Beykoz’un imar ve mülkiyet sorunu TBMM gündeminde!

Beykoz’da uzun yıllardır çözülemeyen 2/B, mülkiyet ve imar sorunu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşındı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da uzun yıllardır çözülemeyen 2/B, mülkiyet, imar ve uyuşturucu sorunu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşındı. 

TBMM Genel Kurul toplantısında, gündem dışı önerilerin ardından partilerin grup önerileri ele alındı. İYİ Parti Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından Meclis Başkanlığına “Beykoz’da yaşanan sorunlar” başlığında verilen araştırma önergesine dair grup önerisi görüşüldü.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir, cevaben Beykoz’daki mülkiyet sorunlarının yüzde 90’ına çözüm bulunduğunu söyleyerek yakın gelecekte Beykoz’da inşaat için ruhsat verilebilecek duruma gelineceğini kaydetti.

BEYKOZ’UN SORUNLARI TBMM’YE TAŞINDI

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Beykoz’da uzun yıllardır çözülemeyen mülkiyet ve imar sorunları sebebiyle bir tarafta çoğunluğu ekonomik ömrünü tüketmiş konutlarda yaşayan halkın deprem korkusu, diğer tarafta işsizlik yüzünden artan boşanmalar, çatırdayan aile kurumu, evlenemeyen genç nüfus ve baş gösteren madde bağımlılığının geleceğe umutla bakmaya engel olduğunu söyledi.

“ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN”

Yakın geçmişte, Paşabahçe Şişecam Fabrikası, Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası, Paşabahçe Rakı ve İspirto Fabrikası gibi Türkiye’nin en önemli sanayi kuruluşlarının bulunduğu Beykoz’da balıkçılık tarım ve hayvancılık ile birlikte işsizlik sorunun da olmadığını vurgulayan Nuhoğlu, bu fabrikaların kapanması ile işsizlik sorunun hızla arttığını ifade etti.

Nuhoğlu, Beykoz’daki başta imar ve mülkiyet, işsizlik ve madde bağımlılığı sorunların ve çözüm yollarının yerinde incelenerek belirlenebilmesi amacı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde araştırma komisyonu kurulmasını uygun olacağını kanaatinde bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal ise Beykoz’un 2/B arazilerine ilişkin yasal düzenleme nedeniyle sorunlarla karşı karşıya kaldığını, imar ve iskân sorununun yanı sıra uyuşturucu sorunu olduğunu söyledi.

“BEYKOZ’DA İNŞAAT İÇİN RUHSAT VERİLEBİLECEK”

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir yaptığı konuşmada Beykoz’un imar planlarının, başka birçok belediyede olduğu gibi bazı oda ve birliklerce yargıya intikal ettirildiğini belirtti. Demir, Beykoz Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının inşaat ruhsatlarına ilişkin sorunun çözümü için gayret gösterdiğini, yakın gelecekte Beykoz’da inşaat için ruhsat verilebilecek duruma gelineceğini kaydetti.

Milletvekili Demir, Beykoz’daki mülkiyet sorunlarının yüzde 90’ına çözüm bulunduğunu, kalan kısmın ise hissedarların kendi aralarında uyuşamamaları nedeniyle sonuca ulaşamadığını aktardı.

Beykoz’daki SİT alanlarının yeniden belirlenmesi için çalışmaların sürdüğünü, öte yandan uyuşturucuyla mücadelede İçişleri Bakanlığının olağanüstü çaba gösterdiğini dile getiren Demir, çocukların zehir tacirlerine bırakılmaması konusunda çok büyük mesafe katedildiğini vurguladı.

Demir, konuşmasına şöyle devam etti;

“Beykoz’da Deri ve Kundura Fabrikası 1999 yılında kapatıldı. Şişecam Fabrikası ise Ağustos 2002 yılında kapatıldı. Enflasyonun yüzde 7 bin 500 olduğu dönemde. Bir tüpü aldığınız da ertesi sabah gittiğiniz de aynı tüpü aynı paraya bulamadığınız dönemde fabrikalar kapatılarak, işçiler sokağa bırakıldı.”

Beykoz’un imar ve mülkiyet sorunu TBMM gündeminde!
Bizi Takip Edin