Beykoz'umuz için aydınlık günler çok yakın!

CHP'nin 35.Olağan Kurultayı'nda Beykoz'dan Parti Meclisi'ne giren Prof.Dr.Ahmet Caner Yenidünya ilk Beykoz Güncel Haber'e konuştu.

CHP 35.Olağan Kurultayı'nda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Parti Meclisi (PM) Listesi'ne Beykoz'dan giren, 7

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’nin 35.Olağan Kurultayı’nda Beykoz’dan Parti Meclisi’ne giren Prof.Dr.Ahmet Caner Yenidünya ilk Beykoz Güncel Haber’e konuştu.

CHP 35.Olağan Kurultayı’nda, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Parti Meclisi (PM) Listesi’ne Beykoz’dan giren, 7 Haziran Genel Seçimleri’nde de CHP Kastamonu Milletvekili Adayı olan Prof.Dr.Ahmet Caner Yenidünya; ilk kez CHP Beykoz Belediye Meclis Üyeleri ile bir araya geldi. İlköğretim ve lise eğitimini Beykoz’da tamamlayan ve yıllardır Kavacık’ta ikamet etmekte olan Prof.Dr.Ahmet Caner Yenidünya, geçtiğimiz hafta İlçe Başkanlığı’na gerçekleştirdiği ziyaretinin ardından bu kez de İlçe Başkanı Mahir Taştan beraberinde belediye meclis üyeleri ile buluştu.

Meclis Üyesi Süleyman Kılıç’ın ofisinde düzenlediği kahvaltılı toplantıda bir araya gelen CHP heyetini sadece Beykoz Güncel Haber takip etti. CHP Grup Başkan Vekili Gülay Demirel ve meclis üyeleri Hakkı Emanet, Süleyman Kılıç, Aydın Habil, Kerem Ersin, Yılmaz Işık, Aydın Düzgün, Deniz Yıldız, Suha Okan Uzun ile Cavit Gül toplantıda hazır bulundu. Birlik beraberliği güçlü tutmak ve aynı zamanda Prof.Dr.Ahmet Caner Yenidünya ile tanışmak amacıyla bir araya gelinen toplantı da, Beykoz’un sorunları ve çözüm önerileri konuşuldu.

Toplantı sonrasında ise Polonez, İsaklı, Cumhuriyet, Kılıçlı, Bozhane, Riva, Öğümce, Göllü ve Paşamandıra köyleri İlçe Başkanı Mahir Taştan, Gençlik Kolları Başkanı Emre Mert Kılıç, Kadın Kolları Başkanı Eylem Sabırhoşgör başta olmak üzere Bölge Milletvekili Onursal Adıgüzel ve Prof.Dr.Ahmet Caner Yenidünya beraberinde ziyaret edildi. Köy kahvelerinde halkla birebir iletişim kuruldu, sorunları dinledi ve gerekli notlar CHP heyetince alındı.

Masa başı siyasetinin kesinlikle bittiğini, bundan sonra seçim varmış gibi sahada daima aktif olarak çalışacaklarını, “Bugün itibari ile başlattık” diyerek Beykoz Güncel Haber’e bilgi aktaran İlçe Başkanı Mahir Taştan, halk ile temas etme noktasında büyük gayret sarf edeceklerini ve bu yönde de çalışmalarına hız kazandıracaklarını ifade etti.

CHP PM Üyesi Prof.Dr.Ahmet Caner Yenidünya, ilk kez Beykoz Güncel Haber’e konuştu.

Öncelikle kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1973 İstanbul doğumluyum. İlköğretimimi Kavacık’ta, Selahattin Karakaşlı İlkokulu ve Kavacık Ortaokulunda  tamamladım. Beykoz Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi Güverte Bölümü mezunuyum. Daha sonra 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdim. 1995’te mezun oldum. Ardından Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Ceza ve Ceza Usul  Hukuku alanında asistanlığa başladım. 1998’den bu yana da Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Ceza ve Ceza Usul Hukuku anabilim dalında görev yapmaktayım. 2013 yılında profesör oldum.

Siyasi hayatınıza atılımınız nasıl oldu?

Bugün ülkemizde demokratik sistemin tüm kazanımlarının altında CHP’nin harcı vardır. Cumhuriyeti kuran, güçlendiren, çok partili sistemin öncülüğünü yapan, hukuk adına bugün ihtiyaç duyduğumuz temel müesseseleri toplumumuza yerleştiren, bu asırlık çınara gönül vermemek mümkün değil. Ancak akademik kariyerim, üniversitedeki konumum, yoğun çalışma temposu dolayısıyla siyaset uzunca bir süre dışarıdan izlediğim bir alandı. 7 Haziran öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday adayı oldum. Kastamonu’dan Milletvekili adaylığı için müracaat ettim. O dönemden bu yana aktif siyaset içerisinde olduğum söylenebilir. Kastamonu’da 1.sıra adayı olarak sahada mücadele ettim, partimizin başarısı için elimizden geleni yaptık. Daha sonraki süreçte de yine elimizden geldiğince partimizin faaliyetlerine katılmak için gayret sarf ediyoruz.

Burada özellikle şunu da ifade etmek istiyorum; örgütlerimiz içerisinde bütün vatandaşlarımızın aktif olarak çalışması mümkün olmayabilir, ancak ülkemiz bir ateş çemberinin içerisinden geçmektedir. Herkesin imkanları ölçüsünde Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak, birliğimiz, bütünlüğümüz, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için her ne yapılıyorsa ona katkı sağlamak bir vatandaşlık görevi olarak önümüzdedir. Bu aynı zamanda tarihi bir sorumluluktur. Tüm örgütlerimizle halka daha çok dokunacak, daha çok bilgilendirecek ve milletimizin desteği ile bu zor günleri hep birlikte aşacağız.

Beykoz siyasetinde artık sizi daha fazla göreceğiz sanırım…

Ben elimden geldiğince her nerede partimizin etkinliği olursa, şu anki mevcut görevim itibariyle de partimizin tüm etkinliklerine katılmaya çalışacağım. Beykozlu olarak, Beykoz’un güncel sorunlarıyla da mutlaka ilgilenmeye gayret edeceğim. Ailem burada yaşıyor, yıllardan beri Beykoz’dayız. Hem partideki görevlerim hem de akademik görevlerim dolayısıyla bazen İlçe Başkanımız kadar Beykoz siyasetinin içerisinde olamayabiliriz. Ancak, yaşadığımız bölgenin değerlerine sahip çıkmak için üzerimize ne görev düşerse, Başkanımız bizden ne talep ederse, birlikte ne yapmamız gerekirse onları yapmaya her zaman hazırız.

Beykozlu biri olarak sizce Beykoz’un sorunları nelerdir ve bu sorunlar üzerinde nasıl bir yol izlenebilir?

Beykoz’un bitmeyen bir imar sorunu var. Beykoz’da maalesef şehir plancılığına uygun, Beykoz’un değerlerine, güzelliklerine yaraşır sağlıklı bir yapılaşma sağlayamıyoruz. Beykoz’da bir türlü sonunu getiremediğimiz, çözüm üretemediğimiz bir imar sorunumuz var. Keza insanların yıllardır üzerlerinde yaşadıkları toprağa sahip olma konusunda sorunları var. 2B arazileri ile ilgili yıllardır sağlıklı bir sonuca ulaşılamadığını, vatandaşlarımızın sorunlar yumağı içerisinde, hukuki problemlerle boğuştuğunu görüyoruz. Tüm bu problemlerin çözümü, sözde değil, özde halk için bir irade ortaya koymaya dayanıyor. Yasal alt yapının yetersizliğinden kaynaklanan tüm bu problemlerin çözümünde, Beykoz halkının haklı taleplerinin artık Ankara’da karşılık bulmasını sağlamalıyız. Keza Beykoz’umuzun alt yapı sorunu, kentleşme sorunu var. Son yıllarda ciddi bir nüfus artışımız var. Ama bunların hepsi hem ortak akıl üreterek çözülmesi gereken sorunlar, hem de yapıcı, Beykoz’un geleceğine sahip çıkan, projeler üreten siyasi bir iradeye ihtiyaç gösteriyor.

Beykoz İlçe Örgütümüz, başkanımız Sn. Mahir Taştan’ın da katkılarıyla Beykoz’un geleceğine sahip çıkacak bir dinamizme sahip, inanıyorum ki, bu dinamik örgütümüz sayesinde biz halkımızın dertlerine derman olacak çözümler üretebilecek konumda olacağız.

35. CHP Olağan Kongresi’ni nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cumhuriyet Halk Partisi son kongre sürecinde ilimizde, ilçemizde dinamik ekiplere sahip oldu. Bu dinamizm aslında kurultaya da yansıdı. Cumhuriyet Halk Partisi’nde aslında bir lider sorunu yok. Dolayısıyla bizim temel de güçlendirmemiz gereken örgütlerimiz. Örgütlerimizi ve tabanlarımızı güçlendirelim. Tabanda eğer halka ulaşabilirsek, yukarıdan liderin vermiş olduğu o dinamizm tabana tam olarak yansırsa, seçimlerden istediğimiz sonucu alabiliriz. Siyasetteki başarı biliyorsunuz seçimlerle ölçülüyor, seçimlerdeki başarının anahtarı tabanda güçlü olmaktır.  Bizim en önemli yapmamız gereken bu kurultaydan aldığımız dinamizmi bizim örgütlerimize yansıtmamız gerekiyor. Ülke değişiyor, ülke çok dinamik bir döneme giriyor. Bu dinamik dönemde bizim örgütlerimizin daha dinamik hareket etmesi gerekiyor. Daha taze kana, cana ihtiyacı var. Daha taze bir mücadeleye ihtiyacı var. Mücadeleyi tazelemek gerekiyor. Buna ben sorun demiyorum, buna ben bir çözüm diyorum. Sorun olarak bakmıyorum, iyileştirme olarak bakıyorum. Bizim örgütlerimiz eğer bu canlılığı, sürekliliği tabanda yakalabilirse, o zaman başarı kaçınılmazdır. Medya imkanlarımız çok zayıf. Çünkü, televizyonlar, gazeteler belirli bir düşüncenin tahakkümü altında. Bugün biz istediğimiz oranda sesimizi ana akım medyadan duyuramıyoruz. Bu yüzden bize tek bir yol kalıyor; örgütü güçlendirmek ve örgüt eliyle birebir vatandaşla yüz yüze gelerek, doğrudan iletişime geçmek.

Son olarak Beykoz halkına söylemek istediklerinizi alabilir miyim?

Ben özellikle şunu söylemek istiyorum; Beykoz’da yaşayan her vatandaşımız hangi siyasi fikirde olursa olsun, en küçük probleminde bizim kapımızı çalabilir. Bizim ilçe binamızı ziyaret edebilir. Biz bütün vatandaşlarımızın her türlü derdine, sıkıntısına çare olabilecek, çözüm üretebilecek bilgiye, birikime, donanıma sahibiz. Nitekim bugün görüyorsunuz, halkımızdan haksız yere alınan vergiler yine bizim örgütümüz sayesinde, belediye meclis üyelerimizin başlattığı bir çalışmanın Mecliste İstanbul Milletvekilimiz Sn. Onursal Adıgüzel tarafından dile getirilmesi ile sonuca ulaştı.  6360 sayılı Kanunun Geçici 1 inci maddesindeki açık düzenlemeye rağmen haksız bir şekilde alınan vergiler halkımıza geri ödenecek. Bu gösteriyor ki, elele verirsek, aydınlık günler hem ülkemiz hem Beykoz’umuz için çok yakın.

Haber: Burcu Çelik

Beykoz'umuz için aydınlık günler çok yakın!
Bizi Takip Edin