Çayır Festivali Muazzez Ersoy ile açılış yaptı!

Beykoz Geleneksel Çayır Festivali, binlerce Beykozlu’nun katılımı altında Muzzez Ersoy'un açılış konseri ile başladı.

Beykoz Geleneksel Çayır Festivali’nin açılışı binlerce Beykozlu’nun katılımı altında gerçekleşti! Çayır, balonc

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Geleneksel Çayır Festivali, binlerce Beykozlu’nun katılımı altında Muzzez Ersoy’un açılış konseri ile başladı.

Beykoz Geleneksel Çayır Festivali’nin açılışı binlerce Beykozlu’nun katılımı altında gerçekleşti! Çayır, baloncular, kağıt helvacılar, mısırcılar ve kurulan onlarca farklı stant ile adeta bir renk cümbüşüne döndü! Festivalinin ilk açılış konserlerini ise türkü sanatçısı Nurettin Bay ile Türk Sanat müziğinin ünlü ismi Muzzez Ersoy verdiler!

Etkinliğe, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcıları, AK Parti İstanbul Milletvekili Muhammet Çetin, AK Parti İl Yönetim Kurulu üyesi Celal Erdoğan, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer ve Yönetim Kurulu üyeleri, CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ve Yönetim Kurulu üyeleri, Belediye Meclisi üyeleri, dernek ve STK’ların başkanları ve yöneticileri ile muhtarlar ve binlerce Beykozlu katıldı.

Her biri birbirinden farklı yöresel lezzetler!

23 Haziran- 7 Temmuz arasında 15 gün sürecek olan Geleneksel Beykoz Çayır Festivali kapsamında, Beykoz’da faaliyet gösteren yöresel dernekler de 16 ayrı stant açarak, burada yörelerini ve geleneksel ürünlerini tanıtıyorlar! Bu şekilde vatandaşlar, yöresel lezzetleri ustalarının elinden tatma olanağı da buluyor!

Yücel Çelikbilek festival çorbası dağıttı!

Beykoz Belediyesi’nin Çayır’ın farklı noktalarında kurduğu yemek stantlarında da vatandaşlara çorba ve ekmek dağıtıldı. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykozlular’a  kendi elleriyle çorba; Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan ise ekmek dağıtırken yanlarına gelen AK Parti İstanbul Milletvekili Muhammet Çetin de bu dağıtıma eşlik etti!

Çayırın farklı bir noktasında çorba dağıtan yetkililerden biri de Belediye Meclisi Başkan Vekili Birzat Mermer oldu!

Neler yok ki?

Çayır Festivali kapsamında sadece yiyecek ve müzik yok elbet! İSMEK kurslarında üretilmiş bulunan el işlerinin sergilendiği stantta hem yapılmış bulunan ürünler satılıyor, hem de vatandaşlardan gelecek siparişler alınıyor!

Kına dövmenin yapıldığı stant da yoğun ilgi gören noktalardan! Yüzlerce desen arasından birini seçme olanağına sahip olan geçici dövme meraklıları, burada uygun fiyata iki hafta kalıcı etkisi olan kına dövmelerden yaptırabiliyorlar!

Beykoz Müftülüğü’ne ait stantta ise çeşit çeşit kitap ve Kur’anı- Kerim ilgililerinin dikkatine satışa sunulmuşken, başka stantlarda da hediyelik eşyalar, oyuncaklar, takılar ve kıyafetler var…

Çocuklara oyun alanları da unutulmamış!

Çocukların enerjilerini atmalarına olanak veren oyun alanlarının da ihmal edilmediği festivalde, bazı vatandaşların kilimlerini ve semaverlerini önceden hazırlayarak, çimler üzerinde ailece keyif yaptıkları da gözlerden kaçmadı!

Gece, halk dansları topluluğunun gösterisi ile başladı!

Sunuculuğu Nur Viral tarafından yapılan Festival, Beykoz Belediyesi Halk Dansları topluluğunun folklor gösterisi ile başladı.

Ardından, Festival kapsamında stantlar açan yöre dernekleri adına İl ve Bölge Dernekler Birliği dönem Başkanı Ali Kemal Kılıç tarafından bir açılış konuşması yapıldı.

Ali Kemal Kılıç: Hedefimiz, Beykoz’un kalkınmasına ortak olmak

Festivale katılan vatandaşları Yöre Dernekleri adına selamlayan Ali Kemal Kılıç, söz konusu etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen tüm Belediye yetkilileri ve çalışanlarına teşekkürlerini sunarak başladığı konuşmasında, “Beykoz Çayırı artık farklı dillerin, farklı dinlerin kaynaştığı bir alan konumuna gelmiştir” dedi ve il ve bölge düzeyindeki dernekleri bünyesinde barındırmakta olan Beykoz Yöre Dernekler Birliği olarak siyasi bir gâye gütmeksizin çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Kılıç, konuşmasının devamında şunları söyledi: “ Bizlerde ne yörecilik, ne de bölgecilik vardır. Tüm topluma açık; bölgemizde hem sosyal, hem kültürel, hem de fikri yönden hizmet vermekteyiz ve ayrıca bölgemizde güçlü bir sivil toplum örgütüyüz. Beykoz’un sivil toplum örgütü boşluğu, Beykoz Yöre Dernekler Birliği tarafından artık kapatılmıştır. En büyük hedeflerimizden birisi de, Beykoz’umuzun kalkınmasına ortak olmaktır. STK’lar olarak bizler, hem demokrasilerin, hem de özgürlüklerin fikî öncülüğünü yapmaktayız. Bizler ne kadar çok güçlenir ve örgütlenirsek, bu aynı zamanda tüm toplumumuzun menfaatinedir.”

Nurettin Bay’ın türküleri ile coştular!

Beykoz Çayır Festivali’ne katılan vatandaşlar, türkü sanatçısı Nurettin Bay’ın hüzünlü türküleri ile duygulanırken, hareketli parçalarına da oyunları ve halayları ile eşlik ettiler.

Plaket takdimini Yücel Çelikbilek yaptı!

Bay’ın repertuarını seslendirmesinin ardından sahneye davet edilen Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, kendisine bir plaket takdim etti.

Çelikbilek: Hayatın devam ettiğini asla göz ardı etmiyoruz

Yücel Çelikbilek, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Barış için, kardeşlik için, hoşgörü için birbirimize olan muhabbetimizi belirtmek için buradayız. Allah’tan arzum, bu 14 günün güzel geçmesi; bir sıkıntı yaşamamak; ulusça yaşamamak, toplum olarak yaşamamak. Ama hayat bu; yapacak fazla bir şeyimiz de yok. Biz bütün acıları paylaşıyoruz. Bütün sevinçleri de paylaşacağız. Beykozlu olarak ülkemizin her konusu bizi ilgilendirir. Yürekten muhabbet duyarız; gerektiği zaman da yürekten üzülürüz, inciniriz de. Ama hayatın devam ettiğini asla göz ardı etmiyoruz. Dolayısıyla bazı sıkıntılarımızın olduğunu bilerek, yüreğimizde bunu hissederek; bunun da yapılması gerektiğini aklımızdan çıkartmayarak bu etkinliği düzenledik.”

Festival kapsamında 600 çocuk sünnet ettirilecek!

Belediye Başkanı Çelikbilek, konuşmasının devamında Çayır festivali kapsamında geçen sene olduğu gibi bu sene de ihtiyaç sahibi çocuklar için toplu sünnet şöleni yapacakları bilgisini verdi.

Başkan Çelikbilek, maddi zorluklar yaşayan çiftlerin de Festival kapsamında kıyılacak olan toplu nikâhları sonrasında, kendilerine Belediye tarafından beyaz eşya ve ev eşyası hediye edileceğini de ifade etti.  

Birliğe, kardeşliğe çok ihtiyacımız var!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, konuşmasının devamında birlik ve beraberlik mesajı vererek, “bizim birliğe, beraberliğe, kardeşliğe ihtiyacımız var. Çok çok ihtiyacımız var. Bunlar asla eksik olmamalı. Artmalı, eksilmemeli. Bizim buradaki sevgimiz ve muhabbetimiz, kardeşliğimiz bütün dünyadaki insanlığı da etkileyecek” dedi.

Katılımı “muhteşem” olarak yorumladı

Belediye Başkanı, Festival ile ilgili olarak sosyal paylaşım sitesi twitter’dan yaptığı yorumda ise vatandaş katılımını “ muhteşem” olarak yorumladı!

Muazzez Ersoy sahnede!

Çelikbilek’in konuşmasının ardından ise Türk Sanat Müziği’nin ünlü sesi, “nostalji kraliçesi” Muazzez Ersoy sahne alarak, unutulmaz şarkıları vatandaşlar ile birlikte seslendirdi.

Çayır Festivali kapsamında Beykoz’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren ünlü sanatçı, sahnenin dört bir yanını saran kalabalığa atıfta bulunarak, “büyük bir sevgi seli ile karşı karşıya olduklarını” ifade etti.

Ünlü sanatçının orkestrasına, tanınmış kanun sanatçısı Halil Karaduman şeflik yaptı.

Plaket takdimi ve havai fişek gösterisi

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in, katılımlarından dolayı teşekkürlerini sunarak Ersoy’a bir plaket takdim ettiği gecenin sonunda, Beykoz semaları atılan havai fişekler ile renklendi!

24 Haziran Pazar günü Gülay sahne alacak!

Beykoz Çayır Festivali kapsamında Türk Halk Müziği’nin yanık sesi Gülay 24 Haziran Pazar akşamı bir konser verecek. 

14 gün boyunca devam edecek festival kapsamında yöre geceleri de düzenlenecek ve yöresel sanatçılar da sahne alacak!

7 Temmuz’a kadar devam edecek

Çayır Festivali, 7 Temmuz 2012 tarihine kadar devam edecek.

Haber: Arzu Başlantı

Çayır Festivali Muazzez Ersoy ile açılış yaptı!
Bizi Takip Edin