Çayır gecelerinde Bayburt ve Gümüşhane rüzgarı!

Beykoz Geleneksel Çayır Festivali’nde bu kez Bayburt ve Gümüşhane yaylalarının ferah rüzgârlarından esintiler vardı! Geceye Bayburt Belediye Başkanı da katıldı!

Beykoz Geleneksel Çayır Festivali’nde bu kez Bayburt ve Gümüşhane yaylalarının

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Geleneksel Çayır Festivali’nde bu kez Bayburt ve Gümüşhane yaylalarının ferah rüzgârlarından esintiler vardı! Geceye Bayburt Belediye Başkanı da katıldı!

Beykoz Geleneksel Çayır Festivali’nde bu kez Bayburt ve Gümüşhane yaylalarının ferah rüzgârlarından esintiler vardı! Beykoz Gümüşhaneliler Derneği ile Beykoz Bayburtlular Derneği’nin ortaklaşa düzenledikler gecede Beykoz semalarında bol bol birlik ve beraberlik mesajları yankılandı. Geceye Bayburt Belediye Başkanı Hacı Arif Polat da katıldı!

Bayburt ve Gümüşhane derneklerinin gecesi!

Beykoz Bayburtlular Kültür Derneği Başkanı ve aynı zamanda Belediye Başkan Yardımcısı Metin Torun ile Beykoz Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Salih Keleş’in ev sahipliğinde gerçekleşen gecede, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcıları, AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer ve Yönetim Kurulu üyeleri ile MHP İlçe Başkanı Ali Emanet ve yönetim Kurulu üyeleri de hazır bulundu. CHP İlçe Örgütü’nün “yönetim kurulu” düzeyinde katıldığı etkinliğe, Beykoz Belediyesi eski Başkanı Muharrem Ergül, Belediye Meclis üyeleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş ilgi gösterdi.

Geceye, Bayburt Belediye Başkanı Hacı Arif Polat ve kalabalık bir misafir grubu da iştirak etti.

Yücel Çelikbilek, dürüm sardı, vatandaşlara dağıttı!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, müzik programının başlangıcı öncesinde Beykoz Bayburtlular Derneği’nin vatandaşlara ikramı olan döner standının başına geçti ve kendi elleriyle sardığı dürümü vatandaşlara dağıttı.

Gümüşhaneliler de pestil ikram etti!

Beykoz Gümüşhaneliler Derneği de, gecede vatandaşlara yöresel pestil ikramında bulundu.

Gece, Bayburt ezgileri ile başladı!

Sunumu Beykoz Gümüşhaneliler Derneği adına Muhittin Kaya ve Beykoz Bayburtlular Derneği adına ise Musa Küçük tarafından ortaklaşa yapılan “ Birlik, Beraberlik, Dostluk ve Kardeşlik Gecesi”, Bayburt Kültür Derneği folklor ekibinin gösterisi ile başladı.

Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi sanatçısı Neslihan Çınar sahne alarak, Çayır’da Beykozlular için hem Bayburt, hem de memleket türkülerinin nağmelerini yankılandırdı.

Programının sonunda Çınar’a, Bayburtlular Dernek Başkanı Metin Torun tarafından yöresel özellikler taşıyan bir çanta hediye edildi.

Metin Torun’un istek türküsü

Sunucu Musa Küçük’ün geceyi bir şarkı ile şenlendirmesinin ardından ise sahneye tanınmış yöresel sanatçı Muhsin Bayburtlu çıktı.

Aynı zamanda Mavi Karadeniz TV’den de naklen yayınlanmakta olan gecede, Muhsin Bayburtlu’nun sahne alması ile birlikte, ekranları başındaki vatandaşlardan da türkü isteklerinin geldiği görüldü.

Bayburt’tan bir vatandaşın isteği üzerine bir şarkı seslendiren Muhsin Bayburtlu, Bayburtlular Dernek Başkanı Metin Torun’un türkü ricasını da yerine getirdi ve “ Açma bugün perdeleri, çıkma kapılara çıkma. Ölümüne sevdim seni, dünyayı başıma yıkma” dedi!

Bu şarkının ardından sunucu Musa Küçük’ü sahneye davet eden Bayburtlu, Küçük ile birlikte birkaç türkü seslendirdi.

İkilinin, oturmakta olan Bayburtlular’ı halaya davet etmeleri üzerine ise, başta Bayburtlular Dernek Başkanı Metin Torun olmak üzere, halay severler geniş bir halay dairesi oluşturdular!

Protokol sahnede

Halayın ardından ise Beykoz Bayburtlular Dernek Başkanı Metin Torun ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Beykoz Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Salih Keleş ve Yönetim Kurulu üyeleri, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek eşliğinde sahneye davet edildiler.

Yücel Çelikbilek, şiir eşliğinde sahneye davet edildi

Gümüşhaneliler Derneği adına sunum yapan Muhittin Kaya, Belediye Başkanı Çelikbilek’i aşağıdaki şiir eşliğinde sahneye davet etti:

Gün ve gece bir başka tablo Beykoz’da

Sabah erken, akşam geç olur Beykoz’da

Kalbin uzak ise, ona yakın olsan da,

Hasret yaman, sevda geç olur Beykoz’da.

Birazcık gölge, bir yudum çay Yuşa’da,

Mânâ derin, madde hiç olur Beykoz’da.

Gün gelip nefes bitip vade dolduğunda

Yıl ne zaman, saat kaç olur Beykoz’da.

Protokol konuşmalarına geçildi

Bayburt Belediye Başkanı Hacı Arif Polat, Bayburt Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdurrahman Polat, Beykoz Belediye eski Başkanı Muharrem Ergül, Gümüşhaneliler Dernek Federasyonu Başkanı Hasan Aktepe, İstanbul Avrupa Yakası Bayburtlular Genel Dernek Başkanı Abdurrahman Polat Timur’un da sahnedeki yerlerini almalarıyla plaket takdimleri ve ardından ise protokol konuşmalarına geçildi.

Çelikbilek: Sizler ayrılsanız da berabersiniz!

Bayburt Belediye Başkanı Hacı Arif Polat’ın, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e Bayburt Saat Kulesi’ni simgeleyen bir minyatür hediye etmesinin ardından bir konuşma yapan Başkan Çelikbilek, sözlerine misafirlerini selamlayarak başladı.

1927 yılına kadar Erzurum’a bağlı olan Bayburt’un, bu tarihte Gümüşhane’ye bağlanarak, 1989 yılında da bir il olması şeklindeki tarihine atıfta bulunan Belediye Başkanı,  bu konu hakkında şu yorumda bulundu: “Bir babanın iki evladı; evleri ayrı olabilir ama yürekleri hep aynı. Babaları onlara  ‘evlerinizi ayırın, daha da çoğalırsınız’ dedi.”

Bayburt ve Gümüşhane’nin, Beykoz Çayır Festivali’nin hazırlık çalışmaları sırasında çekilen “dernekler eşleşme kurasında” tesadüfen bir araya gelmelerine de atıfta bulunan Çelikbilek, şunları söyledi: “ Bu iki derneğimiz yine beraberler. Bu da ayrı bir mutluluk veriyor; demek ki, siz ayrılsanız da berabersiniz! Allah her zaman beraberliğinizi daim etsin!”

Bayburt Belediye Başkanı: Burada mutlu bir tablo var!

Yücel Çelikbilek’in ardından bir konuşma yapan Bayburt Belediye Başkanı Hacı Arif Polat ise, “burada mutlu bir tablo var; herkesin yüzünden mutluluk akıyor. Buna sebep olanlar var, onlara teşekkür ediyorum. Türkiye’de kimin yüzüne mutluluk aksettiren bir yönetim varsa, onun arkasında durup sonuna kadar destek vermemiz gerekiyor. Bayburtlu’su, Gümüşhaneli’si, Erzincanlı’sı, Sivalı’sı biz hepimiz aynı türkünün değişik kelimeleriyiz; aynı bahçede yetişen çiçekleriz. Hele Gümüşhane ile Bayburt, yan yana; ayrılması gerçekten mümkün değil” dedi.

Büyük Usta’nın arkasında kuvvetle durması gereken insanlarız!

Bayburt Belediye Başkanı Polat, “ Bizi Gümüşhane’ye bağladılar, ama dostluğumuz pekişti, kardeşliğimiz arttı. Biz kuzeylisiyle, güneylisiyle, doğusuyla,  batısıyla bu ülkenin birlik, beraberliği adına ve gelecekteki büyük Türkiye adına ‘büyük usta’nın arkasında kuvvet ile durması gereken insanlarız” açıklamasını yaptı.

Bu toprağın harcıyız, çimentosuyuz

Konuşmasının devamında, “Bayburtlular’ın doğruluklarıyla, dürüstlükleriyle, vatana, bayrağa, ezana, öz kültürüne sadâkatları ile öne çıkmış bir topluluğun devamı olduğunu” ifade eden Polat, “ecdadımız bize bu mirası bıraktı. Gümüşhane’de bu var, Zigana’da bu var. Bizde ezan sesi eksilmesin, bizde birlik, beraberlik azalmasın; biz bu toprağın harcıyız, çimentosuyuz. Toprağımıza sahip çıkacağız. Ülkemiz kalkınsın diye elimizden gelenin fazlasını ortaya koymaya gayret edeceğiz.  Bu yönde çalışanların arkasında sonuna kadar dimdik duracağız, ne pahasına olursa olsun duracağız ” dedi.

Bayburt Belediye Başkanı, ayrıca tüm hemşerilerini Bayburt yaylalarına davet etti ve sözlerini, “Rabbim, Gümüşhane’si ile Erzurum’u ile Erzincan’ı ile doğusuyla, batısıyla birliğimizi, dirliğimizi her geçen gün arttırsın!” şeklindeki temennisi ile sonlandırdı.

Metin Torun: Hemşericilik olaylarını fazla abartmayalım, hepimiz kardeşiz

Beykoz Bayburtlular Derneği Başkanı ve Belediye Başkan Yardımcısı Metin Torun ise, konuşmasının başında tüm misafirlerine katılımlarından dolayı teşekkür etti. “Dernekçilik, hemşericilik olaylarının  fazla abartılmaması gerektiğini” ifade eden Torun,  “hepimiz kardeşiz, hepimiz arkadaşız. İyilikte ve güzellikte yardımlaşacağız, kötülükte ve fenalıkta birbirimizden uzak duracağız. Bütün temel esasımız budur aslında” dedi.

Sözlerini Beykoz Çayır Festivali’ne değinerek sürdüren Bayburtlular Dernek Başkanı Torun,“Bu, bir renktir.  İstanbul’da böyle bir organizasyon yoktur. Beykoz’a yakışan bir organizasyon bu” dedi ve emeği geçen Belediye Başkan Yardımcısı arkadaşlarına ve ekiplerine de teşekkürlerini sundu.

Plaket takdimlerinden sonra söz yine müziğin!

Beykoz Gümüşhaneliler Derneği’nin de Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve misafirlerine plaket takdimlerinin ardından ise, söz yine müziğe bırakıldı ve sahneye sırasıyla Gümüşhaneli sanatçılar Hüseyin Aydın ve Habil Kozlu çıktı.

Haber: Arzu Başlantı

Çayır gecelerinde Bayburt ve Gümüşhane rüzgarı!
Bizi Takip Edin