Çiçeği burnunda gemiciler sertifikalarını aldı

Beykoz'da gemicilik eğitimi kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi. 

Beykoz Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Barbaros Hayrettinpaşa Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi ve Beykoz Yat Limanı Denizcilik Şirketi iş birli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da gemicilik eğitimi kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi. 

Beykoz Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Barbaros Hayrettinpaşa Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi ve Beykoz Yat Limanı Denizcilik Şirketi iş birliğiyle açılan Gemicilik Eğitimi kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi. 

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen sertifika törenine Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla, Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi Müdürü Fahri Muştu, Beykoz Denizcilik A.Ş adına Yönetim Kurulu üyesi Kaptan Mesut Çört, öğretmenler, kursiyerler ve aileleri katıldı.

Gemicilik alanında nitelikli iş gücü oluşturmak ve istihdama katkı sağlamak amacıyla açılan kursu başarıyla bitiren 54 kişiye başarı belgesi dağıtıldı. Kursu başarıyla bitirenler, 9 m’ye kadar olan teknelerde kaptan, uluslararası gemilerde tayfa olarak ya da, İDO, Şehir hatları gibi şehir içi işletmelerde çalışabilecek.

Neşat Yayla: “AB Standartlarına Uygunluk Sağlıyoruz”

Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla, yaptığı konuşmada: “Gençlerimizin bu kurslara katılarak başarı göstermelerini taktir ediyorum. AB’ye girme sürecinde protokol gereği, her iş kolunda olduğu gibi Boğaz’da bile balık tutarken bile artık herkes, sertifikasıyla tutacak. Biz de bu sertifika programlarıyla AB standartlarına uygunluk sağlıyoruz. Denizciliğe karşı ilginin artmasıyla, önemli bir noktada duran bu okuldan mezun olan öğrenci ve kursiyerleri tebrik ediyor, emeği geçen yetkilileri de kutluyorum.”dedi.

Yeni Kurs Müjdesi 

Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, katılan kursiyerlere hitaben yaptığı konuşmasında: “Farklı meslek dallarından, bu kurslara zaman ayırarak katıldığınız için öncelikle hepinizi tebrik ederim.  Eğitim de her konuda önde olan Barbaros Hayrettinpaşa Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi, denizcilik mesleğini gündeme getirdiği için bu konuda da yine bir başarıya imza attı. Bu kurslara kadınlarımızı da bekliyoruz. Sizler talep ettiğiniz sürece de kurslarımızın devamı ve yenileriyle karşınızda olacağız. Bir yeni kurs müjdesi vereyim, yakında ‘ Nitelikli İnşaat İşçiliği Kursu’ da açılacak. Katılım gösteren kursiyerleri tebrik ediyor, bu işe emek veren öğretmenlere, herkese buradan teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

Barbaros Hayrettinpaşa Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi Müdürü Fahri Muştu da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Okul mezunlarından oluşan Beykoz Denizciler Derneği, bizim elimiz ayağımızdır. Bu konuyla ilgili talepte bulununca biz de İlçe Milli Eğitim ve Beykoz Belediyesi desteğiyle protokol imzalayıp bu kursu başlattık. Talep olduğu müddetçe ve bizim de destek gördüğümüz sürece her zaman hizmet vermeye hazırız.  Bu imkândan dolayı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beykoz Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz.”  

Beykoz Denizcilik A.Ş adına söz alan Yönetim Kurulu üyesi Kaptan Mesut Çört ise açılan kursun denizcilik alanında kalifiye  iş gücüne katkı yapacağına değinerek kursa katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardında kursiyerlere belgeleri takdim edildi. 

Kursiyer Görüşleri:

ESAD DEMİRKAYA

Bir gemici kursuna ihtiyacımız vardı. Sayın Başkanımız da sesimizi duydu, çağrımıza kulak verdi, bizlere bu sertifikayı kazandırdı. Bu belgeyi balıkçı teknemi kullanmak için aldım. Bize bu imkanı sağladığı için, gençlerimizin de iş olarak önünü açtığı için Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek’e, Barbaros Hayrettinpaşa Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi Öğretmenlerine, çok teşekkür ediyorum.

ULVİ BUDAK

Gemicilikle ilgili birçok konuda bilgi sahibi olduk. Belki bir tekne alırsam veya bir başkasının teknesini kullanırsam yeterli bilgiyle kullanmak için geldim. Belki diğer arkadaşlar da meslek edinmek için gelmişlerdir. Özellikle iş imkânları sınırlı olan Beykoz’da istihdama yönelik olan bu kurslar çok önemli. Böyle kursların devamlı olması, Beykozlular için iyi olacaktır.

AYHAN AKIN

Kendi teknemde balıkçılık yapıyorum. Balıkçılıkla evimizi geçindiriyoruz. Bu belgeyle evimin geçimini daha rahat ve güvenli biçimde sağlayacağım. İş amaçlı kursların işsizliği önleme adına katkı sunacağını düşünüyorum. Yetkili olan herkese teşekkür ederim. 

MESUT ÇÖRT (Kaptan/Beykoz Yat Limanı Denizcilik Şirketi)

Beykozlu gençlerin işsizlik oranını en aza indirmeyi kendimize hedef belirledik. Nitelikli iş gücü oluşturmak için çalışmalar yapan belediyemiz bizlere de destek verdi. Bu kursta kursiyerler, denizcilik örf adetleri yanı sıra denizde hayatta kalabilme ve seyir dersleri gibi teknik konularla her türlü bilgi ve dokümana sahip oluyor, gemi yönetimine yönelik dersler almış oluyorlar. Eskiden olduğu gibi, dünya denizlerine hakim olmak, elimizde. Kursu bitiren kursiyerlerimiz isterlerse 9 metreye kadar kendi teknelerini veya dış ülkelere çıkan bütün gemilerde, gemici olarak iş imkânı bulabilecektir. İlçe sakinlerine destek veren Başta Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek olmak üzere kursumuza katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum.

Çiçeği burnunda gemiciler sertifikalarını aldı
Bizi Takip Edin