Beykoz’un imar çalışmaları tamamlanıyor!

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündeme dair açıklamalar yaptı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, yerel basın mensuplarıyla buluştu. Kemankeş Restoran’da gerçekleşen toplantıda Başkan Aydın, basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Murat Aydın, Okçular Vakfı Riva Tesisi’nin Türkiye’nin en önemli okçuluk merkezlerinden biri haline geldiğini söyledi ve merkezin okçuluğa büyük katkı sağladığını vurguladı. Aydın, tesisin yapımını başlatan ve tamamlayan  Yücel Çelikbilek’e de hizmetlerinden dolayı teşekkür etti, rahmet diledi.

Murat Aydın, Çelikbilek’in ilçenin mülkiyet sorununu büyük ölçüde çözdüğünü ve bu sebeple farklı alanlara yönelerek hizmet sağladıklarını ifade etti. 2B’lerin çözümüne ilişkin diğer kentlerde olmayan bir şeyin Beykoz’da yapıldığını, vatandaşların minimum maliyetlerle tapu sahibi olduğunu ifade eden Başkan Murat Aydın, emeği geçenlere teşekkür etti.

Beykoz’un imar çalışmaları tamamlanıyor!

İMAR VE MÜLKİYET

Beykoz’da yaşam kalitesini artırmak, vatandaşların daha sağlıklı ve mutlu olmaları noktasında çalıştıklarını söyleyen Başkan Murat Aydın, “İmarın ve mülkiyet meselesinin artık hemşerilerimizin birinci gündemi olmasını arzu etmiyoruz.  Yerel yönetimlerin ve ilgili kurumların gündeminde olsun ama hemşerilerimizin gündeminde başka şeyler olmalı. Tüm gündeminiz imar ve mülkiyet ile ilgili konular olmamalı. Ama büyük ölçüde gerçekten çözülmüş. Biz yaklaşık 4 yıldır Beykozlu hemşerilerimizle bir yol yürüyoruz. Görüyoruz, nereden nereye gelinmiş. Özellikle bu alanlarda yapılmış olanlardan sebep müteşekkiriz. Bu Beykozlu açısından da yerel yönetimlerden açısından da çok büyük bir avantaj. Bu anlamdaki beklentileri, eksikleri gidermek bizim gündemimizin en çok mesai harcayacağımız maddesiydi. Nitekim öyle oldu. Bizim 3,5 yıldır gündemde tutmadan en çok yoğunlaştığımız alan imar ve mülkiyet oldu. Beykoz’da yapılacak çok şey vardı. O hizmetlerin hemşehrilerimizin gündeminde olması ve sunulabilmesine inandık.” dedi.

ERDOĞAN: “SORUNLARI BU DÖNEM ÇÖZECEKSİNİZ”

Başkan Aydın, Beykoz’un imar ile ilgili nüfusun yüzde 40’ının yaşadığı alanda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yetkisinde, kalan yüzde 60’ın yaşadığı alanda yetkinin İBB’de olduğunu söyledi. Aydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imar sorunlarına ilişkin, “İki Murat bu sorunları bu dönem kesinlikle çözeceksiniz.” diye talimatı verdiğini de söyledi.

Beykoz’un imar çalışmaları tamamlanıyor!

“İMAR ÇALIŞMALARI BİRKAÇ AY İÇERİSİNDE TAMAMLANACAK”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı’nın Beykoz’a büyük önem verdiğini aktaran Murat Aydın, “Beykoz’un imar ile ilgili sorunlarını büyük ölçüde halletmiş olduk. Düşünün Osmanlı’dan bugüne Çavuşbaşı bölgesi ve Görele Mahallesi’nin hiç imarı olmamış. 30-40 bin insan yaşıyor ama bir tane ruhsatlı bina yok. Planlar çıkana kadar 10 yıl belediye olmuş ama sıfır imar. Burada mülkiyet problemi hukuki itilaf olan yerler hariç yüzde 99 çözüldü. Şuan imar planları yapıldı. Planlara uygun olarak yapılaşma talebinde bulunanlara ruhsat verilmeye başlandı. Diğer bölgelerimizle de SİT derecelendirme ve imarla ilgili süreç devam ediyor. Takvim açıklama zorunluluğu olmamasına rağmen kendimizi de bağlamak için takvimlendirme yapıyoruz. Bu yılın sonuna SİT derecelendirme konusu hallolacak dedik ve şükürler olsun 2022’de büyük ölçüde  tamamlandı. İmar ile ilgili çalışmalar ise olağanüstü bir durum gerçekleşmezse birkaç ay içerisinde tamamlanmış olacak. Beykoz’da yüzde 85’lik alanda Bakanlığın ve fiilen bizim yetkimiz altında olan alanda imar meselesi hallolmuş oluyor.” diye konuştu.

“ÇAVUŞBAŞI VE GÖRELE İTİRAZLARI REDDEDİLDİ”

İBB’nin yetki alanında olan yüzde 15’lik yerlerle ilgili görüşmelerin devam ettiğini aktaran Başkan Aydın, “Biz diyoruz ki şu kısmı yaptık burayı da lütfen siz yapın. Bizden ne tür destek istiyorsanız onu verelim. İptal edileceği söyleniyor. Herkes her yere itiraz edebilir. O itirazlardan sonuç alınır, alınmaz. Ama Çavuşbaşı ve Görele ile ilgili yapılan itirazlar reddedildi.” dedi.

“SÜRECİ HIZLANDIRDIK”

50-60 yıldır devam eden davalarla ilgili sürecin hızlanması için yetkililerle görüşerek taleplerini ilettiklerini söyleyen Başkan Aydın, görüşmeler sonucu davaların neticelendiğini ve vatandaşlara tapularının verildiğini ifade etti.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve yerel basın mensupları

“ULAŞIMLA İLGİLİ YEREL YÖNETİMİN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY YOK”

Ulaşımla ilgili konuya değinen Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, “Ulaşımla ilgili yerel yönetimin yapabileceği bir şey yok. Bize gelen talepleri biz İBB’ye iletiyoruz. Seçim sonrası belediyemizi ziyaret eden İmamoğlu’na düşüncelerimizi ve hemşehrilerimizin beklentileri aktardık ve aktarmaya devam ediyoruz.” dedi.

“SPORUN HER BRANŞINI ÖNEMSİYORUZ”

Başkan Aydın, Beykoz’da yaşam kalitesi ve mutluluğu artırmaya yönelik yapılan çalışmalardan bahsetti.

Aydın, “Belediye olarak sporun her branşına çok önem veriyoruz. Niye? Gençlerimiz, yetişkinlerimiz spor yapsın ki daha sağlıklı, düzenli, disiplini ve özgüvenli olsunlar. Toplum sağlığı açısından, gençlerimizin moral motivasyonun yüksek olması, özgüvenini gelişmesi bakımından sporu önemsiyoruz.” dedi.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve yerel basın mensupları

“TESİS ANLAMINDA EN ZENGİN İLÇE BEYKOZ”

İstanbul’da futbol tesisi anlamında en zengin ilçenin Beykoz olduğunu vurgulayan Başkan Aydın, “Tesislerin bütün masrafları, her türlü giderini belediye karşılamak şartıyla biz kulüplerimize tahsis ettik. Hiçbir harcama yapmadan, maça gitme endişesi olmadan masrafların tamamını biz üstlendik dedik. Hangi kulüplerimiz? Kulüplerin tamamı. Hiçbir istisnası yok. Memnuniyet yoksa onu onlara sormak lazım. Hala yenilediğimiz tesisler de oldukça fazla. Futbolu kulüplerimize bıraktık. Desteği veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Futbol dışındaki branşlarda da biz belediye olarak varız. Yaklaşık 17 branş, daha da artabilir talep geldikçe. Gençlik Spor Müdürlüğü’nü kurduk. Aktif bir şekilde çalışıyor. ‘Beykozlu hemşehrilerimiz hangi branşta spor yapmak istiyorsa onunla ilgili antrenörü hemen bulacağız ve o branşı açacağız’ diye aldığımız bir karar var. Su sporlarından doğa sporlarına, bireysel spordan takım sporlarına kadar olağanüstü destek veriyoruz.” şeklinde konuştu.

YARIŞMACI TAKIMLAR NAMAĞLUP

Halkın spor yapması için sunulan imkânların kentin geleceğine yapılan bir yatırım olduğunu ifade eden Başkan Aydın, “Bazı branşlarda da yarışmacı takımlarını oluşturduk. Örneği hentbolda Yücel ağabeyimiz bize Türkiye 2.’si bir takım bıraktı. Sadece A takımı değil alt takımlara da çok ciddi destek veriyoruz. 15 yaş altı hentbol takımımızın  tamamı Beykoz’un gençleri. Geçen sene namağlup Türkiye Şampiyonu oldular. Şimdi 2. Lig’de oynuyorlar. Voleybol takımımız da namağlup gidiyor.” dedi.

Kano ve kürek eğitimlerinin de verildiği Su Sporları Merkezi’nden hem Beykozluların hem de İstanbulluların yararlandığını kaydeden Başkan Murat Aydın, “Hemşehrilerimiz voleybol ve okçuluğa büyük ilgi gösteriyor. Bisikleti de yaygınlaştırmak istiyoruz. Granfondo ve Triatlon da Beykoz’da yapılmaya başlandı.  Türkiye’nin ilk yol bisikleti performans parkuru Beykoz Spor Ormanı’nda yapıldı. Rol model olsun diye profesyonel bisiklet takımı kurduk. Takımız bu sene Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Yarışmasına katılacak.” diye konuştu.

Aydın, Beykoz Spor Ormanı’nda yeni bir spor salonu yapıldığının müjdesini de verdi.

TARIM DA VERİM ARTTI

Belediye Başkanı Murat Aydın, tarım alanında yapılan çalışmalardan bahsetti. Kent tarımını geliştirmek için çalıştıklarını belirten Aydın, 4 yıllık süreçte ekili tarım alanlarının yüzde 20,üretilen ürün ise yüzde 60 arttığını vurguladı.

“İBB 1,5 YILDIR BİTİREMEDİ”

Rüzgarlıbahçe’de 1,5 yıl önce başlatılan fakat İBB tarafından yapımı bir türlü tamamlanamayan kaldırım çalışmaların değinen Başkan Aydın, “Kavacık kısmını biz, Rüzgarlıbahçe kısmını İBB yapacaktı. Biz tamamladık onlar daha 1,5 yıldır tamamlayacak. Oradaki o eksiklik bana sürekli vatandaştan sitem olarak geliyor. Ağır aksak bitirme noktasına geliyorlar. Beraber başladık yüzde 60’ını biz yaptık. Biteli 1.5 yıl oldu.” dedi.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın

SAHİL 7/24

1.5 kilometrelik sahil çalışmalarına değinen Başkan Aydın, “Beykoz Sahil yaz aylarında neredeyse 7/24 sosyal yaşam alanına dönüştü. Örnek olması bakımından Beykoz Belediyesi’nin sosyal tesisleri de çok olumlu puan aldığımız alanlarımızdan birisi oldu. 4 tane tesisimiz var. Kemankeş, Riva, Karlıtepe ve Gümüşsuyu Restoran. Buralar önce Beykozlular sonra İstanbullular tarafından sahiplenildi.” dedi.

SULTANİYE’DEN KARLITEPE’YE TELEFERİK

Murat Aydın konuşmasına şöyle devam etti:

“Akşamları karanlıkta hareketin sıfırlandığı Beykoz’da şu an ‘Trafik ne olacak’ noktasına geldi. Trafikle ilgili de bir çalışma lazım. Ulaşımla ilgili konuyu çözersek beraberinde çözülmüş olur. Sultaniye’den Karlıtepe’ye bir teleferik projemiz var. Daha onayı çıkmadı. Karlıtepe’ye araçlar park edilebilecek ve o zaman aşağıda otomobil birikmeyecek. Bir kısmı öngörünümde olduğu için zaman alan bir süreç.” dedi ve sadece merkezlerde değil köylerde ve diğer mahallelerin tamamında sokak sağlıklaştırma çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Aydın, Beykoz’un yüzünün daha da güzelleşmiş olduğunu söyleyerek insanlar kaldırımda daha rahat yürüdüğünü ve moral motivasyonun artığını söyledi.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve yerel basın mensupları

“BEYKOZ’UN NÜFUSUNU ARTIRMAK İSTİYORUZ”

İmar planları için mühendis sayısı ve norm kadronun artması için Beykoz’un nüfusunun 250 binin üzerine çıkarmak istediklerini belirten Aydın, ikametgâhı ilçede olan vatandaşlara özel olarak çıkartılan BeykozKart’ı nüfusu artırmak için bir destek unsuru olarak gördüklerini belirtti.

Kavacık’taki Yaşam Merkezi ve Beykoz Millet Kıraathanesi’ne gençlerin yoğun ilgi gösterdiğini belirten Aydın, 2 tane nikâh salonuyla İstanbul’da nüfusunun üzerinden en çok nikâh kıyan belediyelerden bir tanesin olduklarını vurguladı, bunun ekonomi ve ticarete destek olduğunu belirtti.

“KÜLTÜR-SANATTA İSTANBUL’UN ANILAN İLÇELERİNDEN BİRİ OLDUK”

Beykoz’un kültür-sanatla ilgili anılan belediyelerden biri olduklarını söyleyen Başkan Murat Aydın,  “Beykoz Belediyesi Tiyatro Akademisi’ne liselerden olağanüstü ilgi oldu. Burada yetişen gençlerimiz İstanbul’un farklı ilçelerinde oyunlarını sergiliyorlar.  Tiyatrodan resime kadar kültür sanat ve meslek edindirme anlamında çalışmalarımız var. Hemşerilerimizin desteği de oldukça yüksek.” dedi.

“TOKATKÖY’DE 3.5 KATRİLYONDAN VAZGEÇTİK”

Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi’nin devam ettiğini belirten Başkan Murat Aydın, “Devlet yani belediye orada yaklaşık 3.5 katrilyondan vazgeçiyor. Belediyenin 83 bin m2 arazisinde 660 bağımsız birim var. Yasal noktada enkaz bedellerini ödersiniz. Tapu ile ilgili bir zorunluluk yok. Yani ihaleye çıkarıp satabilir veya kullanabilirsiniz. Yaklaşık 120 m2 brütte satılabilir inşaat alanı yapılıyor. Enkaz bedeli örneğin 200 milyon tuttuğunu varsayalım. 5 katı fazlasını versek, 1 milyar dağıtsak orada kişi başı 1.5 milyon verseydik ve yaptığımız konutları da saysaydık bize yaklaşık 3.5 katrilyon para kalacaktı. 400-500 milyon lira da zarar edeceğiz.” dedi.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın

“YÜZDE 9’LUK KESİME VE SİYASİLERE ANLATAMADIK”

3.5 katrilyonun Tokatköy’deki 660 bağımsız birime gideceğini söyleyen Belediye Başkanı Murat Aydın, “Bunu yüzde 9’luk kesime ve siyasilere anlatamadık. Yüzde 91’i anladı. Sağ olsun. Hiçbir parti, şu, bu, ayrımı yapmadan anladı. Sahtekarlar ve fitneciler birleşip bir araya geldi ortalığı karıştırdılar. Güzel bir model çıkıyor ortaya bu alkışlanacak bir model. Siyaset neyin ne olduğunu biliyor. Bize karşı ‘İyi proje başkanım, bunun olması lazım’, öbür tarafa gidiyor ‘Olmaması lazım’ diye çalışıyor. Niye? Bu iş başarılırsa artı yazacak. Halbuki ben burada parti ayrımı olmasın diyorum, gelin beraber yapalım diyorum.” diye konuştu.

İBB BEYKOZ’UN GELECEĞİYLE OYNADI

Aydın, İBB’nin Beykoz’a çok büyük yanlış yaptığını ve  ilçenin geleceğiyle oynadıklarını vurguladı.

“KİMSEYLE MENFAAT İŞİNE GİRMEDEN YAPIN DEDİK”

Kaçak yapılaşma ve yıkımlardan bahseden Belediye Başkanı Murat Aydın, “Geçmişte burada kaçak yapılmış, o kaçak yapıların ortaya çıkardığı bir tablo. Yaşam var, imar yok. İnsanlar binasının bakımını yapmayacak mı? Burada gerekirse kendi yerine bir şey yapmayacak mı? İnsanlar niye burada o zaman? Geçmişin açıklaması var. Fabrikayı kurmuşsun insanlar yerleşmiş sonra çivi çakamazsın. Bu doğru değil. Bir zorunluluğun getirdiği durum. Mülkiyetle ilgili sorunlar arkasından büyük ölçüde çözülmüş, imar barış yasası yapılmış ve denmiş ki bu bir milattır bundan sonra yapılmayacak. Biz o düşünceyi benimsedik. Tamir, bakım konularında ise hiçbir kimseyle menfaat ilişkisine girmeden yapabilirsiniz diye de söylemiştik.” dedi.

“RAĞMEN KAÇAK YAPILAŞMA OLDU”

Aydın konuşmasına şöyle devam etti:

“Sonrasında imar planları yapılıyor. Sabırlı olun imar planları yapılıyor bu planlar doğrultusunda sonrasında siz zaten ne yapılıp ne yapılamayacağını göreceksiniz ona göre hareket edeceksiniz dedik. Tüm bunlara rağmen kaçak yapılaşma oldu. Biz müdahale ettik, yıktık. Kamu arazisine de kaçak yapılaşma yapılıyor. İmar planı çıktı, al ruhsatını yap. Engel yok. Niye kaçak yapıyorsun? Bizim tutumuz bu. Böyle olmaya da devam edecek. İmar planı olmaz, hiçbir hareket alanın olmaz o zaman tamam haklısın. Ama şimdi imar planın var ve biz tadilat için büyütmemek kaydıyla müsaade ediyoruz. Aracı kullanmayacaksınız. Maddi ilişkiye girmeyeceksiniz. Yol yöntem bulamadık. İnsanlar boyasını, badanasını yapamayacak mı? Biz onu yaptırıyoruz. Niye kaçak yapıyorsun? Niye hazinenin yerine yer yapıyorsun. Bizim bu haksızlıkların önüne geçmemiz lazım.” dedi.

“BİZ KONUŞMAYINCA SOKAK BİLMİYOR”

Yolların bozukluğuna dair konuşan Aydın, “Ana arterleri bir ara biz yapıyorduk artık İBB’ye siz yapın diyoruz. İller Bankasından gelen paranın yüzde 40’ı İBB’ye gidiyor. Siz yapın diyoruz, kendi alanımıza çekiliyoruz. Tabi İBB burada bir yapıyor bin de gösterebiliyor. Geçenlerde İBB Başkanı bir video paylaşmış. Katlı otopark var. Otopark arıyorsun. Dere ıslah çalışmaları var, öyle bir şey yok. Biz de artık İBB’yi görevine davet ediyoruz. Beykoz’da ulaşım en önemli iki problemden bir tanesi. Biz İETT’ye sorunları iletiyoruz ama artık ilgilenmeleri lazım. İmar, ulaşım, bazı altyapı problemlerinin İBB ile ilgili olduğu bilinmesi lazım. İBB’nin sorunları hep bize yönlendiriyor. Biz konuşmayınca sokak bilmiyor.” dedi.

Beykoz Sahil’de Koru’nun karşısındaki alan hakkında konuşan Murat Aydın, buraya Millet Kıraathanesi’nin yapılacağını fakat inşaatın İBB tarafından durdurulduğunu kaydetti.

Konuşmalarından ardından Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, basın mensuplarına günün anısına hediye verdi.

Toplantı, toplu hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

.

.

Beykoz’un imar çalışmaları tamamlanıyor!
Bizi Takip Edin