Depremzedeyi dolandıranlar Beykoz’da yakalandı

Beykoz’da, Gaziantep’teki bir depremzedeyi telefonla dolandırdığı belirlenen 6 şüpheli gözaltına alındı. Depremzedenin parasının iade edildiği öğrenildi.
  • 11.02.2023 00:00:00

Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde yaşayan depremzede Nedim A.’yı arayan dolandırıcılar, kendilerini “Türk Telekom” çalışanı olarak tanıtıp, yardım yapılacağı vaadiyle banka bilgilerini temin etti.

Depremzedeyi dolandıranlar Beykoz'da yakalandı

Hesabındaki 37 bin liranın, başka bir hesaba gönderildiğini fark eden Nedim A.’nın şikayeti üzerine, dolandırıcıların yakalanmasına yönelik çalışma başlatıldı.

Depremzedeyi dolandıranlar Beykoz'da yakalandı

37 BİN LİRAYI KENDİ HESABINA AKTARDI

Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonucu, Gaziantep’teki depremden sonra çadırda yaşamaya başladığı öğrenilen Nedim A.’yı arayarak kendini GSM operatörü olarak tanıtan Helin Y. adlı kadının, deprem yardımı yapılacağı bahanesiyle bilgilerini ele geçirdiği banka hesabından 37 bin lirayı kendi hesabına aktardığı ortaya çıktı.

BEYKOZ’DA BULUŞTULAR

Dolandırıcının banka hesabı üzerinden adres bilgilerine ulaşan polis, bir süre sonra suç ortaklarını da tespit etti. Şüphelilerin dolandırıcılık amaçlı Beykoz’da bir villada buluştuğu bilgisini alan polis, geçen perşembe akşamı baskın yaptı.

Depremzedeyi dolandıranlar Beykoz'da yakalandı

BEYKOZ’DA GÖZALTINA ALINDILAR

Dolandırıcılık şüphelileri Helin Y. Yusuf E., Bedirhan K., Türkan B., Erkan A. ve Tahir Y. baskında yakalanarak gözaltına alındı.

Villada yapılan aramada çok sayıda telefon, bilgisayar ve GSM hattı ele geçildi. Şüphelilerin kullandıkları bilgisayarlarda yapılan ilk incelemede, deprem bölgesinde yaşayan on binlerce kişinin iletişim bilgilerinin bulunduğu görüldü.

Dolandırıcılık şüphelileri, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Dolandırılan Nedim A.’nın 37 bin lirasının savcılığın bilgisi dahilinde iade edildiği öğrenildi.

Diğer yandan, İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliğinde, özellikle depremzedelere yönelik dolandırıcılığın engellenmesi amacıyla 3 özel ekip kurulduğu bildirildi.

.

.

İlgili Haberler