CHP bayramlaşmasında sert açıklamalar

CHP Beykoz İlçe örgütü, üyelerinin geniş katılımı altında Ramazan Bayramı coşkusunu yaşadı.

CHP Beykoz İlçe örgütü, üyelerinin geniş katılımı altında Ramazan Bayramı coşkusunu yaşadı. İlçe Örgütü’nün en minik üyesi sıfatıyla 2,5…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz İlçe örgütü, üyelerinin geniş katılımı altında Ramazan Bayramı coşkusunu yaşadı.

CHP Beykoz İlçe örgütü, üyelerinin geniş katılımı altında Ramazan Bayramı coşkusunu yaşadı. İlçe Örgütü’nün en minik üyesi sıfatıyla 2,5 aylık İlknur Bahriye’ye üyelik rozetinin takıldığı an ile İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ın Beykozlu yoksul vatandaşların durumlarını anlattığı sırada ağlamamak için kendisini zor tuttuğu ve gözlerinin nemlendiği an, bayramlaşmayı ilçe üyelerinin hafızasına kazıyan en önemli kareler oldu!

AB Bakanı Bağış ve Yücel Çelikbilek’e eleştiri

CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, bayramın ikinci gününde ilçe merkezinde gerçekleşen bayramlaşma merasimi dolayısıyla yaptığı konuşmada, Beykoz Belediye Meydanı’ndaki geleneksel kutlama töreni sırasında sarf ettiği sözler dolayısıyla AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ı ve AK Parti hükümetini sert bir dille eleştirdi. Yılmaz’ın eleştiri oklarına hedef olan diğer bir kişi ise, Beykozlu Giresunlular Derneği’nin kongresi sırasındaki konuşmasından dolayı Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek oldu.

Hızır Yılmaz, konuşmasında ayrıca AB Bakanı Egemen Bağış’a seslenerek, kendisine cevaplanmak üzere basın aracılığıyla sorular da yöneltti.

İl Başkanı Salıcı: Ülkemiz her gün yeni sorunlar ile karşı karşıya bırakılıyor

CHP İlçe örgütünün Kavacık’taki yeni ofisinde gerçekleşen örgüt bayramlaşması, Yönetim Kurulu üyesi Cansu Kabaoğlu’nun İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı tarafından gönderilen bayram tebriği mesajını okuması ile başladı. 

“ Bayramların her türlü ayırımcılık ve ötekileştirmeye karşı birlik ve beraberliği vurgulayan ortak tavrın öne çıktığı özel günler olduğunu” ifade eden İl Başkanı Salıcı’nın, mesajında şu ifadelere yer verdiği görüldü: “ Ülkemizin içinden geçtiği bu sıkıntılı süreçte bu ortak tavra yalnızca bayramlarda değil, hemen her gün ihtiyaç duyuyoruz. Ülkemizin sorunlarını çözmek bir yana, toplumumuzun her gün yeni yeni sorunlar ile karşı karşıya bırakılması sebebiyle, ne yazık ki bugün bayramları bayram gibi kutlayamıyoruz. Bu noktada görev, siz değerli yoldaşlarıma düşüyor. Bayramların bayram gibi kutlanacağı bir yönetimi bu ülkeye hep birlikte sunacağız.”

Hızır Yılmaz: Ramazan, açlık terbiyesi için değildir

Kabaoğlu’nun ardından söz alan CHP Beykoz İlçe örgütü Başkanı Hızır Yılmaz ise, konuşmasının başında Ramazan’ın paylaşma duygusunun içtenlikle yaşandığı bir ay olduğunu ifade ederek, “insanlar bu aylarda vicdanlarını kontrol eder, kalplerini temizler ve dayanışma duygularını harekete geçirir, kendisi dışındaki insanlara karşı sorumluluğunun vicdan muhasebesini yaparlar” dedi.  

CHP İlçe Başkanı, konuşmasının devamında “ Yüce Allah, Ramazan’ı insanları açlıkla terbiye etmek için farz kılmamıştır.  Açları hatırlasınlar diye, açlık duygusunun paylaşmaya muhtaç olduğunu insanlar anlasın ve bu eksikliklerini tamamlasınlar diye farz kılmıştır. Bu ayda paylaşma duygusunu yaşayabilenlere, yaşatabilenlere ne mutlu!” yorumunda bulundu.

CHP, İslâm’ın ulvî duygularını ilkelerinde yaşatıyor

CHP yönetimlerinin Ramazan ayı boyunca en üst kademeden en alt kademeye kadar bu bilinç ile hareket ettiklerinin altını çizen İlçe Başkanı,     “ İslâm’ın bu güzel paylaşma ve dayanışma duygularını biz sosyal demokrasi ilkelerinde yaşatıyoruz” dedi. Bu nedenden dolayı, Ramazan ayı boyunca katıldıkları her etkinlikte siyasetten uzak durmaya çalıştıklarını ifade eden Yılmaz, “ Ramazan’ın maneviyatına uygun olarak yoksullarımız ile beraber olmaya çalıştık” açıklamasını yaptı.

Parti olarak gerçekleştirdikleri yardımları gizlilik içerisinde ve hediye kabilinden vermeye özen gösterdiklerini de belirten Hızır Yılmaz, “ belki elimizdeki hediye paketi ufaktı ama onun içi sevgi doluydu” yorumunda bulundu.

Bu Ramazan çok şey öğrendim

İlçe Başkanı Yılmaz, Ramazan ayı süresince ilçe örgütü olarak gerçekleştirdikleri ev ziyaretlerine atıfta bulunarak, “ bu Ramazan çok şey öğrendiğini” belirtti.

Hanelerin içerisine girdiğinde gördüğü yoksullukların, gazete sayfalarında görülenlerden çok farklı olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:          “ Buralarda ne yoksulluklar var, bilir misiniz? Kafamızı kaldırıp evlerin duvarlarına bakmayalım. Evlerin duvarlarının sıvası, boyası yoksa ‘burada galiba bir fakir oturuyor’ demeyelim, içine girelim. Sadece Ramazanlar’da değil, Ramazan terbiyesi ve sosyal demokrat bir kültürle her zaman o evlere girelim.”

Sözlerinin devamında, “Sizin vermek istediklerinizi o hanelerde bekleyen o kadar çok insan var ki!” diyen Yılmaz, buna örnek olarak da Çubuklu Mahallesi’ni verdi.

Çubuklu Mahallesi’ndeki yoksulluk

Çubuklu Mahallesi’nin ortalama gelir düzeyinin üzerinde bir yer olarak bilindiğini kaydeden Hızır Yılmaz, “ben de biraz öyle biliyordum ama burada 100 metre, 300 metre aşağıda ailelerin içine girdiğimiz zaman öyle yoksulluklar,  öyle acı vakalar gördüm ki, inanın masamdaki bir dilim ekmeğe baktım, yiyemedim. Bunu bütün vicdanımla söylüyorum!”  dedi.

Çocukları tarikatların ellerine bırakmayın!

Yoksulluğun “paylaşma” suretiyle ortadan kaldırılabileceğini belirten Hızır Yılmaz, daha sonra CHP’li üyelerden bir ricada bulundu: “ Örgüt üyelerimden rica ediyorum: Hepiniz bir görev alın, durumu biraz iyi olanlar ayda 50 TL versinler, bir çocuk okutsunlar. Bu bizim insanlık borcumuz, bu bizim vicdan borcumuz. Ben CHP üyelerinin bu insanlık borcunu yerine getireceğine, hiçbir çocuğumuzu tarikat ellerine baktırmayacağına yürekten inanıyorum.”

İçimdeki fırtınaları paylaşmak isterim…

Sözlerinde hiçbir siyasi amaç taşımadığının da altını çizen İlçe Başkanı, “böyle günlerde siyasetin ‘s’sini ağzıma almaktan utanç duyarım ama böyle manevi bir günde sizler ile beraberken, içimdeki fırtınaları da paylaşmak isterim” dedi.

İftar sofralarını bile siyasi rant için kullanıyorlar

İslamiyet’te kutsal günlerde barış ve ayıpları örtmenin esas olduğunu ifade eden Yılmaz, “ama bugün bizi yönetenler, maalesef iftar sofralarını bile siyasete rant ve rakiplerini küstürmek, üzmek, aşağılamak için kullanıyorlar ve kullandılar” dedi ve buna örnek olarak da,  Bayram’ın birinci gününde Belediye Meydanı’nda düzenlenen ve AB Bakanı Egemen Bağış’ın da katıldığı bayramlaşma merasimini gösterdi.

Bakan Egemen Bağış’a seslendi

Hızır Yılmaz, bu konuda şunları söyledi: “ Dün gerçekleşen bayramlaşamaya bizzat Belediye Başkanı tarafından davetli olmamıza rağmen, Amerika’da yetişmiş, emperyalistlerin tuzağında kültür kazanmış AB Bakanı Egemen Bağış, kürsüden ‘PKK ile piknik yapan milletvekilleri’ sözünü kullandı. Ben, basın aracılığıyla Egemen Bağış’a birkaç soru sormak istiyorum:   

Egemen Bağış, ‘ Dağın 3- 4 kilometre ötesinde PKK ile piknik yapan milletvekilleri’ diyor! Ben de şimdi basın aracılığı ile kendisine soruyorum: Her kim ki, PKK ile piknik yaptıysa, şerefsizdir. Kürsüden indiği zaman kendisine söyledim. Dedim ki, ‘sayın Bakan’ım, hangi milletvekili PKK ile piknik yaparsa, şerefsizdir; Oslo’da PKK ile pazarlık yapan da şerefsizdir.’”

Dış politikayı sizden öğrenecek değiliz!

Bu sözleri CHP’li üyelerden bol alkış alan Hızır Yılmaz, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “ Bunun üzerine Egemen Bağış, bana döndü ve  ‘ siz bu işlerden anlamazsınız’ dedi. Ben de ona, ‘biz sizden dış politikayı öğrenecek değiliz, biz Mustafa Kemal’in torunlarıyız’ dedim.”

Orayı PKK’ya piknik alanı olarak Başbakan mı tahsis etti?

Diyelim ki, CHP milletvekili PKK ile piknik yaptı; peki, Tunceli’nin 3-4 kilometre ötesindeki yeri senin Başbakan’ın mı piknik alanı ilân etti? Demek ki, siz PKK’ya piknik alanları tahsis ettiniz! Siz onun hesabını verin.

Öcalan’a ‘sayın’; Mehmetçiğe ‘kelle’ diyen sizsiniz!

Siz bırakın CHP’nin milletvekilini de, – bu partiden hain çıkmaz-; siz İçişleri Bakanı’nızı sokakta gezdiremiyorsunuz. Bu ülkede bölücü başına ‘sayın Öcalan’ diyen sizsiniz. Mehmetçiğe ‘kelle’ diyen sizsiniz.”

Yücel Çelikbilek eleştirisi

“ Yücel Çelikbilek’in ‘Mehmetçik’ için kullandığı sözleri halkımız duydu. Bundan altı ay önce, Beykozlu Giresunlular Derneği’nin kongresinde AK Partili Belediye Başkanı’nın ‘Sarıkamış’ta 90 bin vatan evladı öldü, analar ağlamadı; bugün bir- iki asker ölüyor, çok önemliymiş gibi kıyamet kopuyor’ diyen ahlâksız, benim partimin Belediye Başkanı mıydı?”

Herkes haddini bilecek; bilmezse bildirilir

“Herkes haddini bilecek. CHP’nin değil bir ilçe Başkanı, onun bir üyesi bile davet edilmişse, kürsüde konuşan haddini de bilecek, sınırını da bilecek. Ya da ona haddini İlçe Başkanı bildirir veya canı pahasına CHP’nin üyesi bildirir; isterse Başbakan olsun, Cumhurbaşkanı olsun. CHP’ye ağız uzatmak için insanda ağız lâzım.  ”

Bunlarınki Muaviye müslümanlığı

Ramazan ayı, ayıpları örtme ayı. Bunların yaptığı, Muaviye Müslümanlığıdır. Müslüman’ı Müslüman’a kırdırma Müslümanlığı.

İsterse faili meçhul etsinler; ölüm hoş geldi, sefa geldi…

“Biz ulus devletin, biz Mustafa Kemal’in ilkelerini korumak için hayata nişanlı, ölüme nikâhlıyız. Varsın, isterse zindanları lâyık görsünler, isterse bir köşe başında faili meçhul etsinler. Ölüm, barıştan, özgürlükten yanaysa, hoş geldi, sefa geldi.”

CHP’de dipten yukarıya doğru bir şahlanış var

Hızır Yılmaz, konuşmasının sonunda ise, “CHP’de dipten yukarıya doğru bir şahlanış var. Bizde kırgınlık olmaz, biz Ramazan’ı 12 ay yaşıyoruz. Bizim tartışmalarımıza da kimse bakmasın. CHP’nin içerisinde tartışmalar kardeşliği ve içtenliği pekiştirmek içindir. Buralarda koltuk kavgası olmaz. O koltuğa sizlerin, bizlerin duygularını paylaşan bir CHP’li otursun da, kim oturursa otursun; biz onun arkasında, onun yanında yoldaşı olmaya her zaman hazırız” açıklamasında bulunarak, katılımlarından dolayı tüm partililere teşekkür etti.

Milletvekilinin kitabı hediye edildi

Yılmaz’ın konuşmasının ardından ise üyelere ikramda bulunuldu ve CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes’in, “ Atatürk, CHP ve Din” isimli kitabı hediye edildi.

Haber: Arzu Başlantı

CHP bayramlaşmasında sert açıklamalar
Bizi Takip Edin