Destansı mücadele ruhu Beykoz’da yeniden canlandı

Beykoz Belediyesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 5. yıl dönümünde, o kutlu gecenin kahramanlarımı yâd etmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenledi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 5. yıl dönümünde, o kutlu gecenin kahramanlarını yâd etmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenledi. 

Milletin, milli iradenin, demokrasiye gönül verenlerin zaferi olan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 5. yıldönümü Beykoz’da “Türkiye Geçilmez” teması eşliğinde özel etkinlikler ile anıldı.

Beykoz Belediyesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 5. yıl dönümünde, o kutlu gecenin kahramanlarını yâd etmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenledi. Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 5. yıldönümü’nde Beykoz halkı demokrasinin kahramanları için bir oldu.

Beykoz Sahili Etkinlik Alanı’nda düzenlenen programa, Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Belediye Başkanı Murat Aydın, İlçe Müftüsü Ali Efe, AK Parti İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç, MHP İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, Denizci Kıdemli Albay Ertan Engerek, belediye başkan yardımcıları ve birim müdürleri, meclis üyeleri, STK temsilcileri, muhtarlar ile şehit ve gazi ailelerin katıldığı etkinliğe vatandaşlar tarafından da yoğun ilgi gösterildi.

Program, 15 Temmuz gecesi yaşananların özetlendiği “Türkiye Geçilmez” isimli sergi açılışı ile başladı. 

Katılımcılar sergiyi inceledikten sonra 15 Temmuz Anı Defterini doldurdu.

Mehter konserinin akabinde şehitler için saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okundu.

Büyük Çamlıca Camii İmam Hatibi Yusuf Balcıoğlu’ndan Kuran-ı Kerim Tilaveti dinleyen vatandaşlar Seyfullah Kartal’ın şiir dinletisi ve o gece darbeye direnen ünlü sanatçı Murat Kekilli’nin konseriyle 15 Temmuz ruhunu yeniden şahlandırdı.

Beykoz Belediyesi tarafından düzenlenen program çerçevesinde hain darbe girişiminde hayatını kaybeden tüm kahramanlar rahmet ve minnet ile anıldı. Programda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan 15 Temmuz hain darbe girişimini anlatan film izletildi. 

DARBE GECESİ BEYKOZ’U YÖNLENDİREN ÇELİKBİLEK YÂD EDİLDİ  

Programda konuşan Başkan Murat Aydın, “Dualarımız 251 şehidimize, Gelibolu’da vatanın birliği, dirliği ve bölünmemesi için mücadele ederken şehit olan mehmetçiğime, polisimize… Dualarımız Kurtuluş Savaşı’mızın şehitlerine… Bu güzel vatanı, İstanbul’u bize yurt olarak bırakın ecdadımıza. Yine teşekkürlerimiz 2016 yılının 15 Temmuz’unda kahramanca sokağa çıkan gazilerimize, siz halkımız ve Beykoz’daki 3 şehidimize. Ve yine o şanlı direnişte Beykoz’umuzu yönlendiren, o mücadelenin önderliğini yapan rahmetli Yücel Çelikbilek başkanıma.” dedi.

BAŞKAN MURAT AYDIN: “BU MİLLET 15 TEMMUZU TARİHE ALTIN HARFLERLE KAZIDI”

Allah’ın bir millete nasıl yardım ettiğini 5 yıl öncesinde hep birlikte yaşadık ve gördük diyen Başkan Murat Aydın, “15 Temmuz’da bu milletin gönlü bir oldu. Ölüm korkusunu yendi, işgal hareketini durdurmak için sokaklara çıktı. Ben aziz milletimi saygı ve hürmetle selamlıyorum. Bu millet 15 Temmuz 2016 yılında dünyada eşi benzeri olmayan bir olayı tarihe altın harflerle kazıdı. Bizlerin yapması gereken geçmişimizi hiçbir zaman unutmamak ve unutturmamak. Ben şehitlerimize rahmet diliyorum gazilerimize de çok çok teşekkür ediyorum. Böyle bir milletin bireyin olduğum için onur duyuyorum. Benim vatandaşlığım ay yıldızlı bayrağın değerlerine adanmıştır. Yine duam ölene kadar bu bayrağa hizmet etmek.”

“BEYKOZ’A BÜYÜK BİR ÖVÜNÇ İLE ‘GAZİ BEYKOZ’ DİYEBİLİRİZ”

Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, 5 yıl önce bugün iç ve dış düşmanların birlikte hareket etmesi ile darbeye teşebbüs edildiğini söyleyerek şöyle devam etti;

“Ancak milletimizin feraseti ve inancı bu hain teşebbüsü engelledi. Türkiye bundan önce de darbe ve muhtıralar yaşamıştı. Milletimiz eski günlerin geride kaldığını tankların altına yatarak, kurşunlar göğüs gererek gösterdi. İç ve dış düşmanlarımıza demokrasi dersi verilmiş oldu. İrade yalnız milletindir dedik. Bundan sonra bize düşen dini istismar edenlere karşı olmak ve buna fırsat vermemektir. Beykoz’da 15 Temmuz’da 3 şehidimiz 90 gazimiz var. Biz bundan sonra büyük bir övünç ile Beykoz’a “Gazi Beykoz” diyebiliriz. Bütün şühedamızın aziz milletimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Şehitlerimizin ve gazilerimizin ailelerine sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Demokrasimiz vatanımız kendilerine minnettardır. Allah milletimize bir daha 15 Temmuz gibi bir gün yaşatmasın.”

Destansı mücadele ruhu Beykoz’da yeniden canlandı
Bizi Takip Edin