Beykoz’un 3’üncü etap planlarında gerçekler ortaya çıktı

Beykoz Belediyesi Ocak ayı 2’inci toplantısında 3’üncü etap planları meclis üyeleri arasında tartışmaya neden oldu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi Ocak ayı 2’inci toplantısında 3’üncü etap planları meclis üyeleri arasında tartışmaya neden oldu. 

Beykoz Belediyesi Ocak ayı 2’inci toplantısı, Meclis Başkanvekili Gaye Zayıf yönetiminde gerçekleştirildi. Açılış ve yoklamanın ardından başlayan toplantıda 3’üncü etap planları meclis üyeleri arasında tartışmaya neden oldu.

2018 yılında AK Parti ve CHP’nin oybirliğiyle meclisten onaylanana planların itirazları, İBB Aralık ayı meclisinde görüşülmüş, CHP red oyu vermişti. İBB ve Beykoz Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu, CHP ilçe başkanının ve iki tane büyükşehir meclis üyesinin evet verilmesi için mücadele ettiğini söyledi.

SADULLAH KABAHASANOĞLU: PLANLAMA YETKİSİ İBB SORUMLULUĞUNDADIR

İBB ve Beykoz Meclis Üyesi Sadullah Kabahasanoğlu yaptığı konuşmasında; Geri görünüm ve etkilenme bölgelerinde imar planlama yetkisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğunda olan bir konudur. 3’üncü etap planları 2018 yılında AK Parti ve CHP’nin oybirliğiyle meclisten onaylanmıştır. Beykoz'un en büyük problemi olan imar ve mülkiyet konusu siyaset ve politika malzemesi yapılmaması gerekir. Çavuşbaşı'nda, Görele'de, Zerzevatçı ’da ETBAR çalışmaları yürürken tweetler atan CHP milletvekilleriniz var. Özel sohbetlerimizde onlar hakkında neler söylediğinizi biliyoruz.

İLÇE BAŞKANLARI İMAR KOMİSYONUNA BİRLİKTE GİTTİ!

2020'nin ocak ayından itibaren 3’üncü etapla ilgili çalışmaları hem Cumhuriyet Halk Partisi ile hem de Milliyetçi Hareket Partisi grubuyla birlikte yürüttük. Herkesin bu işte emeği var. AK Parti İlçe Başkanı Hanefi Dilmaç, CHP İlçe Başkanı Aydın Düzgün, şahsım ve belediye başkan yardımcımız Selami Bey ile İBB imar komisyonuna giderek, “biz iki siyasi parti olarak kararın arkasında duracağız. Bu konuyu çözmemiz lazım. Ne olur bu konuda sorumluluk alın ve düzeltin” denildi. Sonra Beykoz’da toplantı yaptık. Bizim Cumhuriyet Halk Partisi meclis üyesi arkadaşlarımız Tokatköy' de “Aydın Başkan konuya sahip çıktı işi çözüyor” dediler. Hatta AK Parti yapmadı, sizin talebinizi biz yapıyoruz dediler. Gerçekleri anlatacağız arkadaşlar her toplantıda vatandaşı burada bilgilendireceğiz. Ancak son anda büyükşehir meclisinde ne oldu nasıl oldu da Cumhuriyet Halk Partisi grubu 3. Etap itirazlarına red verdi ona şahsen anlayamadım, anlayamadık.

CHP İÇİNDE EVET VERİLMESİ İÇİN NASIL MÜCADELE EDİLDİĞİNE ŞAHİDİM 

Grubun karara evet vermesi için ben CHP ilçe başkanının ve iki tane büyükşehir meclis üyesinin nasıl mücadele ettiğine şahidim. Anadolu'da bir söz vardır “komşuda düğün var, çağırmazlarsa sana küseriz çağırırlarsa da gitmeyiz” öyle bir fotoğraf çıkıyor. Biz yine, her şeye rağmen bu bir yol kazasıdır. İyi ki de AK Parti var. İyi ki de Cumhur ittifakı var. 3’üncü etapta vatandaşlarımız eşit bir şekilde 5 katlı imar hakkını kullanmış olacaklar. Hayırlı olsun

İBB BÜTÇESİNDEN BEYKOZ'UN PAYINA DÜŞEN 1,5 KM ASFALT MIDIR?

Bir diğer konu İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bütçesi. 2021 yılında 28 milyar 900 milyon lira eski parayla 28.9 katrilyon. Bu bütçeden Beykoz'un payına düşen bir buçuk kilometre asfalt mıdır? Şuanda İstanbul'da bir iletişim illüzyonu yaşanıyor. Sosyal medya üzerinden algı oluştur, işin hakikati ortaya çıkana kadar mevsim değişti zaten. Mantık bu. Keşke Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi arkadaşlarım biz bu bütçeden ‘bak şunları aldık Beykoz'a getirdik’ diye onlar cevap verseydi.

CEMAL YAVUZ: TAKDİR 250 BİN NÜFUSLU BEYKOZ HALKININDIR. 

CHP Meclis Üyesi Cemal Yavuz’da cevaben yapmış olduğu konuşmasında şunları söyledi; Sadullah arkadaşımız 3 katın 5 yaka çıkartılmasında ki olaydan adaleti sağladıklarını söylüyor. Bu planları 3 kata göre hazırlayan zihniyet kim? Aynı parti. Demek ki geçmişte adaletsizlik yaptığınızı kabul ediyorsunuz. Önemli olan burada benim ya da Sadullah arkadaşımınım yaptığı konuşmalar değil. Bu konuşmaları dinleyen Beykoz halkının, görüş ve düşünceleridir. Takdir 250 bin nüfuslu Beykoz halkınındır.

GÜLAY DEMİREL: SADULLAH VERİLEN MÜCADELEYE BİRE BİR ŞAHİTTİR 

İBB ve Beykoz Meclis Üyesi Gülay Demirel de söz alarak yaptığı konuşmasında; “Sadullah arkadaşımızın İBB meclisinde 3. Etap itirazlarıyla ilgili verilen mücadeleye bire bir şahittir. İmar komisyonumuz kararın getireceği mağduriyetlerin konuşulması için bir ay daha süre istedi. Bu kadar yıl beklemişsiniz, sizden bir ay daha süre istendi ortak bir karar verelim diye. Siz ne yaptınız yine her zaman olduğu gibi meclis çoğunluğu kullanılarak bunu bir siyasi ranta çevirmek için hayır dediniz. Yargı yolu açık olması için bu reddin verilmesi gerekiyordu. Çünkü biz yine yaşanacak mağduriyetleri Cumhuriyet Halk Partisi olarak göğüsleyeceğiz. “ ifadelerini kullandı.

TEMEL KARADENİZ: 1,5 YIL İÇİNDE BELKİ BEYKOZ’A BİR YATIRIM YAPILMAMIŞTIR

CHP Grup Sözcüsü Temel Karadeniz ise “Algı üzerinden siyaset yapıyorsunuz. 25 yıldır bu İstanbul'u siz yönetiyorsunuz. Eğer ki Beykoz'da İBB ile ilgili bir sorun bir problem varsa kendiniz de arayacaksınız. O zaman 25 yıldır neden çözmediniz?  Bahar Hanım yapılan çalışmaları okudu. 1,5 yıl içerisinde belki Beykoz’a istenilen bir yatırım yapılmamıştır. Eksikler olabilir. Sabırlı olun daha 1,5 yıl oldu. Daha detaylı, daha kapsamlı projelerle Beykoz’a Ekrem İmamoğlu hizmet edecektir. Allah’a şükürler olsun İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu AK Parti zihniyetinden kurtuldu. Bir dahaki döneme de çözülmeyen sorunlar Beykoz’la da ilgili olacak. Allah’ın izniyle burayı da alacağız. Burayı da Beykozluların hak ettiği gibi yöneteceğiz.” Dedi.

Yapılan konuşmaların ardından gündem maddeleri ilgili komisyonlara havale edilerek toplantı sona erdi. Bir sonraki toplantı 8 Ocak 2021 Cuma günü yapılacak.

Beykoz’un 3’üncü etap planlarında gerçekler ortaya çıktı
Bizi Takip Edin