Beykoz’un hafızasını Kundura emektarları anlatıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin en önemli endüstri miraslarından Beykoz Kundura’nın geçmişine bugünden bakan Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma’nın Sümerbank Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası’nın hafızasını tutan sergisi “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” için tanıkların rehberliğinde turlar bu hafta başlıyor.

Beykoz

Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin geçmişiyle sanayileşme tarihimizin en önemli simgelerinden Sümerbank Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası’nda yaşananları bu kez, tanıkların birebir ağzından dinleyeceğimiz turların ilki 6 Kasım Pazar günü saat 14:30’da gerçekleşecek. Fabrika’da çalışmış ya da yaşamış kişilerin anlatıcı olacağı ve yaklaşık 1 saat sürecek tura randevu sistemiyle ücretsiz katılabilirsiniz.

Beykoz Kundura

MARANGOZHANE’DE KARŞILIYOR

Binlerce işçi, memur ve ailelerinin ‘birbirine bağlı olma’ halinden ilhâm alınarak 2021 Haziran’ında açılan ve güncellenerek devam eden “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” sergisi; gündelik hayat ile üretim faaliyetinin iç içe geçtiği Fabrika’da yaşananları seçili arşiv materyalleri ve sözlü tarih anlatılarıyla yeniden canlandırıyor.

Ziyaretçilerini, 1800’lü yıllarda inşa edilmiş ve Sümerbank ayakkabılarının ahşap kalıplarının üretildiği Marangozhane binasında karşılayan sergi; döneme ait bilginin çeşitlenmesini, yerel bilgeliğin paylaşılarak gelecek modeller ve işbirliklerinin üretilmesini amaçlıyor.

BEYKOZ KUNDURA’NIN HAFIZASI

Beykoz Kundura’nın tarihiyle dinamik bir ilişki kurabilmek ve bu miras alanının kültürel ve sosyal hayatını yeniden zenginleştirmek amacıyla çalışmalar yürüten Kundura Hafıza Arşiv ve Araştırma’nın yolculuğu 2015’te sözlü tarih çalışmalarıyla başladı.

2021 yılında dernek statüsü aldı ve aynı yıl ilk çalışması “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” adlı kalıcı sergi oldu. 2022 Ocak’ında başlattığı sanatçı programı Vardiya ile, sanatçılara arşivini açan Kundura Hafıza, Fabrika’dan ilhamla yarattığı çocuk atölyeleriyle de gelecek nesle tarih bilincini kazandırmaya devam ediyor.

Bu kültür mirasının korunmasına yönelik, farklı disiplin ve yöntemleri kullanarak yaratıcı alanlar geliştiren Kundura Hafıza, sanatçı ve araştırmacılara yönelik programlar düzenlemeye ve 200’e yakın söyleşi, 1000’den fazla fotoğraf ve yüzlerce belge, ambalaj kâğıdı, gazete kupüründen oluşan arşivini de güncelleyerek geliştirmeye devam ediyor.

6 Kasım Pazar günü saat 14:30’da ücretsiz gerçekleşecek tura katılmak için buradaki formu doldurabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için: beykozkundura.com

Beykoz’un hafızasını Kundura emektarları anlatıyor
Bizi Takip Edin