CHP, Çavuşbaşı Kasrı'na sığmadı!

CHP Beykoz İlçe Örgütü’nün düzenlediği geleneksel “ Dostluk ve Dayanışma Gecesi”nde, partililer ve davetliler Çavuşbaşı Kasrı’na sığmadı.

CHP Beykoz İlçe Örgütü’nün düzenlediği geleneksel “ Dostluk ve Dayanışma Gece

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz İlçe Örgütü’nün düzenlediği geleneksel “ Dostluk ve Dayanışma Gecesi”nde, partililer ve davetliler Çavuşbaşı Kasrı’na sığmadı.

CHP Beykoz İlçe Örgütü’nün düzenlediği geleneksel “ Dostluk ve Dayanışma Gecesi”nde, partililer ve davetliler Çavuşbaşı Kasrı’na sığmadı; ikinci salonun da hizmete açılmasına rağmen, Kasır, CHP’lilere yetmedi! Yüzlerce kişi ayakta kaldı!

Birlik ve Dayanışma Gecesi’nde bin kişi partiye üye yapıldı; misafirlere hediye olarak dağıtılan masa takvimlerinin ise bir özelliği vardı!

Kimler katıldı?

CHP Beykoz İlçe Örgütü’nün Hızır Yılmaz başkanlığında Çavuşbaşı Kasrı’nda gerçekleştirdiği geleneksel “ Birlik ve Dayanışma Gecesi”ne, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanı Yardımcıları Gürsel Tekin, Yakup Akkaya, CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, PM Üyesi İnci Beşpınarlar, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Milletvekilleri Celal Dinçer, İhsan Özkes, Kadir Gökmen Öğüt, Müslim Sarı, Oktay Ekşi, Osman Korutürk, İl Başkan Yardımcıları, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, İlçe Başkanları, iş adamı İsmet Acar, Beykoz eski Belediye Başkanları Şevket Arıkan ve Alaaddin Köseler, Beykoz STK temsilcileri, spor kulübü başkan ve yöneticileri, muhtarlar, şehir içi ve şehir dışından davetliler ve partililer katıldı. 

Şile kazasında vefat eden Beykozlu denizciler de anıldı

Sunumu Türk Halk Müziği sanatçısı Burhan Yıldırım ile İl Yönetimi’nden Murat Metin Yıldız ve Çubuklu mahalle sorumlularından Sinem Eray tarafından ortaklaşa yapılan gece, Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler adına saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Burhan Yıldırım, sunumunda Şile’deki deniz kazasında yaşamını yitiren Beykozlu Kıyı Emniyeti mensuplarına da rahmet diledi.

Hızır Yılmaz: Beykoz’un fabrikaları ranta meze oldu

Ardından, açılış konuşmasını yapmak üzere CHP Beykoz İlçe Örgütü Başkanı Hızır Yılmaz kürsüye davet edildi.

Hızır Yılmaz, sözlerine şu cümleler ile başladı:  “Beykoz deyince aklımıza yemyeşil bir doğa harikası gelir veya geçmişte binlerce Beykozlu’ya ekmek kapısı olan Paşabahçe Şişecam Fabrikası, Deri Kundura ve Rakı fabrikası gelir ama şimdi bunların hepsi sizlere ömür sağlıksız kentleşmeye kurban edildi; Beykoz Şişecam, Deri Kundura, Rakı Fabrikası ranta meze oldu. Bu fabrikalar binlerce Beykozlu için aştı, işti, gelecek için umuttu” dedi.

Tayyip Erdoğan’ın padişah fermanı Beykozlu’yu sürmeye yetmeyecek

CHP İlçe Başkanı, konuşmasının devamında 2B Yasası’nı da eleştirdi: “ CHP’nin bir barış yasası olmasını istediği 2B Yasası’nı Ak Parti iktidarı Beykozlu için bir ‘sürgün yasası’ haline getirdi. Recep Tayyip Erdoğan ferman çıkardı: ‘Beykozlu sürülecek!’ Recep Tayyip Erdoğan’ın padişah fermanı Muhteşem Yüzyıl dizisini kaldırmaya yeter ama Beykozlu’yu sürmeye yetmeyecektir çünkü Beykoz halkının yanında CHP ve CHP’nin Beykoz İlçe Örgütü vardır. Biz de CHP olarak iddia ediyoruz, Beykozlu’yu sürmeye bu iktidarın gücü de, ömrü de yetmeyecektir.”

İnönü’ye faşist diyenler bana hemşeri olamaz!

Bazı dostlarının kendisine Başbakan’ın hemşerisi olduğunu ifade ederek, “ ona fazla yüklenme” dediklerini hatırlatan Hızır Yılmaz, bu dostlarına şu şekilde cevap verdi: “Mustafa Kemal’in silah arkadaşı İsmet İnönü’ye faşist diyenler, bana hemşeri olmaz!”

Sesimizle yakalarına yapışmak için bağırıyoruz

“ Benim hemşerim Ali Kemaller, Ziya Hurşitler, benim dostlarım Topal Osmanlar, Şerife Bacılar’dır” diyen Yılmaz, kendisine zaman zaman sesini yükselttiği eleştirisinde bulunanlara da şu cevabı verdi: “ Halktan çaldıklarını banka hesaplarına geçirip yüksek katlı villalarında gözlerden uzak yemelerine gönlüm razı olmadığı için sesimizle yakalarına yapışmak için bağırıyoruz.”

Biz, siyaseti istikbal için yapmıyoruz

“ Biz siyaseti istikbal için değil, istiklal için yapanlardanız” diyen Yılmaz, sözlerini “Hak, hukuk, adalet dendi mi Hazreti Ömer’in adaletini hatırlarım; bir yoksul, ‘ kimse yok mu?’ diyenlere Hızır olmak, Hızır İlyas olmak isterim” şeklinde sonlandırdı.

Yönetimdeki arkadaşlarını onurlandırdı

Konuşmasının akabinde CHP Beykoz İlçe Yönetimini “ bu gücün ortakları” şeklinde anons ederek, sahneye davet eden Hızır Yılmaz, kendileriyle beraber basının objektiflerine poz verdi.

Beykozlu bekâr CHP’lilere 2014’e kadar nikâh yok!

CHP İlçe Başkanı, ekibine işaret ederek, “ Bize güvenin! Bu ekip önce AK Parti’yi Beykoz’da yerelde indirecek” dedi. Yılmaz, İlçe örgütü içinde görev yapan partili bekâr gençler ile aralarında paylaştıkları şu sloganı da misafirlerine aktardı: “ 2014’e kadar nişan var, düğün yok çünkü Belediye’yi biz alacağız, sizin nikâhınızı kendi ellerimizle kıyacağız. 2014’te düğün var ama balayı gene yok! Kemal Kılıçdaroğlu’nu Başbakan yapacağız, balayını ondan sonra yapacağız.”

Gürsel Tekin: CHP’ye olağanüstü bir ilgi var

Kürsüye daha sonra Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin davet edildi. Tekin, burada yaptığı konuşmada, Kılıçdaroğlu’na Ortadoğu’da büyük bir ilgi gösterildiğini belirterek, bununla Çavuşbaşı Kasrı’ndaki doluluk oranı arasında şu sözler ile bağlantı kurdu: “ Şimdi,  sadece Ortadoğu’da değil, olağanüstü bir ilginin CHP’ye yönelik olduğunu görmekten büyük bir onur duyduğumu ifade etmek istiyorum.” 

İktidar Kayseri’nin ötesine geçemiyor

Tekin, şu açıklamalarda bulundu: “ Sayın Başbakan, bir one-minute hikâyesinden sonra egemen güçler tarafından Ortadoğu’nın kahramanı gibi tanıtıldı. Ortadoğu’ya baktığınız zaman hemen her ülkede ne yazık ki sayın Başbakan’ın marifetiyle Türkiye neredeyse düşman ilân edildi. Sayın Başbakan, CHP için sürekli iç siyaset malzemesi haline getirmiş olduğu ‘Sivas’tan ötesine geçemiyorlar’ sözünü söyledi. Şimdi bırakın Sivas’ın ötesine geçememesini, Türkiye coğrafyasının 81 iline giden tek siyasi parti CHP’dir. Ne yazık ki, bu ülkenin Bakan’ının Kayseri’nin ötesine geçememesi, hepimizi son derece üzmüştür. Bize Sivas’ın ötesine geçemiyorsunuz diyenlere… Sizin ne yazık ki, Kayseri’nin ötesine geçemediğinizi görmek, CHP olarak bizi sevindirmiyor tam tersine bizi üzüyor ve onurumuzu zedeliyor.”

Sorunları 20 yıldır çözemeyen iktidar, bundan sonra neyi çözecek?

Konuşmasının devamında Ak Parti’nin on dokuz yıldır İstanbul’da iktidar olduğunu hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı, “ bu çeyrek asır içerisinde İstanbul’un temel sorunlarında çözülen bir tek sorun var mı acaba?” diye sordu.

Ulaşım, planlama, alt yapı, üst yapı gibi sorunların çözülemediğini ifade deden Gürsel Tekin, “ Özellikle Beykoz’da dört arkadaştan birinin mülkiyet sorunu çözülmemiş.  20 yılda buradaki insanların mülkiyet sorununu çözmeyen bir iktidar, bundan sonra neyi çözebilir? Hiçbir şeyi çözemez” dedi ve çözümün adresi olarak, CHP’yi gösterdi. 

Diğer partilere oy vermiş olanların da gönlünü alacağız

Yılmaz, konuşmasında, İlçe yemeği boyunca partilerine üyelik çalışmalarının süreceğini de ifade ederek, “ Biz, bugün değilse bile AK Parti’ye oy vermiş dostlarımızın da, MHP’ye oy vermiş dostlarımızın da, diğer partilere oy vermiş dostlarımızın da gönlünü alacağız” açıklamasını yaptı.

Kayıt olan yeni üyelere seslendi

Tekin, gecede üyelik kaydı yaptıran yeni partililere de “ yuvanıza hoş geldiniz. Bu yuva herkesin yuvasıdır. CHP mazlumların, yoksulların, kimsesizlerin, başı dara düşenlerin bir yuvası olmaya dönüşecektir. CHP, ‘ötekisi’ olmayacaktır. Ötekileştirilen Türkiye’yi kurtaracak CHP olacaktır. Onun için CHP’ye gelen arkadaşlarımız çok isabetli bir karar vermişler” şeklinde seslendi.

Gidici değil, kalıcıyız

Gürsel Tekin konuşması yapılacak olan yerel seçimlere ve Türkiye’nin 89 iline atıfta bulunarak sonlandırdı: “ 89’u Türkiye’ye yaşatacağız ama bu sefer gidici değil, kalıcı olacağız.”

Oğuz Kaan Salıcı: Beykoz’da salonlara sığmayan bir örgüt var

Gürsel Tekin’in ardından ise sunucu Murat Metin Yıldız tarafından Nazım Hikmet’in “İstanbul”  isimli şiiri okundu ve kürsüye İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı davet edildi.

Salıcı, buradaki konuşmasına, “ Güzel olan şu; bugün Beykoz’da salonlara sığmayan bir örgüt var” sözleriyle başladı.

İstanbul İl Başkanı, salonu dolduran partililere şu şekilde seslendi: “Önümüzdeki dönem bizim Beykoz’da seçimi kazanacağımız bir dönem olacaktır. Şu andaki Ak Partili Beykoz Belediye Başkanı yapmış olduğu yanlış icraatlar ile aslında sizin gibi Beykoz’da Belediye’yi kazanmaya azmetmiş değerli arkadaşlar için bir lütuftur. Her geçen gün daha büyük yanlışlar yapmaktadır, her geçen gün Beykoz’la ilgili yanlış kararların altına imza atmaktadır. Bunu Beykoz CHP İlçe Örgütü’nün değerlendireceğinden emin olabilirsiniz.”

30 Mart’ta Kılıçdaroğlu’nu fiilen ‘Başbakan’ yapacağız

Oğuz Kaan Salıcı, “ Bizim CHP’liler ile problemimiz olamaz. Bizim problemimiz olsa olsa Ak Partililer ile olur. Bizim Ak Partililer ile de Türkiye’yi kötü yönettikleri için problemimiz olur” dedi ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun ekonomi gazetecileri ile yaptığı basın toplantısında söylediklerini, davetliler ile paylaştı: “ Yıl 1987; Türkiye, dünyanın en büyük on dördüncü ekonomisi. Yıl 2011;Türkiye, dünyanın en büyük on birinci ekonomisi. İlerlemiş miyiz, gerilemiş miyiz? Biz bir mesafe kat ettik, ülke büyüyor, doğru ama demek ki bizden daha hızlı büyüyenler var; bizden daha çok üretenler var… Önce Beykoz’u siz alacaksınız ondan sonra da İstanbul’u alacağız; 2014’te de seçimlerden bir gün sonra, 30 Mart’ta Kemal Kılıçdaroğlu’nu fiilen Başbakan yapacağız.”

Akif Hamzaçebi: Beykozlu Kıyı Emniyeti mensuplarına rahmet diliyorum

Gecenin son protokol konuşmasını ise Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi yaptı. Kılıçdaroğlu’nun daha önceden planlanmış bir televizyon programı nedeniyle geceye iştirak edemediğini ancak tüm misafirlere sevgi ve saygılarını ilettiğini belirten Grup Başkanvekili, sözlerinin devamında Şile açıklarında meydana gelen deniz faciasına değinerek, yaşamını yitiren Beykozlu Kıyı Emniyeti mensuplarına rahmet, ailelerine ise sabır ve başsağlığı diledi.

Başbakan, ebedi iktidarın yollarını açmak istiyor

Sözlerini, “ Türkiye’de Ak Parti iktidarı 11. yılına doğru gidiyor” şeklinde sürdüren Hamzeçebi, “ Ak Parti 11. yılına doğru giderken 11.bütçesini yapıyor. Ak Parti 11. yılına giderken, sayın Başbakan kendisine ebedi iktidarın yollarını açmak istiyor. Türkiye’nin gündemine hiç gereği yokken bir Başkanlık sistemi tartışmasını soktu” dedi.

11. bütçede vatandaşın sorunları çözülmüyor

Başkanlık sisteminden amaçlanan şeyin, Başbakan’ın ölene kadar iktidar olmasını sağlamak olduğunu belirten Hamzaçebi, “ Memleketin sorunları çok. Bütçeler vatandaşın sorunlarını çözmek için yapılır, başka bir şey için yapılmaz. Oysa ki, 11. Bütçe yapılırken vatandaşın sorunlarının çözümünde bir fayda ya da ilerleme olmadığını görüyoruz. 10 sene önceki işsizlik neyse, bugün o işsizlikte hiçbir azalma yoktur. 10 sene önce Türkiye’de reel anlamda kişi başına Milli Gelir neyse, bugün çok farklı bir tablo yoktur” açıklamasını yaptı.

Bağdat Caddesi’ne asılan afişler

“ Beykoz’da üç fabrika vardı, üçü de kapandı. Beykoz’un, Beykozlu’nun ekonomik durumu iyi değil. Arazilerin SİT olması nedeniyle inşaat yasağı var” diyen CHP Grup Başkanvekili, yerel seçimler öncesinde kendileri 2B konusunu Sancaktepe ve Beykoz gibi ilçelerde anlatmaya çalışırlarken, Ak Parti’nin 2B ile ilgili afişleri Bağdat Caddesi’ne astığını hatırlatarak, “ vatandaşın durumundan bu kadar habersiz olan bir parti” eleştirisinde bulundu.

Ak Parti kar gibi erimeye başlamıştır

2B Yasası’yla ilgili olarak, “ Bekliyoruz, adım adım takipteyiz” açıklamasını yapan Akif Hamzaçebi,  “ İnşallah yanılırız, o bedeller vatandaşın alacağı bedeller olur” dedi. Atama bekleyen öğretmen sorununun, intibak yasası sorununun, işsizlik sorunun halen durduğunu kaydeden Hamzaçebi, şunları söyledi: “ Biz bunları çözmek için iktidara hazırlanıyoruz. Önümüzde yerel seçim var. Beykoz’un belediyeciliğinden memnun musunuz? Biz bunları düzeltmek için geliyoruz. Bir partinin en yüksek ulaştığı nokta, o partinin artık inişe başladığı noktadır. Ak Parti, geçen seçimde en yükseğe ulaştı, artık aşağı inecek. Ak Parti kar gibi eriyecektir, erimeye başlamıştır.”

Hükümeti manşetlerden indirip sandığa dökeceğiz

CHP Grup Başkanvekili, konuşmasının sonunda ise Ak Parti’nin medya sektörüne hâkim olduğunu ifade ederek, hükümet aleyhine haber yapılmadığını belirtti. Akif Hamzaçebi, “Gazete manşetleri hükümetin kontrolünde” eleştirisinde bulundu. Hamzaçebi, “ Bu hükümet manşetlerde ama sandıklarda bu hükümeti manşetlerden indireceğiz, sandığa dökeceğiz” açıklamasını yaptı.

Selvi Kılıçdaroğlu, CHP Beykoz’un en yaşlı ve en genç üyelerine rozet taktı

Grup Başkanvekili’nin konuşmasının ardından ise, CHP Beykoz İlçe Örgütü’nün en yaşlı üyesi 1922 doğumlu Kastamonulu Mehmet Çelebi ile en genç üyesi 1994 doğumlu Gizem Kübra Ersöyleyen’e Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu tarafından CHP rozetleri takıldı. Kendilerine, CHP’nin altı okunun gösterir ve üzerlerinde resimleri bulunan bir duvar saati hediye edildi.

Hızır Yılmaz, Belediye Meclisi kararıyla “fahri Mesudiyeli”

Mesudiye Topçam Belediye Başkanı Erhan Köleoğlu’un da katıldığı gecede Köleoğlu, Belediye Meclisi’nin aldığı bir karar ile CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz’ı fahri hemşeri yaptıklarını duyurdu.

Hızır Yılmaz İsmet Acar’a tablo hediye etti

Gecede ayrıca, Hızır Yılmaz biri İsmet Acar’a, diğeri ise arkadaşı Cemal Canpolat’a olmak üzere, ‘ hediyelerin değeri hediye edildikçe artar” düsturu ile daha önce kendisine hediye edilmiş bulunan iki tabloyu takdim etti. 

Sanatçılar Burhan Yıldırım, Yusuf Saral ve Ceyhun Şişmanoğlu sahne aldılar

Gecede sanatçılar Burhan Yıldırım, Yusuf Saral ve Ceyhun Şişmanoğlu sahne aldılar. Davetliler ise  kemençenin hareketli nağmeleri eşliğinde bol bol horon çektiler.

Şişmanoğlu, partiye üye oldu

Sanatçı Ceyhun Şişmanoğlu, sahne aldığında yakasındaki CHP rozetine atıfta bulunarak, Birlik ve Dayanışma Gecesi’nde partiye üye olduğu açıklamasını yaptı.

Selvi Kılıçdaroğlu’ndan özel açıklamalar

Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, salondan ayrılırken Beykoz Güncel Haber’in “Beykoz”la ilgili sorusuna istinaden şunları söyledi: “ Beykoz’a çok önceden gelmiştim. Beykoz çok güzel bir ilçe. Eskiden de öyleydi, şimdi de öyle. Bugün gezdim, Beykozlular’ı gördüm, onlarla tanıştım. Onları seviyorum.  Tüm Beykozlular’a selamımı iletin lütfen.”

Hızır Yılmaz, Beykoz Güncel Haber’e Birlik ve dayanışma Gecesi’ni değerlendirdi

Gecenin sonunda düzenledikleri davet ile ilgili düşüncelerini sorduğumuz CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, gazetemize şu açıklamayı yaptı: “ Böyle bir gecenin üzerine yorum yapılmaz! Zaten Beykoz halkı, CHP’nin üyeleri bu gece burada her şeyi söyledi. Bu geceye CHP İlçe Başkanı olarak benim, yönetimdeki arkadaşlarımın, Gençlik ve Kadın Kolları yöneticilerimin arkadaşları geldi. Çünkü bu günlerde Cumhuriyet kaygı verici bir durumda. ‘Tehlike altında’ demiyorum çünkü buna kimsenin gücü yetmez ancak halkın hassasiyetleri bu yönde.  Onun için herkesin yeniden Cumhuriyet Halk Partisi demeye başladığını gördüm. Biz buna sadece vesile olduk. Bu kapının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kapısı olduğunu belki gösterdik; insanlar da akın akın geldi. Bu bir yemek değildi. Onun için bazı dostlarımız sığmadı. Çünkü bir üye katılım töreni anonsunda ne kadar üye katılacağını bilemezsin. Böyle bir şeyi ben de hayal edemezdim. Bu işaretleri alıyordum ama ucunu bilemezsin. Dün bir Kastamonulu arkadaşım kendisinin 200 tane üyeyle geleceğini söyledi bana. Hakikaten de geldi. 8 tane minibüs istedi benden, bu akşam doldurdu, geldi.  Benden başka bir gün ayrı bir tören yapmamı istedi; bin kişi daha katacağım, dedi.”

Yücel Çelikbilek şimdi ne diyecek?

“ Geçenlerde biz Akif Hamzaçebi ile biz 150 üye yaptığımız zaman Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek dedi ki, ‘ 150 üye yapıyorlar, seviniyorlar!’ Bizim için bir tek insan bile çok önemli. Sayın Çelikbilek, şimdi binli rakamları gördüğü zaman ne diyecek, ben tahmin edemiyorum! Bir şey bulurlar mutlaka, onlar kurnazdır! Ama bizim üyelerimiz, SMS üyesi değil. Gelene hediye vermedik biz, kendileri coşkuyla geldiler. Ben bu gecenin üzerine yorum yapmayı buraya coşarak gelen insanlara saygısızlık olarak görürüm.”

Kapılarına kadar gidip özür dileyeyim

“ Şunu söyleyeyim: Herhangi bir şekilde üzdüğümüz, küstürdüğümüz dostumuz varsa, onlar beni arayarak bana sitemde bulunsunlar ki, bana fırsat versinler ben de kapılarına kadar gidip onlardan özür dileme fırsatını bulayım.”

Beykozlu korkmasın!

“ Artık Beykozlu korkmasın! Çıkarılan 2B ‘talan’ Yasası’nı uygulama şansları yok. 2014’de Beykoz Belediyesi’ne CHP bayrağını dikeceğiz ve sadece Beykoz Belediyesi’ni alsak dahi, biz halkı yok sayan, sürgüne gönderen projeleri asla uygulatmayacağız. Gerekirse şantiyelerin önünde insan seli olacağız. Bunu buradan hem dostlara, hem de insanları yok sayanlara duyuruyorum.”

Birlik ve Dayanışma Gecesi’nde bin üye yapıldı

“ Üye yapılacaklar olarak 800 kişilik isim listesini zaten İlçe’de yazmıştık; buraya gelenler ile birlikte bu akşam üye yapılanların sayısı bin oldu.”

Telefonlar etmeseydim gelenlerin sayısı herhalde 4 bini bulurdu

“ Bu akşam Çavuşbaşı Kasrı’nda 2 bin 500’ü üzerine insan var. Bazı dostlarımı arayarak durumu izah ettim; kendilerine ‘ikinci salonu da açmamıza rağmen salonlar yetmedi; sizi başka bir akşam ağırlarız’ dedim. Eğer bu arkadaşlarım da gelselerdi, bu akşam herhalde davetimize katılan insan sayısı 4 bini bulurdu.”

Hediye olarak dağıtılan takvimlerin özelliğine gelince…

CHP Beykoz İlçe Başkanlığı, Birlik ve Dayanışma Gecesi’ne katılanlara hediye olarak “Çocuklarımızın Gözüyle Atatürk” konulu bir masa takvimi dağıttı.

Hızır Yılmaz’a, söz konusu takvimin özelliği ile ilgili sorular yönelttik. Yılmaz, sorumuzu şu şekilde yanıtladı: “ Bu günlerde bu Cumhuriyet’in değerleri ile oynama, bu Cumhuriyeti yok sayma, bayramlarda Mustafa Kemal’in neslinin, onun inançlarının, onun kurduğu Cumhuriyeti kutlamak anlamında bir sürü yasaklarla karşı karşıya kaldık. İnsanların Cumhuriyet’i kutlarken herhalde tek biber gazı yediği ülke Türkiye Cumhuriyeti olsa gerek. Bunlar beynimize yerleşmişken, Cumhuriyet’in asıl sahibi çocuklarımız dedik; onlar yarının umutları. Ne yaparız diye düşündük. Beykozlu ilkokul çocuklarına Atatürk’ü anlamak ile ilgili resimler çizdirdik. İlkokul ikinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar yüzlerce resim geldi bize. Herkese açıktı. Çocukların resimleri arasında Mustafa Kemal’in kara kalem resmini yapan İmam Hatipli bir çocuğumuz var meselâ; çok güzel çizmiş gerçekten.”

13 takvim resmini sanatçı Bedri Baykam seçti

“ ‘Resmi ressamlar iyi anlar’ diyerek, bu resimleri sanatçımız Bedri Baykam’ın atölyesine götürdük. Kendisi teklifimizi keyifle kabul etti ve yüzlerce resim arasından saatlerce uğraşarak, 13 tane resim seçti. Kapak resmini bir yerden aldık ama takvimin aylarını anlamlandıran resimlerin hepsini Beykozlu ilkokul çocuklarımız çizdi.”

Haber: Arzu Başlantı

CHP, Çavuşbaşı Kasrı'na sığmadı!
Bizi Takip Edin