CHP Beykoz, Umut Oran'ı ağırladı

CHP Beykoz İlçe Örgütü, CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Umut Oran’ı ağırladı

CHP Beykoz İlçe Örgütü, CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Umut Oran’ı ağırladı. CHP’nin Kavacık’ta bulunan binasın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz İlçe Örgütü, CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Umut Oran’ı ağırladı

CHP Beykoz İlçe Örgütü, CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Umut Oran’ı ağırladı. CHP’nin Kavacık’ta bulunan binasında partililer ile birlikte kahvaltı eden Umut Oran, burada yaptığı konuşmada, iktidar partisini Truva atına benzetti; Fethullah Gülen, Bülent Arınç ve Melih Gökçek’i eleştirdi. Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlıklı bir ruh haline sahip olmadığını belirttiği konuşmasında,  Türk Hava Yolları ve Türkiye Futbol Federasyonu gibi kurumların da çeteleştirildiğini iddia etti.

Umut Oran: Türkiye’de çok şey değişti; ama olumsuz değişti!

Sözlerine, “Türkiye’de bir şeyler değişiyor; bunun olumlu tarafı da var, olumsuz tarafı da” şeklinde başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı,  yurt dışı da dahil olmak üzere çok seyahat eden birisi olduğunu belirterek; “ Türkiye’de bir şeyler değişiyor; esasında son on senedir çok şey değişti ama olumsuz değişti tabii” dedi.

Ak Parti, olmayan bir şeyi varmış gibi gösteriyor

Sözlerinin devamında Haziran 2011 seçimlerinden sonra vatandaşların bazı gerçekleri daha fazla görmeye başladığını kaydeden Umut Oran, Türkiye’nin gerçek gündemimin yanında, bir de “ algı yönetimi” sorunu olduğuna işaret ederek, AK Parti’nin algı yönetmek konusunda, yani olmayan bir şeyi varmış gibi göstermek konusunda oldukça başarılı olduğunu belirti.

Halkı kandıran ve aldatan parti

Ak Parti için,  “ Halkı kandıran ve aldatan parti” ifadesini kullanan Oran, “ AK Parti bir illüzyon ortaya koyuyor ama insanlar buna inanıyor. Sonuçta inanıyorlar ki, yüzde 49 oy alıyor veya inanıyorlar ki, üç dönemdir iktidardalar. Dolayısıyla burada hakkı teslim etmek lâzım; bu süreci bugüne kadar başarılı yönettiler” dedi.

AK Parti: Truva atı benzetmesi

Konuşmasının devamında, AK Parti’nin algı yönetimi becerisini açıklarken, Yunan mitolojisindeki Truva Savaşı hikâyesinde geçen ve savaşın sonunu belirleyen “ Truva atı” benzetmesinde bulunan Umut Oran, Truvalılar ile Akalılar arasındaki bu savaşın sonunda Truva kalesi önünde beliren tahta bir atın “ Bolluk getirir, şans getirir, refah getirir” diyen yaşlı ve ağlamaklı bir adamın telkiniyle kaleden içeri sokulduğunu ancak gece vakti bu atın içinden çıkan Akalı askerlerin Truva Kalesi’ni ele geçirdiklerini hatırlattı.

Bülent Arınç ve Fethullah Gülen’e gönderme

Bu örnekten yola çıkan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, sözlerinin devamında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Nur Cemaati önderi Fethullah Gülen’e de şu sözler ile gönderme yapı: 

“ Türkiye’ye de 2002 yılında kapımızın önüne bir Truva atı kondu. Birileri getirdi, bizim kapımızın önüne koydu. Bu Truva atının başında ağlayan bir kişi yok, iki kişi var: Bir tanesi Başbakan’ın hep yanında; zaman zaman ters düşüyorlar Başbakan’la; dün de ‘ İsrail ile ilişkiler geliştirilsin’ dedi, Başbakan da ‘Nereden çıkıyor bu?’ dedi. Bazen mesir macunu falan dağıtıyor. Kim olduğunu biliyorsunuz değil mi? Manisalı. Bir tane daha ihtiyar var; o da salya sümük ağlıyor. O dışarıda, uzaklarda bir yerlerde, Okyanus ötesinde; bir tane de o var. Bunlar anlata anlata bu Truva atını, bizim halkımız da bu Truva atına inandı; herkes aldı, içeri soktu bu Truva atını. Esasında geç uyanıyor halkımız ama on yıl oldu; bu Truva atının içindekiler milletin canına tak dediler.”

Truva atının başında ağlayan bezirgânlar

Oran, Truva atı benzetmesini neye dayanarak yaptığını ise şu şekilde açıkladı: “ Bu Truva atının yanındaki bezirgânbaşı ağlayanlar da kendilerine ne diyorlardı: ‘Biz değiştik, Milli Gömleği çıkardık. Biz demokratız. Biz Türkiye’de Üç Y ile mücadele edeceğiz: Yasaklar, Yoksulluk, Yolsuzluk.’ Vatandaşa gittiler, anlattılar. Baktığınız zaman on sene içerisinde gelinen nokta, bunların hiç birisini yapmadıkları yani Truva atının gerçek yüzü ortaya çıkıyor.”

2000’li yıllarda terör bitmişti

“ Biz artık bayramlarımızı bile sokakta vatandaşlarımız ile kutlayamaz hale geldik” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı, AK Parti’nin “ Demokrasi konusunda bütün söylediklerin hepsi ters çıktı” açıklamasını yaptı.

2000’li yıllarda terörün Türkiye’de bittiğini, olağan üstü hal uygulamasının kaldırıldığını belirten Oran, “ Şehit haberleri artık sıfır hale gelmişti. Bölgeye de barış ve umut gelmişti. Fakat bugün AK Parti ile gelinen noktaya baktığınız zaman, 2012 yılı en çok şehit verdiğimiz yıl oldu” dedi.

Yatıp kalkıyor, İsrail’e kafa tutuyor

İktidar partisini dış politika konusunda da eleştiren Umut Oran, iktidar partisinin ‘ Komşular ile sıfır sorun’ şeklindeki söylemlerini hatırlatarak, şu açıklamayı yaptı: “ Bugün ise bütün komşularımızla kavgalı noktadayız. Bırakın kavgayı, bir anlamda savaş durumuna geldik. Durup dururken! Yatıp kalkıyor, İsrail’e kafa tutuyor. Yatıp kalkıyor, Suriye ile ilgili fikrini değiştiriyor.”

Hırvatistan AB üyesi oldu biz halen daha olamadık

Hükümetin AB politikasına da değinen Genel Başkan Yardımcısı, iktidarın ilk günlerde AB üyeliği konusunda gösterdiği coşkuyu şu sözler ile ifade etti: “ Bunların üçkâğıtçı bir Belediye başkanları var Ankara’da; ‘ İyi Melih’ diye anlatılıyor.  O gitti, Tandoğan’da gündüz vakti havai fişekler patlattı; Avrupa Birliği’ne giriyoruz’ dedi. Tandoğan Meydanı’na bir saat dikti. ‘2012’de Türkiye AB üyesi olacak’ dedi. Bugün geldiğimiz noktada, açılması gereken 33 tane fasıl var. Hırvatistan’la aynı tarihte başladık, onlar bu süreçte 33 tane faslı açtı, kapattı; bugün Hırvatistan AB üyesi oldu. Biz daha bir tanesini açıp kapatabildik, o kadar.”

Kafa tutmak bu kadar ucuz mu?

“ Kafa tutmak bu kadar ucuz mu? Bir ülkenin kaderiyle, belki 50 yılıyla oynuyorlar. Bir de bugünü de düşünmüyorlar. Suriye’ye kafa tutuyoruz. Suriye’nin arkasında kim var? Rusya ve İran var. Biz enerjimizi yüzde 98 oranında Rusya ve İran’dan alıyoruz. Kime kafa tutuyoruz? Bunun da bir karşılığı yok, bu hakikaten bilinçsizlik, bu hakikaten ölçüsüzlük, fütursuzluk, izansızlık. Truva atının bir yalanı da dış politika idi. Bugün bu gerçekler ortaya çıktı.”

Türk Hava Yolları, Futbol Federasyonu’nu çete haline getirmişler

Sözlerinin devamında ekonomi bahsine geçen İstanbul Milletvekili, Türk Hava Yolları’na değinerek, şunları söyledi: “ Bizim milli hava yolumuz öyle bir şekilde ele geçirilmiş vaziyette ki, baktığınız zaman Başbakan özelleştirmiş, özelleştirerek kamu denetiminden çıkarmış. Öbür taraftan bakıyorsunuz, bütün Rizeliler’i, kendi hemşerilerini almış oraya koymuş. Bir çete oluşturmuş. Yani THY; TOKİ, TMSF, Türkiye Futbol Federasyonu, hepsi bütün bir şebeke, bir çete haline getirilmişler.”

Ekonomideki büyüme mutfağımıza girmiyor

Ekonomideki büyümede esas olanın nicelik değil nitelik olduğunu da kaydeden Oran, “ Bu büyüme gelir dağılımındaki farklılıkları kapatıyor mu? Bunlar geldiğinde gelir dağılımı en zengin ile en fakir arasında sekiz kattı, bugün 11 kat olmuş. Büyük bir gelir dağılımı eşitsizliği var. Bu kadar büyüyoruz ama bu büyüme sonuç itibariyle işsizliğinizi çözmüyor. Hala 9’larda işsizliğimiz var; bu yüksek bir rakam. Büyüme bizim cebimize para olarak, mutfağımıza girmiyor. Ekonomide de işler iyi gitmiyor. Gelir azalıyor, borç artıyor” dedi.

CHP dışında tüm siyasi kurumları ele geçirdiler

İktidar partisinin toplum üzerinde, STK’lar, sendikalar ve özellikle medya üzerinde yoğun bir baskı uyguladığını kaydeden Oran, şunları söyledi: “ Onlar, siyaset ile inancı karıştırmayı bir hak görüyorlar. Onlarda daha Sünni bir anlayış var. Mezhepleri, etnik kimliği siyasete karıştırmayı bir hak görüyorlar. Bütün yargı ellerinde. Harbiye’yi, mülkiyeyi, yargıyı ele geçirmiş durumdalar. Bütün Türkiye şu anda ellerinde. Laiklik, demokratik, sosyal hukuk devleti ile Atatürk Cumhuriyeti ile sorunları var. Bir tek ele geçiremedikleri kurum Cumhuriyet Halk Partisi.”

Artık mızrak çuvala sığmıyor

Gerek halkın, gerekse iktidar partisine deste vermiş olan dış dünyanın AK Pati ile ilgili gerçekleri anladığını kaydeden Oran, “ Avrupa’dan çok ciddi eleştiriler geliyor. Eskiden böyle şeyler gelmiyordu” dedi.

Başbakan sağlıklı bir ruh haline sahip değil!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme getirilen idam, başkanlık sistemi, 18 yaş seçilme hakkı, ana dilde savunma gibi konulara da atıfta bulunan Genel Başkan Yardımcısı; “  Hakikaten Başbakan sağlıklı bir düşünce yapısına, sağlıklı bir ruh haline sahip değil. Yatıyor kalkıyor, ortaya bir gündem atıyor ve o gündemin maalesef Türkiye peşinden sürükleniyor” yorumunda bulundu. 

Çözüm, millettedir

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Umut Oran, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın zorlu koşullarında sarf ettiği “ Çare, bir yüce ülküye inanmaktır. Para vardır veya yoktur millet vardır ve olacaktır” şeklindeki sözünü hatırlatarak, konuşmasını, “ Çözüm, millettedir” şeklinde sonlandırdı.

Oran’ın konuşmasının ardından ise CHP Beykoz İlçe teşkilatı üyeleri, kendisine sorular yönelttiler.

Haber: Arzu Başlantı

CHP Beykoz, Umut Oran'ı ağırladı
Bizi Takip Edin