CHP’nin arka bahçesi Beykoz planlarını durdurdu!

CHP’nin arka bahçesi olarak bilinen Mimarlar Odası tarafından açılan dava sonucu, Beykoz’da 90 yıllık mülkiyet sorunun çözüldüğü Çavuşbaşı’nın 5 mahallesi ve Görele Mahallesi’nin imar planlarının yürütmesi durduruldu.

CHP’nin arka bahçesi Beykoz planlarını durdurdu!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’nin arka bahçesi olarak bilinen Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB), Çengeldere, Fatih, Yavuzselim, Baklaci, Çiftlik ve Görele Mahalleleri 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazim İmar Planı Revizyonu ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Revizyonu için iptal ve yürütmeyi durdurma istemiyle mahkemeye başvurdu.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLDİ

Açılan dava sonucu, Beykoz’da yaklaşık 60 bin vatandaşın yaşadığı Çengeldere, Fatih, Yavuzselim, Baklacı, Çiftlik ve Görele Mahallesi’nin imar planlarının yürütmesi durduruldu.

İMAR DURUMUNDA DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK

Yürütmeyi durdurma kararının vatandaşın ada parselinde imar durumu ile ilgili bir değişiklik oluşturmayacağı öğrenildi.

ÜST KAHKEMEYE TAŞINACAK

Beykoz Belediyesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, üst mahkemeye yürütmeyi durdurma kararının iptali için hukuki süreci başlattığı öğrenilirken kısa süre içerisinde karar çıkması bekleniyor.

RUHSAT VERME SÜRECİ BAŞLAMIŞTI

Beykoz Belediyesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yoğun mesai ve çaba harcanarak Çavuşbaşı 5 mahalle ve Görele Mahallesi’nde 90 yıllık mülkiyet problemi çözülmüş ve imar planları tamamlanmıştı.

Tamamlanan plan sürecinin ardından Kasım 2022’de ruhsat verme süreci başlamıştı.

Bu sayede, Beykoz’un yüzde 24’ünün yaşadığı 41 milyon m2’lik alan olan Çavuşbaşı’nın 5 mahallesi ile Görele Mahallesi sakinleri evlerini konforlu, güvenli ve yasalara uygun bir şekilde yapma yolu açılmıştı.

AYNI SENARYO TOKATKÖY’DE DE YAŞANMIŞTI

Beykoz’da ilk olacak ve Tokatköy Mahallesi’nde başlatılan kentsel dönüşüm sürecinde de aynı senaryo yaşanmıştı.

İlçe sakinlerini depreme dayanıklı güvenli konutlara ve düzenli sosyal alanlara kavuşturacak proje iptal davaları açılarak engellenmeye çalışılmıştı.

YÜZDE 40’I TAMAMLANDI

Tüm kışkırtmalara rağmen 10 ay önce temeli atılan Tokatköy Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmalarının yüzde 40’ı tamamlandı.

TOKİ tarafından, yatay mimariye uygun depreme dayanıklılık için gerekli mühendislik teknikleri ve statik hesaplamaları ve zemin iyileştirmeleri yapılarak, fore kazık, perde beton kullanılarak inşası başlayan 87 bloktan bir kısmının temeli atılırken bir kısmının da yapımı bitme aşamasına geldi.

 

 

CHP’nin arka bahçesi Beykoz planlarını durdurdu!
Bizi Takip Edin