Beykoz'un duvarlarına tarih motif motif nakşedildi

Beykoz’un tarihi ve kültürel değerleri ile önemli şahsiyetleri Beykoz’un duvarlarına bir bir nakşedildi.

Beykoz’un tarihi ve kültürel değerleri ile önemli şahsiyetleri Beykoz’un duvarlarına bir bir nakşedildi. Sadri Alışık meş

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’un tarihi ve kültürel değerleri ile önemli şahsiyetleri Beykoz’un duvarlarına bir bir nakşedildi.

Beykoz’un tarihi ve kültürel değerleri ile önemli şahsiyetleri Beykoz’un duvarlarına bir bir nakşedildi. Sadri Alışık meşhur selamıyla, Hisar Kalesi mütevazılığıyla, Beykoz Dalyanı yıllanmışlığıyla ilçenin duvarlarında “resim” geçidi yapıyor.  

Vizyonunu turizm ve eğitim olarak yeniden çizen, sahip olduğu doğal ve tarihi güzelliklerle İstanbul’un nadide ilçeleri arasında yer alan Beykoz’da duvarlar ilçeye ait tarihi eserler ile önemli şahsiyetlerin yer aldığı resimlerle donatıldı.    

Beykoz Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmayla ilk olarak Çubuklu-Dedeoğlu arasındaki duvarlarda yer alan mevcut resimlerin yerlerine yenileri nakşedildi. Ressam Hakan Yılmaz’ın fırçasından çıkan çalışmadaki temalar ilçenin köklü birikimini yeniden gözler önüne serdi.  

Beykoz’a ait değerlerin tanıtılmasına katkı sağlanmak ve ilçeyi güzelleştirmek amacıyla başlatılan çalışmada neler yok ki… Tiyatro Sanatçısı Sadri Alışık, Anadoluhisarı Kalesi, Beykoz Dalyanı, Çeşmi- Bülbül İbrik, sağlamlığıyla hafızalara yer eden Beykoz Kundurası, Neyzen Tevfik,  Küçüksu Çeşmesi ve Şişecam’dan cam örnekleri yol kenarından geçenlere gülümsüyor.

İlçedeki atıl durumdaki alanları değerlendirmek ve kültürel değerlerin yeni nesillere tanıtılmasına katkı sağlamak amacıyla mevcut resimleri yenilediklerini söyleyen Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, tanıtım ve turizme katkı sunacağına inandığı çalışmayla ilçe sakinlerinde sahiplenme ve aidiyet duygusunun pekişeceğini de belirtiyor.

Beykoz’u güzelleştiren ve ilçe belleğini tazeleyen çalışma son baharda Eski Tekel Fabrikası duvarları ve Burunbahçe Mesire Alanı duvarlarının boyanmasıyla devam edecek.

Beykoz'un duvarlarına tarih motif motif nakşedildi
Bizi Takip Edin