Hayatın içinde hobiyle terapi

Beykoz Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde uygulanan tedavi ve terapiler hayata yeni bir başlangıç sağlıyor.

Hastalıkları nedeniyle çoğu kez yaşamın kıyısına itilen ağır ruh sağlığı hastaları, Beykoz Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde uygulanan…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde uygulanan tedavi ve terapiler hayata yeni bir başlangıç sağlıyor.

Hastalıkları nedeniyle çoğu kez yaşamın kıyısına itilen ağır ruh sağlığı hastaları, Beykoz Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde uygulanan tedavi ve terapilerle hayata yeni bir başlangıç yapıyor.  

Beykoz Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, şizofren ve duygu durum bozukluğu gibi ağır ruh sağlığı sorunları yaşayan hastalara tedavi, danışmanlık, psiko-sosyal destek ve eğitim hizmeti sağlıyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı olarak kurulan  Beykoz Toplum Ruh Sağlığı Merkezi hastalara parmaklıklar ardında değil, sosyal yaşamın içinde hizmet veriyor.

Hizmetlerin Hepsi Ücretsiz  

Tokatköy Mahallesi’ndeki merkezde tedavi, bireysel ve grup terapileri, aile danışmanlığı, iş-uğraş terapisi sosyal hizmetlerin tamamı SGK tarafından ücretsiz veriliyor.

Hemşire Işıl Coşkun; “Bakanlığımız şizofren ve duygu durumu (bipolar) bozukluk gibi ağır ruh sağlığı sorunları yaşayan hastaları yaşama dâhil ederek, toplum temelli tedavi ve danışmanlık hizmet modelini geliştirdi. Çok da olumlu sonuçlar alındı. Bu merkeze başta çekinerek gelenler şimdi terapi günlerini dört gözle bekliyor. Evlerinden dışarı adım atınca meslek edinen hastalarımız bile oluyor.” diyor.

Aile Danışmanlığı Veriliyor

Beykoz’daki tüm hastalara ulaşmayı ve onları sosyal hayata dâhil etmeyi amaçlayan merkez, öncelikle hastalar ve aileleriyle iletişime geçiyor, ailelere bu hastalıklar anlatılıyor, tedavinin seyri ve önemi hakkında bilgiler veriliyor.

Amaç hastaların ve çevrelerinin farkındalık kazanması, tedavi ve destekle yaşam kalitelerinin artırılması, toplumun bilinçlenmesinin sağlanması.  Merkezin en önemli işlevi ailelere de eğitim ve danışmanlık vermek.   

Hobiyle Ruhsal Tedavi 

Uzman hekim tarafından tedaviye başlanan hastaların merkeze devamlılığı özenle takip ediliyor, kurulan iş-uğraş terapisi sınıflarıyla, ahşap boyama, örgü, çanta yapımı gibi hobilerle tedavilerine katkı  sunuluyor. 

Merkezde sosyal hizmet uzmanı tarafından desteğe ihtiyaç duyan hastaların, ilgili kurumlarla irtibata geçerek ulaşım, iletişim ve barınma gibi hizmetleri alması da sağlanıyor.

Sağlıklı bir ilçe için açılan Beykoz Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde 1 uzman hekim, 1 hemşire, 1 sosyal hizmet uzmanı, 1 güvenlik görevlisi ve 1 hizmetli görev yapıyor.

Nasıl Gidilir?

Beykoz ve Ortaçeşme Merkez’den geçen 15T Numaralı (Üsküdar-Tokatköy) ve 15 TY Numaralı (Tokaötköy-Çavuşbaşı) İETT otobüsleriyle merkeze ulaşılabilir. 

Tel: 0 216 323 25 03

Adres: Tokatköy Sultanaziz Caddesi No:111 (Beykoz Belediyesi TODEM Binası)

Hayatın içinde hobiyle terapi
Bizi Takip Edin