Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Beykoz'a müjdelerle geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Beykoz halkının merak ettiği birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Beykoz halkının merak ettiği birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. olarak…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Beykoz halkının merak ettiği birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Beykoz halkının merak ettiği birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu. olarak Beykoz halkına seslenen Özhaseki “Hazinede yada ormanda kalan yerler başta olmak üzere herkese tapusunu vereceğiz. Meclis açılır açılmaz Beykoz’un öngörünümü de imar barışı kapsamına alınacak. Vereceğimiz Yapı Kayıt Belgesi ruhsat ve iskan yerine geçiyor.” İfadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı tarafından 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda (Beykoz Belediyesi Meydanı) önünde düzenlenen mitingde vatandaşlarla bir araya geldi.  İmar Barışı ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Özhaseki Beykoz halkına müjdeler verdi.

Öğlen saati sıcak havaya rağmen binlerce vatandaş meydanı doldurarak bakanın açıklamalarını dinledi. İlk olarak AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in birer selamlama konuşması yaptığı mitingde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki şunları söyledi; Bugün Beykoz’a bir bahaneyle müjdelerle geldik. Bir taraftan Beykoz’un planlamasını anlatacağız bir taraftan sizleri de yakından ilgilendiren Yapı Kayıt Belgesinin ne olduğunu anlatacağız bir taraftan da kentsel dönüşüm hakkında bilgiler vereceğiz.

Bir an önce depreme hazırlık içinde olmamız lazım

Üzerinde yaşadığımız Anadolu coğrafyası dünyanın en eski yerleşim yerlerinin başında gelir. Topluca insanların yaşadığı en eski coğrafya parçası Anadolu’dur. Allah esirgemeden cennet gibi bir yer vermiş bize ama bazı dezavantajları da var tabiki. Biri yer altında ki hareketlilik yani deprem diğeri de yer üstündeki fitne odakları. Bir taraftan FETÖ diğer tartan PKK, IŞİD gibi aklınıza gelebilecek Türkiye’nin başına bela olabilecek envai çeşit örgütler yer üstünde cirit atıyor. Yer üstündeki bu fitnelerle bizler uğraşır kökünü kazırız. Mikrobu yok ederiz. Ama yerin altındaki hareketlilikle savaşılmaz. Allah bir takım tabiat kuraları, bir denge üzerine kurmuş dünyayı. Bizim de bunları bilip ona göre hareket etmemiz lazım. Bu ülke deprem ülkesidir. Ülkenin %66’sı 1’inci ve 2’inci derecede deprem bölgesinde bulunuyor. Nüfusumuzun da yüzde 71’i bu bölgelerde yaşıyor. Yani 80 milyon vatandaşımızın 60 milyonu nerdeyse heran deprem olabilecek bölgelerde yaşıyor Bunu bilmemiz lazım. Geçtiğimiz yılarda 6 ve üzeri olan yani yıkıcı sayılan deprem sayısı 56’dır. Ölen insan sayımız ise 83 bindir. Kaybımız ise 100 milyar dolardır. Peki ne yapacağız? bunu bileceğiz ona göre hareket edeceğiz. Bizim bir an önce depreme hazırlık içinde olmamız, deprem olduğunda evimizde rahatça uyuyor olmamız lazım. Bizi asıl bina yapısındaki eksiklikler öldürüyor bizi. Demek ki bizim deprem diye bir tehdidimiz var buna karşı önlem almamız lazım.

Kimseni vatandaşımızı suçlamaya hakkı yoktur

Geçtiğimiz günlerde Yapı Kayıt Belgesi diye bir kanun çıkardık. Vatandaşın devletle olan ihtilafını çözelim istedik ve yavaş yavaş da elimizdeki yapı stokunu öğrenip mahalle mahalle depreme dayanıklı evlerle yenileyelim istedik. Türkiye’deki toplam 26 milyon 358 bin yapı stoğu var yani ev var işyeri var fabrika var. Bunun ancak yüzde 25’i imara iskana uygun geriye kalan 60’ı-70’i aykırılık oluşturuyor. Yani kanun buralara kaçak diyor ve yıkacaksın diyor.80 milyon vatandaşın neredeyse 50-60 milyonu ya belediye ile yada devletle ihtilaflı. Ya hakkında yıkım kararı var yada mahkemelik olmuş cezası var. Devlet niye vatandaşı ile bu kadar kavgalı olsun. Zamanında insanlarımız gelip evlerini yapmaya başladığında asıl suçlu 60’larda 70’lerde 80’lerde çözüm bulmadığı için vatandalar yer göstermediği için yardımcı olmadığı için devlet belediyedir. Kimseni vatandaşımızı suçlamaya hakkı yoktur.

Söz veriyorum herkese tapusunu vereceğiz

Tapusu kendisinde olmayan yani yeri hazinede, ormanda v.s olabilir herkese tapusunu vereceğiz. Vatandaşımız gelecek ben hazine üzerinde oturuyorum 200 m2 yerim var değeri de şu kadar parasını al tapumu da ver kardeşim diyecek. Elinizi vicdanınıza koyun ödeyebileceğiniz miktarı bildirin söz veriyorum bizde stapusunu herkese vereceğiz. Tapusu kendisine ait ama hiçbir şekilde belediyeye müracaat etmemiş ruhsat almamış ve inşaat yapmış, yada ruhsat almış ama yanına bir oda ilave etmiş imara aykırı duruma düşmüş. Biz yine diyoruz ki gelin başvurun benim şu kadar imara aykırı yerim var deyin. Diyelim ki benim 80 m2 evim var 600 TL’den çarptığında 48 bin lira ediyor. 12 bin TL’de arsa parası isteyecek toplam 60 bin TL. Bunun %3’ü nedir? 1800 TL. Bize bunu bildirecek 1800 TL sene sonuna kadar ödeyecek biz de onun Yapı Kayıt Belgesini vereceğiz. Bu belge ruhsat ve iskan yerine geçiyor. Suda, elektrikte kaçaklık kalmıyor, kanal doğalgaz bağlatmada sıkıntı kalmıyor. Kat mülkiyetine geçmek isterse komşuların tamamı bir araya gelerek müracaat edecekler. Burada bir ortaklık var herkesin rızası lazım burada. Herkesin derdine derman olacak bir kanun çıkmış vaziyette. Bütün ihtilaflar çözülmüş sıkıntılar Allah’ın izniyle bitiyor.  

Belediyelere dönüşüm için sıfır faizli para vereceğiz

İmar Barışı ile elimize 35-40 milyar lira para geçecek. Bu parayı, kentsel dönüşüm işine girerlerse belediyelere sıfır faizli para olarak vereceğiz. Yani Türkiye’yi depreme hazırlayacağız. Sağlam, kimlikli ve kişilikli binalarda oturacağız. Yani bu para bir yerlere gitmeyecek. Belediyelerimiz proje getirdiklerinde bir tek şart istiyoruz; bütün malzemeleri yerli kullanacaklarına dair söz verecekler. Lambaları Çin’den, Kore’den getirmeyecekler yerli. İnşaatta en iyi ülkelerin başında geliyoruz. Hedefimiz önümüzdeki dönem için yılda 500 bin konutu Türkiye’de yıkıp yeniden yapmak. Bu yasalardan en çok içinde bulunduğumuz Beykoz başta olmak üzere İstanbul’un neredeyse bütün ilçeleri. Hepimizide hayırlı olsun.

Beykoz’un öngörünümünü de kanun kapsamına alacağız

Bu kanunda istifa edemeyecekler de var tabiki. Boğaz Öngörünüm, tarihi yarımada ve Gelibolu yarımadası bu kapsamın dışında.  Öngörünüm deyinde herkesin anladığı şu karşımıza çıkan evler gibi algılanıyor. Fakat içeriye doğru uzanıp normal yaşantısını devam ettiren vatandaşlarımız bu konun dışında kalmış gibi oldu. Hızla Sarıyer’i kanun kapsamında sokabildik. Beykoz’dan da krokiler getirttik. Sahil bandında milyonlarca dolara alınıp satılan yerler hariç geriye kalan yerler kanundan istifa etsin diye meclise getirdiğimiz de muhalefet tepki gösterdi. Rıza Zarrab gibi alakasız konuları önümüze getirdiler. Fakat muhalefetten bir söz aldık. Biz Beykoz’u yeniden çalışacağız sahil bandındaki evler hariç olmak üzere arka tarafta yaşantısını devam ettiren vatandaşlarımızı kapsayan evleri getireceğiz dedik. Söz verdiler mecliste bütün partiler tamam dedi. Şuan bu çalışma başlatıldı. Meclis açılır açılmaz Yapı Kayıt Belgesi kanunun devamı olarak bir tek madde meclise gelecek o da Beykoz olacak. Belediyemizin hazırladığı krokiler ile öngörünüm de kalan bütün vatandaşlarımız bu barıştan yararlanacak. Hiç kimsenin endişesi olmasın. SİT ve orman arazisi kapsamında kalan herkeste bu yasadan faydalanabilecek.

İptal olan planlar hızla yeniden yapılacak

Beykoz’da imar planları ile alakalı bir sıkıntımız oldu. Durmadan ne hikmetse toplumda binlerce insanımız hakkına razı ama birileri dava açmayı kendine meslek edinmiş durumda. Beykoz’da iptal edilen planlarla alakalı yeniden hızlı şekilde bir çalışma başlatıldı. Çok kısa bir süre içerinde onu da onaylıyoruz. Bu konuda da kimsenin bir sıkıntısı olmayacak kısa zamanda bunu da çözüyoruz inşallah.

Katiller sürüsünü temizledik

Gündeme ilişkin de açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, ‘Son 2-3 yıl içinde PKK tehdidiyle karşı karşıya kaldık, aslında 50 yıldır vardı. Geçtiğimiz haziran seçimlerinde bunlara akıl verdiler. Bunlara dediler ki ‘Siz çukurlar kazın, sonra arkasında geçin askeri polisi sokmayın. Öz yönetim ilan edin’. 23 vilayeti koparacaklar. Irak’tan Suriye’den koparacakları parçalarla terör devleti kuracaklardı. Biz kararlı davrandık, o katiller sürüsünü temizledik. Ülkemizin dört köşesinde güvenlik var, rahatça sokaklarda gezebiliyor. İçişleri Bakanlığı terör örgütüne katılanları 45 kişi olarak açıkladı, bir önceki senelerde daha fazlaydı. Artık katılanlar olmuyor. Afrin’de öyle bir harekat yaptık ki bütün dünya parmak ısırttık. Onun için ABD ‘Münbiç’te anlaşmaya girelim, girmenize gerek yok’ diyorlar. Artık bomba atamayacaklar, sızma yapıp suikastler düzenlemeyecekler.” İfadelerini kullandı

Bakan Özhaseki’nin konuşmasının ardından çok sayıda vatandaş belediye binasına girerek imar barışı ile ilgili sorunlarını anlatmak istedi. Belediye yetkilileri daha sonra vatandaşlarla bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki Beykoz'a müjdelerle geldi
Bizi Takip Edin