Bolluk mevsimi

Başlığa bakıpta aldanmayın, mahsülün bolluğundan bahsetmiyorum. Bilakis manevi bolluktan bahsetmek istiyorum değerli okuyucularım. Zira üç aylara girdik. İlk kandilimizi de kutladık. Üç aylara bolluk ayı dememin sebebi; bu aylarda yapılan…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başlığa bakıpta aldanmayın, mahsülün bolluğundan bahsetmiyorum. Bilakis manevi bolluktan bahsetmek istiyorum değerli okuyucularım. Zira üç aylara girdik. İlk kandilimizi de kutladık. Üç aylara bolluk ayı dememin sebebi; bu aylarda yapılan ibadetlere, hayır ve hasenata daha fazla sevap verilmesi sebebiyledir. Dolayısıyla üç aylar, fırsat aylarıdır.

 Bilirsiniz mevsim sonu indirimler vardır. Az bir parayla çok şey alırsınız. Aynen onun gibi üç aylarda yapacağınız ibadetlere de kat kat sevap verilir. Cenab-ı Hak, mekanlar içinde mukaddes mekanlar, insanlar içinde mukaddes insanlar, zamanlar içinde de mukaddes zamanlar yaratmıştır. İşte bu mukaddes zamanlardan biri de üç aylar dediğimiz: Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır.

 

* * *

 

Peygamberimiz: ?Recep ayı, Allah?ın ayıdır, Şaban ayı, benim ayımdır, Ramazan ayı ise ümmetimin ayıdır? buyuruyor. Üç aylar mübarek gecelerle doludur. Bu geceleri gereği gibi değerlendirmeliyiz. Bu aylarda kendimize biraz daha dikkat etmeli, hatalarımızı bırakmaya gayret etmeliyiz. Geçmişimizin muhasebesini yapmalı, kötülükleri ve kötü alışkanlıklarımızı bırakıp, iyiliklere, güzelliklere yönelmeliyiz. Gönüllerin paslarını silmeli, Rabbimizin nurlu yoluna daha fazla yönelmeliyiz. Yardıma muhtaçlara biraz daha fazla imkan hazırlamalı, yoksul ve yetimleri daha çok koruyup gözetmeliyiz.

 

* * *

 

Peygamberimiz: ?Beş gece vardır ki, o gecelerde yapılan dualar reddedilmez?

1 ? Receb?in ilk gecesi (ilk Cuma gecesi)

2- Şaban ayının 15.gecesi (berat kandili)

3- Cuma geceleri

4- Ramazan bayramı gecesi

5- Kurban bayramı gecesi

 

Bu hadisteki ilk dört gece, üç aylar içerisinde yer almaktadır.

 

Önceden hatırlatma babında üç aylardaki mübarek geceleri, şimdiden belirtmek istiyorum. Zira günlük dünyevi işlerimizin, meşguliyetlerimizin çokluğundan bu geceleri idrak edemeyebiliriz. Pastane önlerinde satılan kandil simitlerine bakıpta: ?galiba bu gece kandil? diyen gafil Müslümanlardan olmayalım. Bu mübarek geceleri hakkıyla değerlendirelim.

 

İlk kandil gecemiz Regaib Kandili 2 haziran Perşembe günü akşamı.

Miraç Kandili: 28 Haziran Salı günü akşamı.

Berat Kandili: 15 Temmuz Cuma günü akşamı.

Kadir Gecesi: 26 Ağustos Cuma gecesi.

 

* * *

 

Ramazan ayı girinceye kadar şu duayı çokca yapmalıyız: ?Allahım recep ve şaban ayını hakkımızda hayırlı kıl, bizi ramazan ayına ulaştır.?

Yüce Rabbimiz bu mübarek üç ayları ve mübarek kandil gecelerini hakkıyla idrak edebilmemizi nasib eylesin.

 

Kalın sağlıcakla!                                   

 

  

Bolluk mevsimi
Bizi Takip Edin