Billboard İmarı

Beykoz belediyesinin önünde dev bir Billboard (dijital ekran) ve şöyle yazıyor, “Beykoz imara kavuştu”

Seçim takvimine göre yerel seçimlere yaklaşık 15 ay kaldı, 2014 yerel seçim sürecine geri dönecek olursak, Beykoz…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz belediyesinin önünde dev bir Billboard (dijital ekran) ve şöyle yazıyor, “Beykoz imara kavuştu”

Seçim takvimine göre yerel seçimlere yaklaşık 15 ay kaldı, 2014 yerel seçim sürecine geri dönecek olursak, Beykoz halkının AK partili belediye başkanına bakış açısı düşüncesi verdiği sözleri ve taahhütlerinin birçoğunu yerine getirmediğini buna karşılık olarak asla oy vermeyeceklerini dillendirip durdular.

Şimdi o süreç yeniden başlamış durumda insanlar asla oy vermeyeceğini söylüyorlar ne Yücel başkana nede AK partinin göstereceği adaya. Çünkü yine vaatlerini yerine getirmediler ve getiremeyecekler, neydi o vaatler birkaç örnekle sıralayalım;

Anadolu yakasının en modern 15 bin m2 lik Nikâh-Düğün salonu ve Otoparkı,

Beykoz’u bir turizm cennetine dönüştürmek,

Kanal Riva projesi. Bu bölgede Hollanda’daki gibi bir kanal kuracağız,

İlçemizde 2 teleferik inşaatı başlatıyoruz. Karlıtepe’den Sultaniye’ye, Yalıköy’den Yuşa Tepesi’ne,

Beykoz’u 5 yıl içinde biraz daha farklılaştırıp güzelleştirmek istiyoruz,

Türkiye’de olmayan film platolarını Beykoz’da kuracağız,

İlçemizde tarihi mesire alanlarıyla doğa ve turizm alanında zenginlik kazanacak,

Yalıköy’e kapalı Pazar yeri ve otopark.

Beykoz Arena, Beykoz’da spor olanaklarını artıracak ve sporu yaygınlaştıracak bir stadyum ve kompleks inşa edilecek. İçinde 10 bin 500 kişilik stadı, atlama kuleli olimpik yüzme havuzu, kapalı ve açık spor salonu olacak.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinin son düzlüğüne gelindiğinde bu vaatlerin üzerine taktiksel olarak birkaç mahallenin 2b tapularını da dağıtınca oyları toplaması kaçınılmaz olmuştu.

Şimdi yine atağa kalkmış vaziyette Beykoz belediyesi ve AK parti Beykoz teşkilatı, mahalle mahalle gezerek vatandaşlara Beykoz’un imara kavuştuğunu anlatıyorlar.

İncirköy’lü olarak İncirköydeki toplantıya katıldım orada bulunan AK partili olmayan azınlıktandım Yücel başkan mikrofonu eline aldı uzun bir konuşma yaptı sonra Mahalle muhtarımız Şefik yavuz Yılmaz’a sözü bıraktı sonra AK parti ilçe başkanına,

AK parti ilçe başkanı milli ve yerli belediye başkanlarına yetki verilmesinin üzerinde epeyce durdu bir anlam veremedim oysa yanında ki Yücel başkan Beykoz’umuzun bırakın yerli ve millisini neredeyse ömrünün yarısında Beykoz’da belediye başkanlığı yapmış birisi. AK parti Yücel başkandan başka daha ne kadar milli ve yerli birini belediye başkanı olarak aday gösterebilir?

Gösterse de Beykoz’a ne katabilir topu imar yasalarına ve İstanbul büyükşehir belediyesine atıp duruyorlar.  Oysaki halka hep şu tavsiyelerde bulunulan bir algı vardır. Hükümet ve İl hangi partili ise ilçelerde o olmalı işlerin yürütülebilmesi için.

Bu algı bir bakıma mantıklı gelebilir ama Beykoz’da tutmuyor, kocaman 3 fabrikanın kapatılması Beykoz halkına mesajdan öte net olarak şunu ifade ediyordu; gelir düzeyi düşük kimseyi Beykoz’da istemiyoruz.

İlçe başkanından sonra Yücel başkan tekrar mikrofonu aldı tekrar imar konusu dışında konuşmalar yaptı orada bulunan tüm AK parti temsilcilerinin ve belediye temsilcilerinin yoklamasını aldı bu arada insanların bazıları bunalıp dışarıya kaçmaya başlamışlardı bile.

Nihayet söz halka geldiğinde Beykoz’un bazı yerlerinde çok katlı yapıların yapılabildiğini ama İncirköyde kendi arsasına en fazla 4 kat, yapılanmanın az olduğunu dile getirdiğinde top yine yasalara atılarak taç’a çıkarıldı.

Ama konu, konuyu açar misali uzun uzunca anlatmaya devam etti ve yine konuyu nasıl bağlıyor bilmiyorum ama tapularını alan vatandaşlarımızın arsalarını sattığını dile getirerek “parayı görünce bizim millet” gibilerinden mırıldanıp duruyor.

Köşe yazarları soframızda yine aynı şeyi söylemiş ve ona cevaben Başkanım insanların neyi eksikse insanlar ona yönelirler bu insanları çoğunun emekli aylıklarından başka bir gelirleri yok. Burada sizlerin ön gördüğünüz 4 katlı 5 katlı lüks yapıların aidatlarını dahi ödeyemezler insanlar sattıkları arsa karşılığında mütevazi yerlerden çoluk çocuğunun barınacağı daireler satın alarak analık babalık görevlerini yerine getirmeye çalışıyorlar. Bu tarz bir yaklaşım hiç yakışık değil ama belediye başkanımızın ne yazık ki tabiatı böyle.

Yücel başkana diğer bir mahallelinin sorusu yine fazla uzak değildi Beykoz’da az katlı imar, Fikirtepe’de çok katlı, yasalar elinizde değil mi? Bu insanları zora sokar buna bir çare bulun dediğinde başkan çok konuşuyorsun ama boş konuşuyorsun diyerek sözlü bir münakaşayı başlattı.

Belki de imar konusu bir Billboard (dijital ekran) reklamından ibaret sadece, vatandaş sormaya başlayınca kaçamak cevapları ya da sinirlenmesi bundandır.

Konunun özetine gelindiğinde “Beykoz İmara kavuştu” propagandası 2014 yerel seçimleri öncesi gibi vatandaşın ağzına çalınan bir parmak balın ötesine gitmeyecek gibi görünüyor. 

Billboard İmarı
Bizi Takip Edin