CHP Beykoz: Rant planlarına ret vereceğiz!

CHP Beykoz İlçe Örgütü, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarına neden red verdiğini anlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beykoz İlçe Örgütü, 8 Temmuz Çarşamba günü 2250 hektarlık alanı içeren Beykoz Geri…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz İlçe Örgütü, 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarına neden red verdiğini anlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beykoz İlçe Örgütü, 8 Temmuz Çarşamba günü 2250 hektarlık alanı içeren Beykoz Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesinin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarının oylanması konusunda detaylı bir açıklama yaptı.

İlçe Başkanı Şevket Arıkan; CHP Grup Başkanvekili Gülay Demirel, Meclis Üyeleri Süleyman Kılıç, Aydın Habil, Yılmaz Işık, Suha Okan Uzun, Aydın Düzgün ve Cavit Gül beraberinde kamuoyunu meclis gündemini doğru aktarmak adına ilçe binasında basın açıklaması yaptı.

Meclisteki konuların halka doğru yansıması gerektiğini söyleyen Şevket Arıkan, meclis gündemine ilişkin değerlendirmeleri bundan sonra belli periyodlar halinde yineleyeceklerini belirtti.

Şevket Arıkan: Planların Beykoz halkına faydası olsun istiyoruz!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in belediye çalışmalarında ötekileştirici, dışlayıcı, ezmeye ve aşağılamaya yönelik sözcükler kullandığına dikkat çeken Arıkan, CHP olarak asla yeşil alanın imara açılmasına onay vermeyeceklerini ifade etti. Geçen sene Ekim ayında da aynı bölgeyi kapsayan bu planların meclise geldiğini hatırlatan Arıkan: “O meclisimizde biz CHP Beykoz Meclis Grubu olarak oylamada çekimser oy kullanmış, bir meclis üyesi arkadaşımızı da dava açma hakkımızın saklı kalması amacı ile red oyu kullandırmıştık. Çekimser oy kullanmamızın sebebini meclisimizde de detaylı bir şekilde anlatmıştık. Bu detaylar meclis tutanaklarımızda mevcuttur. Bu sebeplerin başında AKP yönetimiyle bizler arasında planlama çalışmalarına bakış açımızdaki  büyük farklılık gelmektedir. Bizler Beykoz’un yıllardır kanayan yarası haline gelmiş plansızlık sorununu çözmeyi en az mevcut yönetim kadar istiyoruz. Ama planlama yaparken Beykoz halkının görüşlerini almak istiyoruz. Tüm STK’ların görüşlerini almak istiyoruz, gerektiğinde üniversitelerin bu çalışmaların içinde olmasını istiyoruz. Planlamanın bir vizyonu olsun, sadece bir yerleri imara açmaya yönelik değil Beykoz’un geleceğini şekillendirmeye yönelik olsun istiyoruz. Yani şeffaf, katılımcı ve bilimsel bir anlayışla bu süreci yönetmek ve tamamlamak istiyoruz. Tabii bir de en önemlisi mevcut yasa ve yönetmelikler uygunluk olsun istiyoruz. Sadece büyük inşaat firmalarına değil, Beykoz halkına faydası olsun istiyoruz. Bu endişelerimizi mecliste de detaylı olarak dile getirdik. Fakat, Beykoz halkı da uzun yıllardan beri bir plan bekliyordu. Her ne kadar AKP yönetimi tarafından kapalı kapılar arkasında hazırlanan bu planlar bizlerin ilkelerine kesinlikle ters düşse de halkımızın yıllardır beklentisi olan bu planların onayını zamansal olarak geciktirmemek için o mecliste red oyu vermedik. Eğer red oyu verseydik AKP’liler bizleri her zamanki popülist yaklaşımlarıyla toplumda Beykoz’a imar gelmesini CHP’liler engelliyor sözleriyle suçlu göstermeye çalışacaklardı. O meclisimizde  AKP grubu ve belediye yönetimi yaptıkları planların eksiksiz olduğunu vurguladılar. Bizler bundan sonra da yukarıda belirttiğimiz ilkelere uygun olmayan planlama süreci karşımıza çıkarılırsa yapılacak planlara red veririz diyerek yönetime karşı tavrımızı belirttik. Onlar da bundan sonra daha katılımcı ve şeffaf bir planlama çalışması yapacaklarını belirttiler. Daha sonra bu planlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gitti ve Ocak ayında da yeni yönetmeliklerden, onay yetkisinin tekrar İBB’ye geçmesinden ve bazı mülkiyet sorunlarından dolayı bu sorun ve eksikliklerin düzeltilmesi gerekçesiyle Beykoz Belediyesi’ne geri gönderildi” dedi.

AKP meclis üyeleri bile neyi oyladıklarını bilememektedir!

8 Temmuz Çarşamba günü de belediye yönetiminin bakanlık gerekçeleriyle beraber bu süreçte akıllarına gelen bazı yenilikleri de ekleyerek Ekim ayındaki planın revize halini meclise getirdiklerini aktaran Arıkan, konuşmasının devamında şunları söyledi: “ AKP her zamanki gibi bizler için doğru olan şekil ve içeriğe uymadı. Yine kapalı kapılar arkasında, katılımcılığın sıfır olduğu bir planı karşımıza getirdi.  Hatta hem imar komisyonunda hem de belediye meclisinde bizler istemesek bile bu planları nasıl olsa onaylayacaklarını, planlar hazırlanırken bu sürece grubumuzu ve STK’larını ve halkı katmayacaklarını net dille de vurguladılar. İmar komisyon üyelerimiz grubumuzla ve gerekirse teknik kişilerle çalışabilmek amacıyla kendilerinden planları ve raporları dijital ortamda istediler. AKP ise bunun mümkün olmadığını yaklaşık 22 milyon metrekare büyüklüğündeki planları onların belirlediği odada, başlarında onlar varken ve sadece ekrandan onların göstermeleri şekliyle bir iki gün gösterebileceklerini söylediler. Bu konuda imar komisyonu üyelerimiz ile AKP komisyon üyeleri arasında ciddi tartışmalar çıkmasına rağmen kapalı ve pervasız tavırlarını sürdürmeye devam ettiler. Böylelikle bizlerin detaylı olarak planları incelememizi engellediler. Bu tavırlar aynı zamanda mecliste de devam etmiştir. Meclisimize sunulan yetkili şehir plancıları tarafından imzalı kaşeli plan paftaları yoktur. AKP meclis üyeleri bile neyi oyladıklarını bilememektedir. Defalarca bu yaklaşımın hem hukuksal hem de ahlaki olmadığını vurgulamamıza gerekçelerden dolayı planlara red oyu verdik. Biz CHP Beykoz Belediyesi Meclis Grubu ve ilçe yönetimi olarak prensiplerimizden ve duruşumuzdan asla ödün vermeyeceğiz. Beykoz’u hükümet yandaşı inşaat holdinglerine peşkeş çektirmemek için tüm gayretimizle mücadele devam edeceğiz. Bu gerekçelerle bir çok planlama çalışmalarına itiraz etme ve dava açma girişimlerimiz devam ediyor ve ileride de edecek. Planlama çalışmalarına şeffaflık gelinceye kadar, katılımcılık sağlanana kadar, geleceğe yönelik bir Beykoz vizyonu ortaya konuncaya kadar kapalı kapılar arkasında hazırlanan rant planlarına red vereceğiz”.

Yılmaz Işık: Sizlere soruyorum, kim spora karşı?

Yenimahalle’de ikamet eden Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Işık’ta; Yenimahalle’deki 7.5 dönüm arazinin spor alanı olarak düzenlemesi meclis konusuna açıklık getirdi. Öncelikle Beykoz Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Teklifini okuyan Işık, şunları söyledi: “Planlama yapılırken arazi mülkiyetinin kime ait olduğunu dahi bilmeden sadece oy için göz boyama adına plan çizen belediye mi yoksa teklif kararlara yeterince inceleme ve araştırma süresi olmadığı için karşı çıkan  bizler mi? Aslında Beykoz’umuzda spora daha yakından bakacak olursak; 2012 İstanbul spor başkenti ilan edildiğinde İstanbul genelinde yüzlerce ilçemizde genelinde onlarca yapılan tesisi biz mi göstermiyoruz? Futbolda ülkemizin en eski kulüplerinden olan Beykoz Spordan, amatör kulüplerin lokomotifi  Paşabahçe Spora, en genç kulübümüz İncirköy Spora kadar hemen hemen tüm kulüplere belediyemiz arasında seviyeli ve iyi ilişkiler kurulamamasının sebebi hep kulüplerimiz mi? Boğazın kıyısında bulunan ilçemizde yelken, kürek, kano vb.su sporlarında yıllarca en üst seviyede mücadele edip sayısız Türkiye şampiyonluk ve rekorları bulunan Anadoluhisarı İdman Yurdunun bugünkü haline ne demeli? Yine ülkemizin, kategorisinde en öndeki okullarından ilçemizdeki Marmara Üniversitesi Spor Akademisi ile teknik olarak işbirliği yapılmıyor olması dikkatimizi çekmez. Küçüksu ve Beykoz Çayırı gibi iki doğa harikasına sahipken neden ata sporumuz güreş ve özellikle yağlı güreş turnuvaları düzenlenmesi için yıllardır adım atılmaz? Yerel yönetimlerin spor üzerindeki etkisini araştıracak olursak; Üsküdar Belediyesi’nin dünya şampiyonu takımı oluştururken ilçedeki tüm kulüplerle olan koordinasyonu neden incelemez? Yine komşumuz Ümraniye Belediyesi, futbolda, amatör profesyonel lige uzanan başarı öyküsünde tüm ilçe takımlarının nasıl katılım sağladığı görmek istenmez? Ya da Haliç’in sahilini, Eyüp’ten Alibeyköy’e kadar onlarca saha ile donatıp bunları ilçenin amatör kulüplerinin hizmetine sunan iradeden yoksunuz? Amatör Spor Kulübü hatta federasyonu dendiğinde başkan ve yönetim kurulları işinin ehli olmak yerine sadece siyasi görüşlerine değerlendirilip nicelik ve niteliklerine göre niçin değer görmez? Beykoz’umuzda spor konusunda sınıfta kalmışlığın bedeli yalanda olsa sırf siyaset uğruna CHP Beykoz’undur, diye algı yaratılır. Mevcut yönetim AK Parti iktidarı ve belediyesi varken, yönetimde ve icraat makamında olmayan CHP’ye kesilir! Sanırım bunların hepsinin suçlusu CHP’dir”.

Işık’ın konuşmasının ardından kısa bir söz alan Meclis Üyesi Aydın Düzgün de: “Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyesine, arkadaşımıza belediyede hiç kimsenin rencide etme şansı yoktur. Ancak, belediye başkanının üslubu, stili, tabiki bir şeylere dokunduğumuzda sinirlenmesi birden bire psikolojisini bozuyor. Fakat, verdiğimiz cevaplar onun sadece makamına saygı içerisinde kalıyor” şeklinde konuştu.

Toplantı, basınla soru-cevap şeklinde geçti.

CHP Beykoz: Rant planlarına ret vereceğiz!
Bizi Takip Edin