CHP grubu Beykoz Meclisi'ni terk etti

Beykoz Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantılarının son oturumunda ‘şerefsiz' tartışması yaşandı.

Beykoz Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantılarının son oturumunda Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu'nun “10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü ve At

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantılarının son oturumunda ‘şerefsiz’ tartışması yaşandı.

Beykoz Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantılarının son oturumunda Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu’nun “10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası” nedeniyle yapmış olduğu konuşma gerginliğe neden oldu.

Beykoz Belediye Meclisi Kasım ayı olağan toplantılarının son oturumu Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirildi. Açılış ve yoklamanın ardından bir önceki toplantı tutanaklarının oy birliği ile kabul edildiği toplantıda meclis üyelerine gündem dışı söz verildi.

İlk olarak CHP Meclis Üyesi Aydın Habil “10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası” nedeniyle bir konuşma yaptı. Başkan Çelikbilek daha sonra sözü Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu’na verdi. Günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Kaşıtoğlu’nun son sözleri tartışma yarattı. Kaşıtoğlu “Hasan Akar isimli bir yazarın Atatürk ve annesi ile ilgili ağza alınmayacak laflar ettiği halde bu ülkenin adaleti tarafından maalesef serbest bırakılmıştır. Bu tepkimi sadece buradan değil sosyal medya hesaplarımdan da yazarak dile getirdim. Bugünlerde TBMM’de görev yapan sayın milletvekili de klasik bir Atatürk olmasaydı yaklaşımı ile “Atatürk olmasaydı sizin anneniz belli olurdu ama babanız belli olmazdı” sözünü söylen milletvekilini de kınıyorum. “ ifadelerini kullanarak konuşmasını tamamladı.

Kaşıtoğlu’nun bu sözler üzerine tepkisini dile getiren Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in “Nasıl ki o yazarın ismini verdiysen o şerefsiz sözü söyleyen milletvekilinin de adını vermen gerekirdi. Bu millet hem anasını hem babasını bilir. O ismi saklamaya gerek yok, bu milletin bilmesi gerekir.” sözlerine üzerine Muharrem Kaşıtoğlu araya girerek o kişinin CHP Milletvekili Mahmut Tanal olduğunu belirtti.

İsmin ortaya çıkması üzerine CHP Grubu ‘şerefsiz’ sözünün geri alınmasını istedi. Başkan Çelikbilek de “Ben bu cümleyi düşüncesine söyledim şahsına değil.  O mecliste bu söz söylenmez. Bu kadar insanların anasına bu itham edilmez anlamında bir hissiyat olarak dile getirilmiş bir sözdür. Bu cümleler şerefli bir kişiye yakışmaz. Benim anama da sizin ananıza da böyle bir şey söyleyemez. Eğer söyler diyorsanız cümlem aynen geçerlidir. Kimse haddini aşmasın. Ben milletimizin değerini korumak adına bu cümleyi kullandım. Söylenen lafın nereye gideceğini bileceksin.” İfadelerini kullanarak sözünü geri almayacağını belirtti.

CHP tarafında eleştirilen sürmesi üzerine “Mustafa Kemal’in kaç kitabını okudunuz. Bana iki kitap ismi sayabilirmisiniz. Bende yazayım sizde kitap ismi yazın kağıda.” diyerek sözünü geri almayacağını ama o cümlelerin tutanaklardan çıkarılacağını söyledi. CHP Meclis grubu bunun yeterli olmadığını dile getirerek meclisi terk etti.

Toplantı gündem maddelerinin görüşülmesi ile tamamlandı. 

CHP grubu Beykoz Meclisi'ni terk etti
Bizi Takip Edin