Büyük operasyon! Yakalanmasa Beykoz’da dağıtılacaktı!

Gümrük muhafaza ekiplerince geçtiğimiz günlerde yakalanan piyasa değeri yaklaşık 4 milyar lira olduğu öğrenilen kokainin büyük bir kısmının Beykoz’da dağıtılacağı ortaya çıktı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gümrük muhafaza ekiplerince geçtiğimiz günlerde yakalanan piyasa değeri yaklaşık 4 milyar lira olduğu öğrenilen kokainin büyük bir kısmının Beykoz’da dağıtılacağı ortaya çıktı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, geçtiğimiz günlerde Gümrük muhafaza ekiplerince Kocaeli’de bir limanda bulunan konteynerin içerisinde toplam 540 kilo ağırlığında kokain ele geçirildiğini açıklamıştı. Piyasa değeri yaklaşık 4 milyar lira olduğu öğrenilen kokainin Beykoz’da da dağıtılmasının planlandığı ortaya çıktı.

 9 ÜLKEDE AYNI ANDA OPERASYON 

Geçtiğimiz aylarda, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, uyuşturucu ve uyuşturucu gelirlerine karşı, 9 ülkeyle birlikte Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu olan “Bataklık Operasyonu” yapılmıştı. Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Ankara Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü koordinesinde, 11 ilde 110 ayrı adrese eş zamanlı yapılan operasyonda, 94 şüpheliden 74'ü gözaltına alınırken, şüphelilerin banka hesaplarında görülen 70 milyon civarındaki mevduata el konulmuştu. Yakalananlar arasında “Türk Escobar” olarak bilinen Nejat Daş ile birlikte, bir emniyet müdürü ve 2 polis memuru da vardı.

BREZİLYA’DAN BARSELONA’YA ORADAN…

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Gümrük muhafaza ekiplerince Kocaeli’nde şüpheli olarak önceden tespit edilen 6 konteynerin içinde toplam 540 kilo kokain ele geçirildiğini duyurmuştu. Bugüne kadar gümrüklerde tek seferde yakalanan en büyük kokain miktarının geliş güzergahı ve piyasa değeri araştırıldı.

540 KİLO UYUŞTURUCU DİLOVASI’NA GELDİ

Polisin yaptığı araştırmalara göre, uyuşturucu gemiye Brezilya’dan yüklendi ve önce İspanya’nın Barselona şehrine uğradı. Burada uyuşturucunun başka bir bölümünün bırakılmasından sonra toplam 540 kiloluk bölümü İstanbul’da dağıtılmak üzere, yeni uyuşturucu rotası olan Kocaeli’nin Dilovası Limanı’na geldi.

ŞİFRE OLARAK ‘KUŞ FOTOĞRAFI’ KULLANILDI

Ele geçirilen maddelere ekipler tarafından el konulurken, olayla ilgili 3 kişi gözaltına alınmıştı. Ele geçirilen maddeler daha sonra Kocaeli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne getirilmişti. Görüntülenen kokainin etrafının madenle kaplandığı ve paketlerin üzerinde, uyuşturucu tacirlerinin aralarında şifre olarak kullandığı kuş fotoğraflarının olması dikkat çekmişti.

BEYKOZ’DA DAĞITILACAKTI

Yine elde edilen bilgilere göre, Dilovası’na indirilen konteyner, yine Kocaeli’nde belirlenen bir depoda açılacak ve İstanbul’a nakledilecekti. Daha sonra Beykoz başta olmak üzere Ataşehir, Etiler, Ulus, Sarıyer, Kadıköy, Beşiktaş, Bahçeşehir ve Beylikdüzü ilçelerine dağıtılacaktı. Kokainin piyasa değerinin yaklaşık 4 milyar TL olduğunu tespit edildi.

KOKAİNİN TÜRK SAHİBİ İŞ ADAMI ARAŞTIRILIYOR

Öte yandan Güney Amerikalı bir ortağı olduğu belirlenen, 540 kilo kokainin, Türk ortağı iş adamı olduğu ve kimliğinin belirlenmeye çalışıldığı öğrenildi. Polis, kokainin sahibi olduğu şüphesi bulunan 5 iş adamının takip edildiğini, yerli ve uluslararası bankalardaki para hareketleri ile telefonun yanı sıra özel programlar ile yapılan görüşmelerin deşifresi sonrası operasyon yapılacağı belirttiler.

Powered by Froala Editor

Büyük operasyon! Yakalanmasa Beykoz’da dağıtılacaktı!
Bizi Takip Edin