Çelikbilek; CHP'nin Beykoz'a büstünü dikerim

Beykoz Belediyesi 2011 Yılı Faaliyet Raporu Nisan ayının ilk olağan meclis toplantısında görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi.

Beykoz Belediye Meclisi, Nisan ayı olağan toplantılarının ikinci oturumu 2011 Yılı Faaliyet Raporunu ve…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi 2011 Yılı Faaliyet Raporu Nisan ayının ilk olağan meclis toplantısında görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi.

Beykoz Belediye Meclisi, Nisan ayı olağan toplantılarının ikinci oturumu 2011 Yılı Faaliyet Raporunu ve Denetleme Kurulunun raporu görüşülmek üzere Meclis Başkan Vekili Birazat Mermer başkanlığında yapıldı.

2011 Yılı Faaliyet Raporu görüşmelerinde Meclis’te grubu bulunan AK Parti ve CHP’li üyeler,  üç yıllık hizmet döneminin değerlendirmesini yaptılar.

Toplantıyı Meclis localarından izleyenler arasında AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, İlçe Başkan Yardımcıları Tuncer Dede ve Mithat Güner, Kadın Kolları Başkanı Sevim Gülşen, Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören ve Beykoz Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Lale Enç de vardı.

2011 yılı Faaliyet Raporu oy çokluğu ile kabul edildi

AK Parti’den Muharrem Kaşıtoğlu, CHP’den Erdal Öztürk’ün grupları adınakonuşma yaparken, AK Parti Meclis Üyeleri İbrahim Hocaoğlu ve Salim Öztürk ile CHP grubundan Halit Kılıç, “şahıs” olarak Meclis faaliyetleri hakkındaki görüş ve düşüncelerini belirttiler.

Muharrem Kaşıtoğlu: Hizmetlerimizin merkezinde insan vardır

AK Parti grubu adına söz alan Meclis üyesi Muharrem Kaşıtoğlu, Beykoz’da huzurlu ve kaliteli bir yaşamı sağlamak için faaliyet gösterdikleri üç yılı geride bıraktıklarını ifade ederek, “önceliğimiz Beykoz halkının mutluluğu oldu ve olmaya da devam edecek” dedi. İstanbul’un en büyük yüzölçümlü ilçelerinden biri olan Beykoz’da, halkın bu olumsuzluktan etkilenmemesi için yoğun çaba gösterdiklerini kaydeden Kaşıoğlu, “ Beykozlu vatandaşlarımız ile el ele olmak gerektiğinin bilincinde olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz” ifadesini kullandı.

Genel başlıklar ile Beykoz’da yapılanlar

Konuşmasının devamında, Beykoz Belediyesi olarak hizmetlerini sıralayan Kaşıtoğlu, bunlar arasında, İstanbul’da tek olarak Beykoz Belediyesi’nce uygulanmış olan halk meclislerini, esnaf ve STK ziyaretlerini, ilgili mahallelerde yapılan halk referandumlarını, yeni eğitim ve spor alanlarını, muhtarlık hizmet binalarının yenilenmesini, bilgili hanım otobüsleri ile gezici sağlık otobüslerini, Kurban Kent’i, hobi bahçelerini, Çanakkale, Sarıkamış ve Panorama 1453 gezilerini, spor okullarını, ücretsiz kursları, Beykoz’u kamuoyunda çok yıpratmış olan sokak köpekleri konusunda yapılan çalışmaları, Beykoz’u İstanbul’da önce çıkaran proje olarak AKOS uygulamasını, Psikolojik Danışma Merkezi hizmetlerini, ambülans ve cenaze hizmetlerini, Çayır Festivali’ni, yol ve meydan düzenleme çalışmalarını, asfalt çalışmalarını, mahallelerdeki atık su çalışmalarını, Beyaz Masa faaliyetlerini, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nin yenilenmesini, çiftlerin evlendirilmesi ve çocukların toplu sünnet ettirilmelerini saydı.

“Giderlerimizin gerçekleşme oranı yüzde 78 olmuştur”  diyen Muharrem Kaşıtoğlu, konuşmasını şu sözleri ile sonlandırdı: “ Hizmetlerimizin merkezinde insan vardır. Hedefimiz, daha huzurlu bir kent ve kentliler topluluğu ortaya çıkarmaktır. 2011 yılı Faaliyet Raporu’nun hayırlı olmasını dilerim.”  

Erdal Öztürk: Beykozlular için yapılan her doğru şeye ‘evet’ dedik; ancak…

AK Partili Muharrem Kaşıtoğlu’nun ardından söz alan Erdal Öztürk, CHP grubu adına yaptığı konuşmanın başında, “ Geldiğimiz 3. yılda Beykozlular için yapılan her doğru şeye gönül rahatlığıyla hiçbir komplekse kapılmadan ‘evet’ dedik, destek verdik. ‘Evet’ dediğimiz her konuyu sahada da savunduk. Ancak Beykozlu’yu sıkıntıya düşürecek, yarardan daha çok zarar getireceğini düşündüğümüz kararları bu Meclis çatısı altında gündeme getirdik ve sahada da aynı şekilde vatandaşlarımız ile paylaştık” dedi.

Önce teşekkür, sonra eleştiri…

Konuşmasının devamında 2011 Yılı Faaliyet Raporu’na atfen, “bu kitabın içinde çok emek var” yorumunda bulunan Öztürk, “emeğe saygısı olan bir siyasi partinin temsilcileri olarak” tüm Belediye çalışanlarına teşekkür etti.

“Yoksa art niyet mi var?”

Erdal Öztürk, konuşmasının devamında 2011 Yılı Faaliyet Raporu’nun Nisan ayında Meclis’e sunulmuş olmasını ise eleştirdi. Rapor’un dikkatlerine Ocak ayı sonunda değil de, Nisan’da sunulmasını doğru bulmadığını ifade eden Erdal Öztürk, Meclis’e hitaben, “ personelde mi bir sıkıntı var yoksa bunda bir art niyet mi var?” sorusunu yöneltti.

Rapora katkımız mı olmadı?

Rapor ile ilgili olarak yapılan yılsonu değerlendirmesine Meclis üyelerinin katılımının sağlanmamış olmasını da eleştiren Öztürk, “ bu dönem bu katılıma neden ihtiyaç duyulmadı? Demek ki, bizim Meclis üyeleri olarak bu kitaba pek katkımız olmadı. Olsaydı, 31 Meclis üyesi olarak aralarında olurduk diye düşünüyorum” dedi.

Kaçak hafriyat eleştirisi: Çavuşbaşı, yakında Konya Ovası gibi dümdüz olacak

Sözlerinin devamında “kaçak hafriyatlar” konusuna değinen CHP’li Öztürk, şunları söyledi: “Anlamadığımız bir konu var: Kaçak hafriyatlar. Üç yıldan beri devam ediyor. Ülkemizde asayişi sağlamak üzere kolluk kuvvetleri var. İlçemiz kaçak hafriyat cenneti oldu. Büyük araçlar nedeniyle trafiğe çıkamaz hale geldik. Kaçak hafriyatlara dur demek lazım. Bunu ciddi anlamda talep edeceksin ki, o kolluk kuvvetleri bu kaçak hafriyatı isterse bir günde berteraf eder. Beykoz Belediyesi talep edecek, Büyük Şehir Belediyesi kabul edecek, mümkün mü? Demek ki, birleri bunu istiyor ki, bu devam ediyor? Çavuşbaşı yakında Konya Ovası gibi dümdüz olacak. Buna dikkat çekmek istiyorum. Bu konuda duyarlılığımız yok. ”

Eleştirilerden bazı başlıklar:

Erdal Öztürk’ün soru ve eleştirilerinin ana başlıkları ise şunlardı: Belediye Başkanımıza deprem zamanında 1 milyon TL’lik bir fonu kullanma yetkisi verdik. Belediye Başkanı bu yetkiyi doğru kullanacak mı? Belediye Başkanı üç yıl içinde kaç defa yurt dışına çıktı? Hukuk işlerinde Beykoz’un çok dava kaybettiği ve tazminat ödediği söyleniyor. Bu doğru mu?

Büyükşehir’e devredilen arsalar

Beykoz Belediyesi’ne ait taşınmazların Büyükşehir Belediyesi’ne devrini de eleştiren Öztürk, “ bunu hiç doğru bulmuyorum. Bu karar Meclis’te oy çokluğu ile alındı. Bu doğru bir karar değil, zararın neresinden dönülürse kârdır. Bunları biz değerlendirelim, bizim olsun.”

Kılıçlı, bir türlü film platosu olamadı

Konuşmasının devamında Kılıçlı’daki arazi konusuna da değinen Erdal Öztürk, bu yerin 3 yıl evvel alındığını ifade ederek, “Beykoz, film setinden geçilmiyor. Yüz dizi varsa, 95’i Beykoz’da çekiliyor. Ancak şu Kılıçlı, bir türlü film platosu olamadı. Orayı kabul ettiremedik, oturtamadık ve buraya üç yıldır kira ödüyoruz. Bu konuda Belediyemizin eksikliği var ya da orayı başka bir şekilde değerlendirmek lâzım” dedi.

Kültür Merkezi’nin ismine eleştiri

Beykoz’daki kültür merkezinin isminin, “ Prof. Dr. Necmettin Erbakan”  olarak değiştirilmesini eleştiren Öztürk, “ bu ülkeye hizmet etmiş bütün değerlere hepimiz saygılıyız, ancak bu isimlerin bir yerlere verilmesi konusunda bir mütabakat olur, konuşulur” değerlendirmesini yaparak, “Çoğunluk bizde, her istediğim ismi veririm” anlayışını doğru bulmadığını kaydetti.

Beykozlu olarak psikolojimiz mi bozuk?

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in, çeşitli toplantılarda Beykozlular’ın Psikolojik Danışma Merkezi’ne çok talep gösterdiklerini belirtmesi hususuna de değinen Erdal Öztürk, “ buna ne desek bilmiyorum? Beykozlu olarak psikolojimiz mi bozuk? Demek ki, Beykozlu olarak psikolojik dengemiz gitti. Demek ki, bunun üzerine de gitmek gerekiyor” yorumunu yaptı.

BEYMEZ için teşekkür, kentsel dönüşüm için eleştiri

Belediye Meclis Üyeleri Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (BEYMEZ)’in kuruluşundaki katkılarından dolayı Belediye Başkanı Çelikbilek’e teşekkür eden CHP’li Öztürk; Başkan’ın kentsel dönüşüme kendi evinden başladığı şeklinde ulusal basında çıkan haberlere atıfta bulundu ve sordu: “ Bunun peşi kimde? Hangi mahallede? Beykoz halkı olarak veya mahalleler olarak kentsel dönüşüme nasıl başlıyoruz?”

Hangi projeye başladınız da, bizim yüzümüzden kazma vurmakla kaldınız?

Belediye Başkanı’nın aleyhlerinde yapılan şikâyetler dolayısıyla çalışamadığını belirttiğini ve CHP gurubunun içindeki eleştirileri gündeme getirdiğini de hatırlatan Öztürk, “ Belediye Başkanımız   ‘ beni şikâyet ediyorlar; yapacağımız hiçbir şeye yol vermiyorlar’ diyor. Siz hangi projeye başladınız da, CHP’nin şikâyetleriyle kazma vurmak ile kaldınız? Bunların somut bir şekilde belirtilmesini istiyorum” dedi.

AK Parti adına Muharrem Kaşıtoğlu ve CHP grubu adına da Erdal Öztürk’ün yaptığı bu konuşmaların ardından ise “şahısları adına” konuşmak üzere Meclis üyeleri İbrahim Hacıoğlu, Salim Öztürk ve Halit Kılıç 5’er dakikalık konuşma yaptılar.

Başkan Yücel Çelikbilek cevap verdi

Beykoz’un en akıllı adamları değiliz

Konuşmaların ardından söz alan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise, sözlerine “ biz bu halka hizmet için geldik. Beykoz’da 250 bin insan var. Seçilenler olarak biz bu ilçenin en akıllı adamları değiliz ama nasipli insanlarız. Bu, kısmet işidir. Kısmetliyiz, taliplisiyiz, hem şanslı, hem şanssız insanlarız” şeklinde başladı.

Paşabahçe Vapuru’nu oğluna aldı, dediler

Belediye Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: “ dedikoduyu kendisine prensip edinen insanların var olduğu bir ortamda çalışıyoruz. Paşabahçe Vapuru’nu alır, koyarsınız, ‘ Belediye Başkanı kendi oğluna vapur aldı’ diyecek kadar alçak insanlar çıkar.”

Bir deli taş atar, 40 akıllı çıkaramaz

Yapılan şikâyetler dolayısıyla iş yapamadıklarını hatırlatmasıyla ilgili olarak CHP’li Öztürk’e yanıt veren Çelikbilek, şunları söyledi: “ Bir deli taş atar, 40 akıllı çıkaramaz. Öyle işler yaparlar ki, Beykoz’un 25 yılını masaya yatırırsınız. Bunun eziyetini Beykoz halkı çeker.”

Çalışanımın hangi siyasi düşüncede olduğuna bakmam

“Muhalefet ile ortak çalışmak, benim onur duyduğu bir iştir. Ben bende çalışan işçi ve memurun hangi siyasi düşüncede olduğuna hiç bakmadım. Ben yaptığı işe bakarım; Beykoz’a katkısı varsa, ne düşüncede olduğu beni hiç ilgilendirmez.”

“Faaliyet Raporu’nun geç sunulmasının kimseye bir faydası yok”

2011 Faaliyet Raporu’nun Nisan ayına kalması ve Meclis üyelerine geç ulaştırılması ile ilgili olarak Erdal Öztürk’ün yaptığı eleştiriye de değinen Belediye Başkanı, “ Belediye Raporu’nun Meclis’e geç sunulmasının ne AK Parti’ye, ne de CHP’ye kazandıracağı bir şey yok. Rapor, her sene bu şekilde sunuluyor. Yasal bir zorunluluktan kaynaklanıyor gibi bir durum var” dedi ve personelden kaynaklanan bir sıkıntı olup olmadığı konusunu da arkadaşları ile görüşeceğini söyledi.

Kılıçlı Film Platosu

Kılıçlı’daki arazinin bir ihale ile alındığını kaydeden Çelikbilek, “burada koyun otlatsak, yine kârlı çıkarız” dedi. Kılıçlı Film Platosu konusundaki gecikmenin gönderdikleri plan ve projelerin kurullardan geç çıkmasından kaynaklandığını ifade eden Belediye Başkanı, “ Beykoz’un sıkıntısı bu. Sizler, siyasetçiler olarak bunu arazideki insana söylemezseniz, bu haksızlık olur” dedi.

Beykozlu, işlerinin zorluğunun bizden kaynaklanmadığını bilsin

Beykoz’un, 2960 sayılı Yasa, Geri Görünüm Etkilenme Yasası ve doğal sit alanı uygulamalarından olumsuz etkilendiğini hatırlatan Yücel Çelikbilek, “şimdi yeni bir yönetmelik çıktı. Komisyonlarda yapılacak tüm çalışmalar, Ankara’da kurulacak bir Denetleme Komisyonu’nda tekrar gündeme getirilecek ve Devlet Bakanı tarafından imzalanacak. Yani, bir başka ilçenin bir ayda sonuçlandırdığı bir çalışmayı, biz altı ayda sonuçlandıramayacağız. Beykozlu hemşerilerimiz işlerinin zorluğunun bizden kaynaklanmadığını bilsinler” açıklamasını yaptı.

CHP’li Akif Hamza Çebi’nin Beykoz’a büstünü dikerim!

CHP Beykoz İlçe teşkilatının 1 Nisan günü yapılan kongresinde karşılaştığı CHP İstanbul  Milletvekili Akif Hamza Çebi’ye, Beykoz’daki doğal sit alanının kaldırılması ve bu konuda önergenin neden CHP Milletvekillleri tarafından verilmesi gerektiğini anlatan Çelikbilek “ AK Parti kadroları bu konuda adım atamıyor çünkü adım attığımız gün ‘ Beykoz’u peşkeş çekecekler’ diyecekler. Biz ağzımızı açtığımız gün, ‘sit alanı kalksın’ dediğimiz gün, ‘ Beykoz’u peşkeş çekecekler, Beykoz’u götürecekler’ diyecekler. Demek ki, bu konuda kendimizi yeterince anlatamıyoruz. Akif Hamza Çebi, Beykoz ile ilgili bu çalışmayı yapsın, SİT’i kaldırtsın,Beykoz’a büstünü dikerim’ dedi. Başkan Çelikbilek, SİT konusunda sıkıntı yaşayan bir diğer ilçe olan CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı ile de görüştüğünü fakat olumlu bir yanıt alamadığını söyledi.

“Temeli Necmettin Erbakan tarafından atıldı

Belediye Başkanı, CHP grubu adına konuşan Erdal Öztürk’ün, Kültür Merkezi’ne Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın isminin verilmesi ile ilgili eleştirisini ise şu şekilde yanıtladı: “ Necmettin Erbakan’ın o merkeze isminin verilmesine hiç ihtiyacı yoktur. Biz bunu çok iyi niyet ile yaptık. Sizlere söyleyerek yapsaydık, daha doğru olurdu. O binanın temelini Erbakan atmıştı. Bunu kaç kişi biliyor? Biz sırf bundan dolayı o isimi verdik. Sizler ile müzakere yapılsaydı, daha şık olurdu. Bunu lütfen bir eksiğimiz olarak kabul edin.”

Psikolojik Danışma Merkezi eleştirisine cevabı

Yücel Çelikbilek, CHP grubunun Psikolojik Danışma Merkezi’ne olan talep yüksekliğinin  neyin göstergesi olduğuna ilişkin sorusunu ise şöyle yanıtladı: “ Burada hastalık tedavisi yapılmıyor. En sağlıklı insanın dahi zaman zaman gidip buradan hizmet alması gerekir.”

Kaçak hafriyatlar konusu

“ Riva’da yol çalışması var. Onun dışında bildiğim bir kaçak hafriyat yok.”

Deprem fonu harcama yetkisi

“ O para, Beykoz’da deprem harcamaları ile ilgili değildir. Van’da sıcak yemek verme bazında bir çalışmamız vardı. Valilik, bize belirlediği 3 köy verdi. Buralara gittik. Ne ihtiyaçları var diye baktık. Bu paranın hepsi kasamızda duruyor; 1 TL’sını harcamadık. Orada vatandaşların camii ile ilgili bir tasarrufları vardı. Ama bu parayı da ödenekten harcadık; Kültür ve Sosyal İşler’in bütçesinden para harcadık; deprem fonundan değil. Eğer Van Valiliği bize, ‘çadır kurun, şu köyde yemekhane yapın’ deseydi, o zaman bu fonu kullanacaktık.”

Yurt dışı gezileri konusu

“İstanbul’da yurt dışına en az giden Belediye Başkanı benim. Gittiğim yerler: Almanya, Makedonya, Bosna- Üsküp, Hindistan.”

Beykoz’u 5,5 milyon TL ödemekten kurtardık

“Hukuk davalarının yüzde 85’ini kazanıyoruz; yüzde 15’ini kaybediyoruz. Kazandığımız bir dava sonucunda Beykoz Belediyesi’ni 5,5 milyon TL ödemekten kurtardık.”

Büyükşehir’e devredilen arsalar

“Biz şu anda imkân arayan bir belediyeyiz. Çünkü imkânlarımız sınırlıdır. Biz asla karşılığını almadığımız bir şeyi vermiyoruz. Büyükşehir Belediyesi bize çok büyük bir iyilik yaptı. Ancak devralınan bu arsaların satışlarını bitirebilir miyiz, bununla ilgili endişelerimiz var. Çünkü Komisyon bize ‘satamazsın’ derse, satamayız. Büyükşehir arsasında oturan hemşerilerimizin bu ümitlerini kırma hakkımız yok. Bu sıkıntıyı inşallah yaşamayız diye  ümit ediyorum.

Belediye çalışanlarına teşekkür etti

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, konuşmasını, Belediye çalışanlarına teşekkür ederek, “ faaliyetlerimiz hayırlı olsun, daha iyilerini yapmak hepimize nasip olsun” sözleriyle ı sonlandırdı.

CHP, 2011 Faaliyet Raporu’nu onaylamadı

Çelikbilek’in konuşmasının ardından yapılan oylamada, Beykoz Belediye Meclisi, 2011 Faaliyet Raporu’nu CHP’nin karşı oylarıyla, oy çokluğu ile kabul etti.

Hüseyin Okumuş Denetim Raporu’na şerh koydu

Yapılan oylamanın ardından ise, AK Parti Mecli Üyeleri Yalçın Çolak ve Fatih Yılmaz ile CHP Meclis Üyesi Hüseyin Okumuş tarafında oluşan Denetim Komisyonu 45 günlük çalışmasını hazırlayarak meclise Raporunu sundu. Rapora CHP Meclis üyesi Hüseyin Okumuş şerh koydu.

Belediye Meclisi’nin Nisan ayı ilk oturumu, 4 Nisan Çarşamba günü toplanmak üzere sonra erdi.

Haber: Arzu Başlantı

Çelikbilek; CHP'nin Beykoz'a büstünü dikerim
Bizi Takip Edin