Boğaz'da 2 bin 500 tekneyle eylem

2 bin 550 tekne Beykoz Paşabahçe'de bir araya gelerek “İstanbul'u seviyorum. El ele verelim ve koruyalım” eylemi yaptı.

Doğa ile Barış Derneği, boğazlardaki tehlikeli madde taşımacılığının yarattığı tehdide dikkat çekmek için…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2 bin 550 tekne Beykoz Paşabahçe’de bir araya gelerek “İstanbul’u seviyorum. El ele verelim ve koruyalım” eylemi yaptı.

Doğa ile Barış Derneği, boğazlardaki tehlikeli madde taşımacılığının yarattığı tehdide dikkat çekmek için dün 2550 tekneyle İstanbul Boğazı’nda eylem yaptı. Türkiye Çevre Kozası Kuruluşları ile Boğazlar Güç ve Eylem Birliği’nin de desteklediği “İstanbul’u seviyorum. El ele verelim ve koruyalım” eylemi, Kabataş’tan “Küçük Prenses Melani” adlı tekneye dernek üyelerinin binmesiyle başladı.

Habertürk’te yer alan habere göre Boğaz turuyla devam eden eylemde, 2550 tekne Beykoz Paşabahçe’de bir araya gelerek “Felaketten önce güvenlik”, “Türk boğazları petrol boru hattı değildir”, “Ölüm gemilerine hayır” yazılı afişleri açtı. Tekneler felaketlere dikkati çekmek için siren çaldı.

‘ÖNLEM ALALIM’

Doğa ile Barış Derneği Karadeniz ve Boğazlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı İklil Üstün, şu açıklamayı yaptı: “Türk boğazları dünyanın en yoğun ve kaza ihtimali en yüksek uluslararası deniz trafiğine geçiş imkânı veren, bölgenin tek su yoludur. Bu su yolundan yapılan tehlikeli madde taşımacılığı sırasında olabilecek bir kaza veya sabotaj sonucu milyonlarca insan ölebilir. Burada birçok kaza yaşanırken, felakete dönüşmesinden şans eseri kurtulunmuş, büyük çevre ve deniz kirliliği meydana gelmiştir. Felaket yaşanmadan el ele verelim ve koruyalım.” Eylem, Beykoz sahilinden Beşiktaş Kabataş İskelesi’ne dönülmesiyle son buldu.

Boğaz'da 2 bin 500 tekneyle eylem
Bizi Takip Edin