Beykozlu Giresunlular kongre sonrası sahada

Olağan kongre sonrası oluşan Beykozlu Giresunlular Derneği yeni yönetimi aynı gün içerisinde Beykoz protokolüne nezaket ziyaretinde bulundu.

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin yapılan kongre sonrası oluşan yeni yönetimi, Beykoz Kaymakamlığı, İlçe

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Olağan kongre sonrası oluşan Beykozlu Giresunlular Derneği yeni yönetimi aynı gün içerisinde Beykoz protokolüne nezaket ziyaretinde bulundu.

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin yapılan kongre sonrası oluşan yeni yönetimi, Beykoz Kaymakamlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı, AK Parti ve CHP ilçe teşkilatlarına aynı gün içerisinde nezaket ziyaretinde bulundu.

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin 11. Olağan kongresi sonrasında Hasan Karakaya başkanlığında oluşan yeni yönetimi, sırasıyla Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları,  Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Adem Sefer Başkanlığı’ndaki AK Parti ilçe teşkilatı ile Hızır Yılmaz başkanlığındaki CHP Beykoz yönetimine aynı gün içerisinde nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

Dernek heyetindeki isimler

Kongre sonrası oluşan Dernek yönetimini idari, sivil erkan ve siyasi parti temsilcilerine takdim etmek amacını taşıyan bu nezaket ziyaretlerinde Dernek Başkanı Hasan Karakaya’ya, İsmail Hakkı Öztürk, Enver Karaca, Muammer Yavuz, Selami Emanet, Yahya İpek, Allaattin Özdemir, Ahmet Okumuş, Hayrullah Usta, Emrah Karaca, İbrahim Çıtlak, Sinan Çıtlak, Mesut Deniz ve Murat Arslan eşlik ettiler.

İlk ziyaret noktası: Kaymakam Aydın Ergün

Kaymakam Aydın Ergün: Bir Aydınlı size ‘nerelisiniz?’ diye sormaz!

Beykozlu Giresunlular Derneği ilk ziyaretini Kaymakam Aydın Ergün’ün makamına gerçekleştirdi. Dernek üyelerinin kendilerini tanıtmasının ardından söz alan Aydın Ergün, konuşmasına, dernekçiliğin çok önemli olduğuna vurgu yaparak başladı. Ergün, “ STK’lar olarak yönetimin ortağısınız. Yaptığınız iş çok önemli, ancak lütfen faaliyetlerinizi çeşitlendirin” dedi.

Hemşeri derneklerinin her geçen gün zayıflayacağına inandığını ifade eden Beykoz Kaymakamı, özellikle belirli yöre insanının bu konuya çok önem atfettiklerini ifade ederek, “ Bir Aydınlı ile karşılaştığınızda size ‘Nerelisiniz?’ diye sormaz. Biz ise ilk karşılaştığımızda bunu sorarız” yorumunda bulundu.

Aydın Ergün, sözlerini şu şekilde sürdürdü:  “ Kentleşme ile birlikte, sizin çocuklarınız ile beraber bu hemşerilik duygusu zayıflayacak. Yeni şeyler söylemek lâzım. Cenaze organizasyonu, bayramlaşma, geçmişinizi anmaya eyvallah. Ancak bunun dışında Beykozlu olarak yeni projelere katılmanız gerekir. ” Ergün, konuşmasında, STK’ların katkı sağlayabilecekleri projelere de örnekler verdi.

Aile İçi Şiddet Yasası’nın uygulamaya konduğunu ve STK’ların Beykoz’da bu kapsamda yapılacak olan çalışmalara katılmaları gerektiğinin altını çizen Beykoz Kaymakamı, Beykozlu Giresunlular Derneği’ne, “ Beykoz’a yönelik ve sizinle beraber yürüyecek çalışmalara ev sahipliği yapın” önerisinde bulundu.

Beykoz’da cami yaptırma dernekleri de dahil olmak üzere 400 küsur dernek bulunduğunu hatırlatan Aydın Ergün, “Beykoz’da STK’lar yeterinde güçlü değil. Benim arzum, ilçeyi STK’lar ile birlikte yönetmek” dedi.

Hasan Karakaya: Önce Beykozlu’yuz, ondan sonra Giresunlu’yuz

Kaymakam Aydın Ergün’ün ardından söz alan Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Karakaya ise, kongre sonrasında oluşan yeni yönetim ile birlikte, derneklerinde 11 ayrı dalda faaliyet gösteren ekipler halinde çalışmalar yapacaklarını belirterek, “ biz zaten derneğimizin başına ‘Beykozlu’ ibaresini koyduk. Biz önce Beykozlu’yuz, ondan sonra Giresunlu’yuz” dedi.

Kaymakam Ergün’e tasarladıkları projeler ile ilgili olarak bilgi aktaran Karakaya, insan yetiştirme ve eğitim ile ilgili çok ciddi projeleri olduğunu belirterek, uzman psikologlar eşliğinde ergen psikolojisi, yeni evlenen çiftlere yönelik eğitim semineri ve zararlı madde kullanımı ile ilgili olarak çalışmalar yapmayı düşündüklerini söyledi.

Kadına karşı şiddette işbirliği önerisi

Dernek Başkanı Hasan Karakaya’nın psikologlar eşliğinde düzenlemeyi planladıkları seminerlerden söz etmesi üzerine Kaymakam Aydın Ergün, dernek yöneticilerine 6284 sayılı Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un hayata geçirildiği hatırlatmasında bulundu ve Dernek olarak bu konuda yapacakları bir etkinlikte kendilerine yardımcı olabileceklerinin altını çizdi.

Ergün, anne ve babası çalışan çocuklara destek önerisi de sundu

Çalışan anne ve babaların okuldan döndükten sonra yalnız kalan ve sokakta veya evde vakit geçiren çocuklarına yönelik faaliyetler gerçekleştirebileceklerini de belirten Ergün, bu konuda yapabilecekleri etkinlikler ile ilgili olarak Beykozlu Giresunlular Derneği’nin önerilerini beklediklerini ifade etti.

Allah size sabır versin!

Kaymakam Aydın Ergün, 2 B konusunun gündeme gelmesi üzerine ise şunları söyledi:  “ Allah size sabır versin! Beykoz’daki tüm sorunlar 2B’ye endekslenmiş hale geldi. Oysa bazı sorunlar bu süreç içerisinde de çözülebilir. Gerçekten psikolojik etkileri çok fazla bir sorun 2B sorunu, ama çözümüne çok fazla bir katkınız olmuyor. Beykoz’un 2B’den daha ufak sorunları var. Bu ufak sorunlar, yaşayanları için büyük sorunlar olabiliyor. Çalışan annelerin sokakta vakit geçiren çocuklarına sportif ya da sanatsal bir kurs düzenleyerek, bu çocukları sokakların kötü etkisinden kurtarmak en az 2B kadar önemlidir. Bunlar küçük görünebilir ama insan hayatına birebir etkisi olan çalışmalardır. Beykoz’da asayiş açısından ilk on ilçe arasındayız. Bu ortamda böylesi sorunlara daha rahat odaklanabiliriz.”

Beykoz’un sorunlarına ilişkin olarak dernek yöneticilerinin de görüş bildirimlerinin ardından, heyet, ziyaretinin ikinci noktası olan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne geçti. 

İkinci durak: İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları

İrfan M. Bekaroğulları: STK’lara destek vermekten keyif alıyorum!

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin ikinci ziyaret noktası ise İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları’nın makamı oldu.

Kendilerini tanıtan Beykozlu Giresunlular Derneği yöneticilerinin ardından söz alan İrfan Bekaroğulları, yeni yönetime hayırlı olsun dileğinde bulunarak, başarılar diledi. İlçe Emniyet teşkilatı Müdürü olarak  “ Beykoz’a elinden geldiğince katkıda bulunma isteğinde olduğunu” kaydeden Bekaroğulları, “ STK, devletin yetişemediği noktaları tamamlayan kuruluş demek. O açıdan STK’ları çok önemsiyorum ve elimden gelen desteği vermeye çalışıyor, bundan da keyif alıyorum” dedi.

93 kişilik kadro

Bekaroğulları’na, İlçe Emniyet’inin yapmakta olduğu çalışmaları yakından ve beğeni ile takip ettiğini söyleyen Dernek Başkanı Hasan Karakaya ise, dernek çalışmalarını 93 kişilik yeni bir kadro ile beraber daha kurumsal bir şekilde sürdüreceklerini ifade etti.

İlçe Emniyet Müdürü’nün, dernek olarak ne gibi projeleri olduğu şeklindeki sorusu üzerine ise Dernek Başkanı Hasan Karakaya, Kaymakam Aydın Ergün’e yaptıkları ziyaret sonrasında çalışan anne ve babaların çocukları için hemen bir çalışma yapmayı düşündüğünü söyledi. Uyuşturucu kullanımının önlenmesi için İlçe Emniyet Müdürlüğü ile birlikte çalışmalar yapabileceklerini de kaydeden Karakaya, derneklerinin Gençlik Kolları’nın ciddi çalışmalar içerisinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Heyet, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün makamında gerçekleşen sohbetin ardından ise, Beykoz Belediye Başkanlığı’na yapacağı ziyaret için Bekaroğulları’ndan izin istedi.

Üçüncü durak: Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek

Yücel Çelikbilek: Beykoz’da Mehmet Akif Müzesi kurulacak

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin bir sonraki durağı ise Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in makamı oldu.

Misafirlerine, gerçekleşen kongrenin sonucunun hayırlı olması dileğinde bulunan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, konuşmasına, “aklınıza gelen iyi bir işi mutlaka yapın, yarına bırakmayın” tavsiyesinde bulunarak başladı. Çelikbilek, kendisinin de bu amaç ile Vakıflar’a ait olan yerleri Belediye olarak alacaklarını ve buralara halkın değer verdiği insanlar ile ilgili hizmet binaları yapacaklarını, müzeler açacaklarını kaydedetti ve “ ilk olarak Beykoz Camii’nin arkasında bir Mehmet Akif Müzesi kuracağını”  açıkladı.

Yücel Çelikbilek, konuşmasının devamında şunları söyledi: “ Vakit geçiyor. En ağrıma giden bir kişinin  ‘vakit geçiriyoruz’ cümlesi. Bu, o kişi için çok ağır bir cümledir. Vakit geçirilmez, vakit kullanılır. Hayır işlerini bekletmemek lâzım. Yap, bırak. Başkalarının söyledikleri hiç kafanı kurcalamasın.”

Rayiç bedellerin yüksek oluşunda emlakçıların da payı var

Heyetin ziyareti sırasında Dernek İkinci Başkanı ve CHP Meclis üyesi Hayrullah Usta’nın, 2B ile ilgili son durum hakkında Çelikbilek’e soru yöneltmesi üzerine ise Belediye Başkanı şu açıklamayı yaptı: “ Rakamda eksiklik olabilir, artı olabilir. Benim 2 metrekare 2B arsam yok, ama buradaki insanlar bana ait. Bu insanlar soluğu bende alıyorlar. Benim rahat etmem mümkün değil. Şu anda kabul edin ya da etmeyin, Beykoz’da vatandaşların yaşadığı sıkıntıların çoğunu ben yaşıyorum. 2B arsalarının üçte biri Beykoz’a ait. Benim hedefim, hiç değilse bin metrekareye kadar olan yerlere farklı fiyat uygulanmasıydı. Rahatlatır insanları. Ne kadar muvaffak olabiliriz, çıktığı zaman göreceğiz. Elimizden bu kadarı geliyor. Daha fazlası gelse, daha fazlasını yapardım. Milli Emlak elemanları alıcı kılığına girmişler. Emlakçılar bu elemanlara çok fahiş fiyat söylüyorlar. Yani, bütün emlakçıları suçlayamayız ama fiyatların yüksek oluşunda emlakçıların da payı var.”

Dördüncü durak: AK Parti Beykoz İlçe teşkilatı

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin bir sonraki ziyaret noktası ise AK Parti İlçe teşkliatı oldu. Adem Sefer başkalığında AK Partili yöneticiler ile bir araya gelen dernek yöneticileri, ilçe yönetimine kongre sonrasında oluşan yeni yönetimlerini takdim ettiler.

Adem Sefer: Ortak paydamız Beykoz

Hasan Karakaya, burada yaptığı konuşmanın başında, “ her ne kadar yöre derneği olsak da, ortak paydamız Beykoz” dedi.

AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer ise, Karakaya’nın bu ifadesine atıfta bulunarak, şunları söyledi: “ En güzeli de dernek isminin başında ‘Beykozlu’ ibaresinin olması. Dediğiniz gibi, ortak paydamız Beykoz. Beykoz’da 81 ilin insanı var. Bizim birbirimize yakınlığımızı çoğu ilçede görme şansımız yok. Geldiğimiz yörenin ananelerini kaybetmeyeceğiz ama Beykoz’da yaşamanın ortak paydasını oluşturmaya çalışacağız. Bu noktada iktidar partisi olarak elimizden geleni yapacağız.”

Kimse birinin yerini alıp başkasına veremez

İktidar partisinin ilçe başkanlığına yapılan ziyarette 2B konusu da gündeme geldi. Dernek Başkanı Hasan Karakaya’nın, bu sorunun “ Beykozlu’nun malına sahip olacağı şekilde çözülmesini umduğunu” belirtmesinin ardından söz alan Adem Sefer şunları söyledi: “  2B Yasası Beykoz insanının düşündüğü şekilde çıkmasa bile, bunun mücadelesini hep beraber vereceğiz. 2009 yılında çıkan bir yasa gereği, fiyat tespitinde görevli mali komisyonlar bürokratlardan oluşuyor. Türkiye için çıkan bir kanunun bizim beklentilerimiz ile birebir örtüşmesi mümkün değil. Bu, bir adım. Gelinen noktada yapılabilecek en güzel şeylerden biri yapıldı: Kullanıcılar, Hazine’ye tescil edildi. Şartlar uygu olursa, bir kamuoyu oluşturulur. Bununla ilgili çalışmayı inşallah hep beraber yapacağız.

Çıkacak olan yasa gereğince, vatandaşların bu yerleri altı ay içinde almaları gerekiyor. Alamazlar ise ne olur? Bu altı ayın sonunda, ecrimisil olmayan yerlerde geriye dönük ecrimisil çıkacak.

Bu yasayı çıkarmaktaki amaç, buraları üzerlerinde yaşayan insanlara vermek. Bu yerlerin vatandaşların elinden alınarak, farklı insanlara verilmesi söz konusu değil. Kimsenin birinin yerini alıp başkasına verme yetkisi yok. Bu yasadaki amaç, bu yerlerin burada oturan vatandaşlara verdirmek; ‘yerini al, alamazsan da çek git’, değil. 

Sıkıntı, rayiç bedellerin yüksek oluşu. Tespitleri yapan bürokratlar çok yüksek, afaki fiyatlar verdi.”

Konuşmasında, bazı şeyleri uygulamaların belirleyeceğini ifade eden Adem Sefer,  yanlış kararlarda geri adım atma sürecinin aynen bedelli askerlik uygulamasında fiyatlarının yüksek tespit edilişinde olduğu gibi, 2B sürecinde de yaşanacağına inandığını ifade etti.

Ve son durak: CHP İlçe Başkanlığı

CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz: Kongrenize davet edilmekten onur duydum

Hasan Karakaya yönetimindeki Beykozlu Giresunlular Derneği’nin son nezaket ziyareti ise Hızır Yılmaz başkanlığındaki CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’na gerçekleştirildi.

Misafirlerine yeni dönem çalışmalarında başarılar dileyen CHP İlçe Başkanı, kendisinin kongreye davet edilmiş olmaktan dolayı onur duyduğunu da sözlerine ekledi.

Hasan Karakaya da Hızır Yılmaz başkanlığındaki yeni ilçe yönetimine başarılar diledikten sonra,“ partilere eşit mesafede olduklarını ve bir STK olduklarının bilinciyle kongrelerine her siyasi parti temsilcisini davet ettiklerini” kaydederek, davetlerine icabet etmesinden dolayı Hızır Yılmaz’a teşekkürlerini sundu.

Ben Topal Osman’ın hemşerisiyim

CHP İlçe Başkanı Yılmaz ise, “ Mustafa Kemal, Büyük Millet Meclisi’nde hilafetin oy birliği ile kaldırıldığını söylediği zaman kalkan kara bir el ‘hayır oy çokluğu demeniz gerekiyor, ben evet demiyorum’ demişti. Ben bu elin sahibi Rizeli Ziya Hurşit’in torunu olmaktan gurur duymuyorum. Topal Osman’ın hemşerisi olmaktan gurur duyuyorum. Ben Atatürk devrimlerinin düşmanı olmayan kişilerin hemşerisiyim” diyerek, Giresunlu olan Topal Osman’a övgüde bulundu.

Yücel Çelikbilek’i eleştirdi: Onu dinlerken ayaklarım tir tir titredi

Hızır Yılmaz, Beykozlu Giresunlular Derneği’nin kongresinde bir konuşma yapan ve konuşması sırasında, “Sarıkamış’ta 90 bin asker öldü, analar ağladı, ses çıkarmadı. Bugün 2 asker öldüğü zaman çok önemliymiş gibi kıyamet kopuyor’ şeklinde bir ifade kullandığını belirttiği Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in bu sözlerini dinlerken, oturduğu yerde ayaklarının tir tir titremeye başladığını belirtti. Yılmaz, şunları söyledi: “ Biz Topal Osman’ın hayatının film yapılmasından gurur duyarız. Belediye Başkanı, ’bu filmin sonunu merak ediyorum’ dedi. O filmin sonucu nasıl çıkarsa çıksın, ne Topal Osman’dan vazgeçeriz, ne de Mustafa Kemal’den. Bu filmin sonundan ne umuyorsunuz?  Neyi kaşıyorsunuz? Mustafa Kemal’i Silivri’ye mi göndereceksiniz? Bunu o gün orada Belediye Başkanı’nın gözünün içine baka baka söyleyemediğim için kendimi affetmiyorum. Yeri gelince bunu onun yüzüne haykırmayı da bir borç biliyorum.”

2B konusu…

2B sorunu CHP ziyareti sırasında da gündeme geldi. CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, bu konuda şunları söyledi: “ Dernekler olaylara siyasi parti yandaşları olarak bakmamalı, olaylara odaklanmalı. 2B sorunu sadece CHP’nin, Giresunlular Derneği’nin ya da AK Parti’nin sorunu değil.”

KAS-DER’in protestosuna korsan gösteri olmadığı için katılmadım!

2B konusuna dikkat çekmek amacıyla KAS-DER tarafından düzenlenen eyleme davet edildiğini ve buna iştirak etmeyi de kabul ettiğini belirten Hızır Yılmaz, “ ancak bizi tekrar aradılar. Polisten izin alamadıkları için yolu trafiğe kapatmayacaklarını söylediler. Korsan gösteri için izin alınmaz. Böyle olunca biz de katılmadık” açıklamasında bulundu.

İş çok ciddiye gidiyor

Hızır Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ İş, çok ciddiye gidiyor. Alabileceğiniz fiyatlarda çıksa dahi buralarda insanlar mağdur olacak. Hangi parsellerde alsa dahi, imar yapma hakkı olmayacak. CHP tek başına da kalsa bu konuda tepkisini koyacak. Ancak önce STK’lar ve muhtarlar ile bu amaçla bir toplantı yapacağız ve onlarla bir eylem şekli düşüncesini paylaşacağız. MHP’liler ile, AK Partililer ile yan yana yürüyeceğiz. Bu bir ‘ocak’ sorunu. Bizim sorumluluğumuz, önce çocuklarımız ile başlıyor. Önce kendi partisini sorgulayan üyeler, doğru üye sayılır. Biz bu anlamda CHP’ye ne görev düşüyorsa, yapacağız.”

Topal Osman Ağa filmi, daha gösterime girmeden gündem yaratmaya başladı!

Hasan Karakaya: Biz mikro- milliyetçilik yapmıyoruz

Hızır Yılmaz’dan sonra söz alan Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Hasan Karakaya ise, milli mücadele kahramanı Topla Osman ile ilgili tarihi bilgiler aktardığı konuşmasında, “ gelinen noktada Topal Osman Ağa’nın üzeri örtülmüştür. Biz bir sinema filmi yapıyoruz. Bu filmin sonunu açıkçası ben de merak ediyorum. Derneğimizin bu filme öncülük ve katkıları ciddi manadadır. Filmin yönetmeni Atilla Bey, filme bunu objektif olarak yansıtacaklarını ve değerlendirmeyi tarihçilere bırakacaklarını söylediği için ben senaryoyu okumadım. Amacımız gerçekleri objektif olarak ortaya koymaktır. Biz, sivil STK’yız. Hiçbir siyasi görüşe yaklaşmadık, asla mikro- milliyetçilik yapmıyoruz. Önce Beykozlu, arkasından Giresunlu’yuz. Adımızın önüne ‘ Beykozlu” ibaresini de bundan dolayı koyduk” dedi.

Beykozlu Giresunlular Derneği’nin nezaket ziyaretleri, CHP İlçe yönetimi ile çekilen hatıra fotoğrafının ardından son buldu.

Haber: Arzu Başlantı

Beykozlu Giresunlular kongre sonrası sahada
Bizi Takip Edin