Bu gençlerde iş var!

Beykoz Toplum Gönüllüleri Vakfı Pembe Ev Gençlik Merkezi, hem kafa yoruyor, hem eğlendiriyor!

Toplum Gönüllüleri Vakfı Pembe Ev Gençlik Merkezi, okuma yazma bilmeyen 28 kadına okuma yazma öğretti; gençleri üretken ve…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Toplum Gönüllüleri Vakfı Pembe Ev Gençlik Merkezi, hem kafa yoruyor, hem eğlendiriyor!

Toplum Gönüllüleri Vakfı Pembe Ev Gençlik Merkezi, okuma yazma bilmeyen 28 kadına okuma yazma öğretti; gençleri üretken ve sosyal kılmak için ise yoğun bir çaba içinde. Bu gençler Kavacık’ta bir “Gençlik Şenliği” düzenledi ve bir yandan kafa yorarken, diğer yandan eğlenmesini de bildiklerini herkese gösterdi!

Pembe Ev Gençlik Merkezi’nin atölyelerinde yıl içerisinde eğitim almış olan öğrencilerinin çalışmalarını değerlendirmek için Kavacık Orhan Veki Parkı’nda düzenlediği Gençlik Şenliği’ne katılım, mekânın da etkisiyle olsa gerek, istenen seviyede değildi.

Çocukların sosyalleşmesine destek veriyorlar

Toplum Gönüllüleri Vakfı Kavacık Pembe Ev Gençlik Merkezi koordinatörü Volkan Pirinçci, genç yaşının ışıltısını gözlerinde taşıyan bir genç. Gençlik merkezlerinde gençlere ve yetişkinlere yönelik çeşitli atölyeler tertip eden Volkan Pirinççi ve arkadaşları, müzik çalışmalarından tiyatro ve dansa, kısa filmden yabancı dil eğitimi ve kültür gezilerine kadar çeşitli alanlarda gençlere ve yetişkinlere yönelik faaliyetlerde bulunuyorlar.

Bu gençler boş durmuyor!

Düzenledikleri şenlik ile ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Volkan Pirinççi, söz konusu şenlik fikrinin Marmara Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümünde okuyan üye arkadaşlarının “ Toplum Hizmet Uygulamaları” isimli dersleri kapsamındaki projeleri için bir öneri olarak sunulduğunu belirti.

Gençlik Merkezi, geçtiğimiz Mart ayında da Avrupa Birliği kaynaklı fonlardan yararlanmak konusunda girişimci gençler için bir atölye programı düzenlemişti.

Otağtepe Parkı’na Büyükşehir izin vermedi

Gençlik Şenliği’ni Otağtepe Parkı’nda düzenleme konusunda Büyükşehir Belediyesi’nden izin alamadıklarını kaydeden Pirinççi, enerji dolu etkinliğini önümüzdeki haftadan itibaren düzenleme çalışmaları yapılacak olan Kavacık Orhan Veli Parkı’nın kuytusunda, vatandaş mangalının iştah kabartan dumanları arasında gerçekleştirdi.

Şenlikte beyin cimnastiğinden, müzik ve dansa kadar yok yoktu!

Pembe Ev gençlik Merkezi’nce düzenlenen “Kavacık Gençlik Şenliği”nde katılımcılara Merkez’in umut vaad eden üyesi Esra Avcı’nın duygulu sesinden Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği nağme ve ezgileri sunulurken; Okan Ege ve Cüneyt Polat tarafından da  Türkçe rep örnekleri takdim edildi; genç repçiler bol alkış arasında misafirlerine keyifli dakikalar yaşattılar.

Yağlı boya sergisi

Şenlikte, Pembe Ev Gençlik Merkezi’nin yağlı boya atölyesinde eğitim almakta olan yetişkinlerin yıl boyunca ürettikleri eserler de sergilendi.

Okuma yazma bilmiyorlardı ama…

AÇEV ile yaptıkları işbirliği sonucunda, okuma yazma bilmeyen 28 kadına merkezlerinde okuma yazma öğreten ve bu kadınların 6’sının da bir ilkokul diplomasını almasına vesile olan Pembe Ev Gençlik Merkezi’nin Kavacık’taki şenliğinde ilginç bir sunum da bu kadınlardan geldi!

Okuma yazmayı öğrenince, ilgilerini çeken gazete küpürlerini kesip bir araya getirerek, bunlar üzerine kendi yorumlarını yazmak suretiyle bir gazete çıkaran bu mücadeleci kadınların söz konusu bu çalışmaları da şenlikteki misafirlerin dikkatlerine sunuldu. 

Tango ilgiyle izlendi!

Şenlikte tango da vardı! Gençlik Merkezi’nin dans eğitmeni Begüm Altınçap ve partneri, tango ritimlerini duyarak çevreden gelen vatandaşların da ilgiyle izledikleri bir tango gösterisi sundular.

Burada sadece eğlence yok!

Ancak tüm bunların içinde sadece eğlence yoktu! Şenlikte, Gençlik Merkezi’nin 18 yaş altı üyeleri, eğitmenleri eşliğinde “ rengârenk” isimli eğitici bir oyun oynarlarken; gençler de yine eğitmenleri eşliğinde “ Hayat Zordur” isimli bir oyunda milletvekili oldular ve “Mutlulukya” ülkesinde insanları mutlu etmek için vatandaşlarına tanımaları gereken sosyal haklar konusunda beyin fırtınası yaptılar!

Beykoz Belediyesi’nin de katkılarıyla düzenlendi

Düzenledikleri Gençlik Şenliği’nde Beykoz Belediyesi’nden ilan, broşür, masa, sandalye, ses- teknik donanım gibi destekler aldıklarını ifade eden Merkez koordinatörü Volkan Pirinççi, bu nedenle Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan ve Belediye görevlisi Filiz Öner’e  desteklerinden ötürü gazetemiz aracılığı ile teşekkürlerini iletti.

Belki de Beykoz’a ilk ses stüdyosu onlar ile gelecek?

Pembe Ev Gençlik Merkezi koordinatörü Volkan Pirinççi ile yaptığımız röportajda, Merkez’in “ Gençbank” isimli bir çalışması kapsamında gençleri inisiyatif almaya yönlendirmek amacıyla bir proje başlattıkları bilgisini de aldık.

Söz konusu bu çalışma kapsamında gençlerin Beykoz’la ilgili olarak sunacakları çeşitli projelere maksimum meblağı 800 TL olan fonlar sağlanacak.

Volkan Pirinççi’den aldığımız bilgiye göre, Gençlik Merkezi’nin bu projesi kapsamında 20 başvuru yapılmış bulunuyor. Şimdi sıra, proje sunan gençlerin mülakatlarının yapılmasında!

Yarışacak projeler arasında Beykoz’a bir ses stüdyosu kurulmasından, Beykozlu gençlere İstanbul’u tanıtmaya kadar çeşitli fikirler var!

Tam gaz yola devam!

Pembe Ev Gençlik Merkezi, genç ve dinamik üyeleri ile çalışmalarına tam gaz devam ediyor! Gerçekleştirdikleri faaliyetleri bir adım sonraki kariyerleri için siyasi bir basamak olarak kullanan örneklerin aksine, “toplumda bir işe yarama” duygusu ile yaptıkları samimiyetini uyandıran bu oluşumda iş var!

Bir sonraki Kavacık Gençlik Şenliği’nin yönetim kademesi de dahil olmak üzere daha fazla Beykozlu’nun ilgisine mazhar olması dileğiyle!

Haber- Yorum: Arzu Başlantı

Bu gençlerde iş var!
Bizi Takip Edin