseki Mahallesi’nde 49, Elmalı Mahallesi’nde 361, Göllü Mahallesi’nde 1, Görele Mahallesi’nde 347, İshaklı Mahallesi’nde 5, Ortaçeşme Mahallesi’nde 194, Örnekköy Mahallesi’nde 322, Tokatköy Mahallesi’nde 131 adet olmak üzere toplam 1591 taşınmazın tapularının belediyemize iadesi söz konusu. Bu konu ile ilgili bir tebligat vatandaşa geldiğini öğrendik. Ama bizler daha önceki yaptığımız toplantılarda bunun bir protokole dayanacağını görüşmüştük. Sizden de böyle bir olur gelmişti. Fakat ben en son yaptığım toplantıda protokolün olmayacağını öğrendim. Bu konuda halkın kendini daha güvende hissetmesini içeren bir protokolün olmasını ve gereğinin yapılmasını önerge olarak arz ediyorum” dedi.

Başkan Vekili Salim Öztürk, Gülay Demirel’in her iki önergesini de başkanlık makamına oy birliği ile havale etti.

Konu üzerine konuşmak için söz isteyen AK Parti Belediye Meclis Üyesi Nevzat Oral da bu protokolün başkanlık makamından çıkması gereken protokol olduğunun altını çizerek, dolayısıyla Başkan Yücel Çelikbilek’in izinde olmasından ötürü ancak geldiğinde tebligatlarla ilgili ve protokolünde arkadan imzalatılacağı konusunda bilgi alacağını söyledi.

Konuşmaların sonrasında gündemde olan “Park bakımı hizmet alınımına ihale süresi hakkındaki hukuk komisyonu raporu” oylamaya sunuldu. Rapor, oy birliği ile meclisten geçti. 

Beykoz'da tiyatro kültürü devam etmeli
Bizi Takip Edin