'Can Dostları Hareketi' için start verildi

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü, “ Trafikte Sorumluluk Hareketi” kapsamında Beykoz’da görev yapan 20 öğretmeni eğitti; eğitim alan öğretmenler bilgilerini öğrenci ve velilere aktaracak.

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü, Türkiye’de

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü, “ Trafikte Sorumluluk Hareketi” kapsamında Beykoz’da görev yapan 20 öğretmeni eğitti; eğitim alan öğretmenler bilgilerini öğrenci ve velilere aktaracak.

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü, Türkiye’de tüm unsurları ile ilk defa Beykoz’da pilot olarak uygulanacak olan “Trafikte Sorumluluk Hareketi” kapsamında, ilçede görev yapan 20 ilkokul 5. sınıf öğretmenine yönelik “Eğiticilerin Eğitim Programı ” isimli bir seminer düzenledi.

Beykoz Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Beykoz İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları, Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik, İlçe Emniyet Müdürü TDP Büro Amiri komiser Musa Bağbaşı, Asayiş Büro Amirliği ve Trafik Sube Müdürlüğü yetkilileri, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan, Benchmark Danışmanlık Şirketi Müdürü ve Türkiye Trafikte Sorumluluk Projesi’nin Danışmanı Fadile Paksoy, Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İdil Işık ile eğitim alacak olan 5. sınıf öğretmenlerinin katıldıkları seminer, sabah saat 09: 00’da başlayıp, gün boyu devam etti.

Can Dostları Hareketi Projesi için bir araya geldiler

Trafikte Sorumluluk Hareketi, Ulaştırma Bakanlığı’nın koordinasyonunda, “Trafikte Sorumluluk Bilinci” alanında çalışma yapan kurum ve kuruluşların işbirliğinde; “Trafikte Can Güvenliği” konusunda koruyucu önlemler alınması ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi konularında toplumu bilgilendirmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacını taşıyor.

Proje, Beykoz’da, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün “Beykoz El Ele Daha Güvenli” projesi çerçevesinde uygulanıyor. Üç ayaktan oluşan kapsamlı projenin “ Can Dostları Hareketi” başlığını taşıyan üçüncü ayağı, beşinci sınıf öğretmenleri ile onlar tarafından eğitilecek diğer 5. sınıf öğretmenleri, öğrenci, öğrenci velileri ve servis aracı şoförlerini kapsıyor.

İrfan M. Bekaroğulları: Kuralları öğretmekten ziyade, onlara uymak önemli

Seminerin açılış konuşmasını yapan İlçe Emniyet Müdürü İrfan M. Bekaroğulları, sözlerinin başında misafirlerine, katılımlarından dolayı şahsı ve teşkilatı adına teşekkür etti. İlçe Emniyet Müdürü, “ hafta sonu gönüllü olarak geldiniz ve burada almış olduğunuz bu eğitimi diğer arkadaşlarınız ve öğrencileriniz ile paylaşmak üzere böyle bir yükün, sorumluluğun altına girmiş oldunuz” dedi.

İlçe Emniyet Müdürü, Trafikte Sorumluluk Hareketi’nin Beykoz’da başlaması için yapmış oldukları daveti başta TÜVTÜRK olmak üzere, diğer proje yürütücüleri ve planlayıcı hocaların kabul etmiş olmalarından dolayı da kendilerine ayrıca teşekkürlerini sundu.

Sadece ceza yazarak bu iş çözülmez

Söz konusu çalışmaların tamamının, proje paydaşları tarafından yürütüldüğünün altını çizen Bekaroğulları, şunları söyledi: “ Göreve başladığımızdan bu yana, Beykoz’da sorunlarımız nedir diye, asayiş ile alakalı çalışmalar yapıyoruz. İlçemizde bizi en rahatsız eden konulardan biri trafikte bilinçsiz sürücülerin, yanlış park eden kişilerin trafiği daha da olumuz hale getirmesi. Biz sadece araçları çekerek, ceza yazarak bu işi çözebileceğimizi çok öngörmedik. Zaten Beykoz’da altyapımız çok uygun değil, yollarımız dar. Bir de biz bilinçsiz kullanır isek, durum daha da kötü hale geliyor. Bu, kuralları öğretmekten ziyade, onlara uymanın önemini vurgulamak amacı ile başlatılan bir çalışma.”

Yetişkinler ve çocuklara yönelik eğitim programının önemine inandıklarını ve bunun faydalarını uzun vadede göreceklerini düşündüklerini belirten Bekaroğulları, misafirlerine katılımlarından dolayı tekrar teşekkürlerini sundu ve yapılan çalışmaların hayırlara vesile olmasını diledi.

Fadile Paksoy: Büyük başarı ile ilerleyen bir hareketin içindesiniz

İlçe Müdürü İrfan M. Bekaroğulları’nın ardından kürsüye çıkan “Trafikte Sorumluluk Hareketi” Proje Danışmanı Fadile Paksoy, Ulaştırma Bakanlığı’nın koordinasyonunda başlayan bir proje olan Trafikte Sorumluluk Hareketi’nin toplumda trafikte sorumluluk bilincini oluşturmak amacı ile hayata geçirildiğini kaydetti. Trafikte Sorumluluk Hareketi’nin bir “model” olarak Beykoz’da çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Paksoy, projenin, “Güvenli Taşıt Hareketi”,  “Sorumlu Vatandaş Hareketi” ve “Can Dostları Hareketi”  şeklinde üç alt projesi olduğu bilgisini verdi.

Beykoz’da İSMEK,  Beykoz Lojistik Meslek Yüksek Okulu, Halk Eğitim Merkezi, İlçe Emniyet Müdürlüğü gibi kurumlarda görev yapan eğitimcilere 5 Mart 2012 tarihinde verilen “yetişkin eğitimi” sonrasında, şu an 30’u aşkın görevlinin ilçede “yaygınlaştırma çalışmalarını sürdürdüklerini” ifade eden Paksoy,  seminere katılan öğretmenlere “büyük ve başarı ile ilerleyen bir hareketinin içinde oldukları” müjdesini verdi.

İlk kez böyle bir talep ile karşılaştık

Fadile Paksoy, Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile bir araya gelişleri ile ilgili olarak ise “ilk kez böyle bir talep ile karşılaştıkları” yorumunda bulundu. Paksoy, “ Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden bize ulaştılar ve bize‘ Bizim Beykoz’da Beykoz El Ele Daha Güvenli isimli bir projemiz var. Beykoz’da trafik ile ilgili olarak ne yapabiliriz diye düşünür iken, size ulaştık’ dediler. Biz de çok mutlu olduk, çok heyecan duyduk. Proje, ülke genelinde çok sahiplenildi ama Beykoz’da başka bir durum oldu: Bütün kanalları ile Beykoz ilçesi bu konuyu çözmek için bir seferberlik ilan etti gibi; bu kadar sahiplenerek çalışıyorlar. TDP çalışmaları kapsamında onlar ile işbirliği yapıyoruz. Diliyoruz burada yapacağımız uygulamalar başka ilçelere de örnek olsun” dedi.

Beykoz’a similatörler getirilecek

Paksoy, havalar güzelleştiğinde Beykoz’a similatörler getirilerek, uygulamalı eğitimlerin verileceğini de kaydetti. “Söz konusu olan çocuklar olduğu zaman akan suların durduğunu” ifade eden Fadile Paksoy, Can Dostları Hareketi Projesi’nin kendilerinin göz bebeği olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu güne kadar 200 bin veliye ulaşıldı

Fadile Paksoy, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında, Türkiye genelinde son 1,5- 2 yılda 200 bin veli ve 7 bine yakın servis şoförüne ve doğrudan 100 bin öğrenciye ulaşıldığını kaydetti.

Trafikte Sorumluluk Hareketi Proje Danışmanı Paksoy’un ardından ise Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İdil Işık, seminere katılan temsilci öğretmenlere trafik güvenliğinin temel prensipleri, davranış analizleri, temel güvenlik kuralları konularında detaylı bilgiler aktardı.

Seminere katılan öğretmenler, 13 hafta boyunca uygulayacakları etkinlikler ile “Trafik Güvenliği Eğitimi” veren diğer 5. sınıf öğretmeni arkadaşlarını, öğrencilerini, veli ve servis şoförlerini bu konuda bilgilendirecekler.

Haber: Arzu Başlantı

'Can Dostları Hareketi' için start verildi
Bizi Takip Edin