Cumhurbaşkanı Beykoz’da önemli açıklamalar yaptı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beykoz Mecidiye Kasrı’nda İslam İşbirliği Teşkilatı 12. Enformasyon Bakanları Toplantısı’nda konuştu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 12. Enformasyon Bakanları Konferansı kapsamında Beykoz Mecidiye Kasrı’nda düzenlenen programda katılımcıları selamladı.

Beykoz

İslam dünyasına da selam gönderen Erdoğan, 12. Enformasyon Bakanları Konferansı’nın katılımcılarını Türkiye’de ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Konferansın, başta İslam ümmeti olmak üzere tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz eden Erdoğan, “Rabb’im birliğimizi, beraberliğimizi ve muhabbetimizi daim eylesin. Bu yılki konferansın ana temasını ‘Hakikat ötesi çağda dezenformasyon ve İslamofobi ile mücadele’ teşkil ediyor. Müslümanların yanında tüm insanları da etkileyen bu iki temel sorunun gündeme alınmasını son derece isabetli buluyorum. Değerli fikirleriyle konferansa katkı sunan, içeriğini zenginleştiren, bizlerin yolunu ve ufkunu aydınlatan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, yalan haber ve terör örgütlerine verilen destek madalyonun bir yüzünü oluştururken, diğer yüzünde İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığının olduğunu belirterek, Müslümanlara yönelik ırkçı saldırılar ve nefret söylemlerinin pek çok yerde artış gösterdiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Müslümanların hareket alanları, faşizan düzenlemelerle, antidemokratik mevzuat çalışmalarıyla daraltılmakta, ibadet hürriyetleri kısıtlanmaktadır. Başörtüsüne, sakala, cübbeye, tesettüre müdahaleler normalleştirilmeye çalışılmaktadır. Parlamentolar ve hükümetler eliyle yürütülen bu tür süreçlerin gayesi, İslam karşıtlığını kurumsal hale getirmektir. Bu vahim tablo, İslam karşıtlığı maksadıyla yapılan medya müdahalelerine karşı ortak hareket etmemizi zaruri kılıyor. Medya organları da aynı mesuliyet duygusuyla hareket etmeli, toplumun bir kesimini karalamaya yönelik iftiralardan uzak durmalıdır.”

Türkiye olarak İslam düşmanlığıyla mücadeleye büyük önem verdiklerini, bu konuda küresel bir dayanışma tesis etmeye çalıştıklarını ifade eden Erdoğan, teşkilatın zirve dönem başkanlığını yürüttükleri dönemde yaptıkları davet ve 74. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kuruluna hitabındaki çağrı temelinde önemli bir adım attıklarını, BM Genel Kurulunun 15 Mart tarihini “Uluslararası İslam Karşıtlığıyla Mücadele Günü” olarak kabul ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da ev sahipliğini yaptıkları, 2016 yılındaki 13. İslam Zirvesi’nde yazılı ve görsel medyanın İslam’ın doğru şekilde anlatılması ve bilginin yayılması hususundaki önemini vurguladıklarını anımsatarak, bu toplantıda üye ülkelerde medya altyapılarının geliştirilmesi ve medya kuruluşları arasındaki iş birliğinin artırılması çağrısında bulunduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Beykoz’da önemli açıklamalar yaptı!
Bizi Takip Edin