Beykoz'un en küçük 'okuma kulübü' iş başında!

Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES), miniklere okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla işe kitap okumanın ilk aşamasından başladı: Okunan kitapları dinlemek!

Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES), miniklere okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla işe

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES), miniklere okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla işe kitap okumanın ilk aşamasından başladı: Okunan kitapları dinlemek!

Beykoz Eğitime Destek Derneği (BEDES), miniklere okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla işe kitap okumanın ilk aşamasından başladı: Okunan kitapları dinlemek! Başarılı minik dinleyicilere sertifikaları ise coşkulu bir tören ile verildi!

Beykoz Sultaniye Parkı’ndaki BEDES Kütüphanesi’nde düzenlenen sertifika törenine BEDES Başkanı Gülay Demirel ve BEDES üyeleri, Acarkent Rotary Kulübü üyeleri, Polenezköy Muhtarı Antoni Vilkoşevski, Çubuklu Kalkındırma Derneği Başkanı Erdem Çelik, Dr. Devrim Altıntaş, Meşale Anneler ve vatandaşlar katıldı.

Törende, çocukların sevinçleri dışında, BEDES üyelerinin çocuksu coşkuları da görülmeye değerdi!

İlk adım Sultaniye’de atıldı

 “ İlk Adımda Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma Projesi” çerçevesinde, 5-6 yaş grubundaki 12 miniğe, BEDES’in Sultaniye Parkı’ndaki kütüphanesinde 8 hafta boyunca BEDES bursiyeri ablaları Dilara Gürkan tarafından hikâye kitapları okundu.  Çocuklar 8 haftalık bu süre içerisinde kitap dinlemenin dışında gönüllü ablaları eşliğinde oyunlar oynadılar, sohbetler ettiler.

Oyun da vardı!

Özyeğin Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi Dilara Gürkan’ın AÇEV ile işbirliği çerçevesinde hayata geçirdiği proje, çocuklar ve aileleri tarafından öyle benimsendi ki, normalde 6 hafta olarak planlanmış olan etkinlik, miniklerin ve ailelerinin isteği ile iki hafta daha uzatıldı.

Gülin Erdeniz: Her miniğin evine her bir kitap gönderildi

BEDES Meşale Anneler Proje Başkanı Gülin Erdeniz, Beykoz Güncel Haber’e yaptığı özel açıklamada, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak üzere başlattıkları söz konusu etkinliğin bir “ilk adım” olduğunu belirterek, proje kapsamında parkta okunan kitapların haricinde ayrıca her hafta ailelere de okunmak üzere kitaplar gönderildiğini ve anne veya  babaların da bu kitapları miniklere okuduklarını söyledi.

Çocuklara kitap okuyarak, aslında bir taşla birkaç kuş birden vurmak mümkün!

Erdeniz, konuşmasının devamında şunları belirtti: “ Kitapları dinlemenin, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmanın bir ilk adımı olması dolayısıyla projemize de ‘ İlk Adım’ ismini verdik. Bu sekiz hafta çok güzel geçti.  Bugün onların son günü; bu günümüzü bir sertifika ile renklendirelim istedik. Hepimiz çocuklarımızı seviyoruz ancak onlara özen de göstermemiz lâzım. Onlara kitap okumak, bu özenin birkaç türünü zaten bünyesinde barındırıyor. Çocuk, hem kendisine kitap okuyan kişinin sevgisini hissediyor, hem de algılama ve kavrama yeteneği gelişiyor. Bu, çocuğun kendi kendine kitap okumasından daha yararlı. Bu şekilde çocuk, ailesiyle birebir iletişim içerisinde oluyor.”

Beykoz’un “en küçük” okuma kulübü!

Projede yer alan 12 çocuğun her birine sertifikası, programa katılan büyükleri tarafından takdim edildi.

Sertifika töreninde bir konuşma yapan Gülün Erdeniz, konuşmasında annelere şu şekilde seslendi: “ Çocuklar buraya çok istekli geliyor. Sizin gösterdiğiniz özen çok önemli. Çocuklara kitap okumak suretiyle kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve onların hayal güçlerini zenginleştirmek, ileriki yaşlarında kendilerine çok yardımcı olacak. Umarım çocuklarınıza kitap okumaya devam edersiniz.”

Daha sonra ise mutlu çocuklar ve en az onlar kadar mutlu büyükleri hatıra fotoğrafları çektirdiler!

Haber: Arzu Başlantı

Beykoz'un en küçük 'okuma kulübü' iş başında!
Bizi Takip Edin