Dini temsilciler iftar için Beykoz'da buluştu

İstanbul Müftülüğü tarafından Beykoz Hidiv Kasrı nda düzenlenen iftar programında, İstanbul daki dini liderler bir araya geldi. 

İstanbul Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in katılımıyla,  Beykoz H

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Müftülüğü tarafından Beykoz Hidiv Kasrı nda düzenlenen iftar programında, İstanbul daki dini liderler bir araya geldi. 

İstanbul Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımıyla,  Beykoz Hidiv Kasrı’nda dini temsilciler için iftar yemeği düzenledi. İftara, Görmez’in yanı sıra İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, Süryani Ortodoks Kadim Cemaati Yusuf Çetin, Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Başpiskopos Aramya Ateşyan, TürkiyeMusevi Hahambaşılığı İsham Haleva, Fener Rum Patrikhanesi temsilcisi Peder Benyamin ile davetliler katıldı.

Kur’an-i Kerim tilaveti ile başlayan iftar programının arkasından kürsüye davet edilen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ‘Ramazan’ın bütün insanlığa merhamet adalet, şefkat, huzur getirmesini temenni ederim. İnsanın en büyük unutkanlığı Rabbini unutmasıdır. Ramazan’ın en büyük değeri bize unuttuklarımızı hatırlatmasıdır‘ diyerek sözlerine başladı.

Her yıl Ramazan ayına burukluklarla girildiğine dikkat çeken Görmez, ‘Son yıllarda her Ramazan’a buruk giriyoruz. Ama şunu ifade etmek isterim ümitsizliğe yer yok. İslam dünyasında olup bitenler arızi durumlardır. Olanların akılda, hikmette, ilimde yeri yoktur. Bunlar işgallerin, sömürgelerin sonucu cehaletle ortaya koyduğu tavırlardır. Hikmet, akli selim galip gelecektir. Millet olarak dikkat etmemiz gereken bir husus hangi dinden olursa olsun şunun farkında olmalı. Biz mazlumlara umut olmuş bir milletin çocuklarıyız. Mazlumların umudunu bağladığı bir ülke olduk. Yeter ki biz birliğimizi, beraberliğimiz bozmayalım‘ diye konuştu.

Ardından kürsüye davet edilen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, ‘Bu nimetlerin, bu güzelliğin devamı için dua ediyoruz. Ruhani liderlerin temennilerini dinledik. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında Rabbim oruçlarımızı kabul etsin. Rabbimiz oruç ibadetini çok değerli buluyor ve ecrini çok özel vereceğini söylüyor. Bu ibadet sadece midemizle ilgili değil. Bu gönül ibadetidir. Yaşananlar gönül orucumuzun yetersiz olmasından kaynaklanıyor. İnşallah temennimiz dünyada gönülleri tertemiz insanların kucaklaşacağı bir geleceğin müjdelenmesidir‘ diyerek konuşmasını noktaladı.

Süryani Ortodoks Kadim Cemaati Lideri Yusuf Çetin ise, ‘Ramazan’ın ülkemizin birlik ve beraberliğine, kalkınmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Ortadoğu’da en başta olmak üzere gerçek barış sağlansın, savaşlar olmasın, kimse aç kalmasın, herkes bulunduğu ülkesinde birlik içinde mutlu yaşasın. İmanla Allah’a yalvardığımız zaman inanıyorum ki Allah dualarımızı kabul edecek‘ dedi.

Sözlerine ‘Selamünaleyküm‘ diyerek başlayan Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Başpiskopos Aramya Ateşyan ise, ‘Hepinize selamünaleyküm diyeyim. Selam demek huzur, barış, birlik, beraberlik demektir. İftarı açtık ama huzur içinde yiyebildik mi bilmiyorum. Göz önünde Suriye, Mısır, Irak, Filistin’i bulunduruyoruz ve aklımıza gelmeyen bazı ülkeleri bulunduruyoruz. Din adına adam öldürmek insana ne kadar yakışır bilmem. Tanrı adına adam öldürmek… İnsanı sevemeyen Tanrı’yı sevemez. Dinler hakareti bile büyük günah sayarken din adına adam öldürmek insana ne kadar yakışır bilemem. Kutsal Ramazan döneminde sadece oruç tutmak değil, orucun anlamını anlamak gerekir. Dinler arası sağlıklı bir köprü hala atılamadı. Mezhepler arası sağlıklı bir köprü atılamadı. 21. yüzyılda din, mezhep ayrımı yapılabiliyor‘ ifadelerini kullandı.

Türkiye Musevi Hahambaşısı İshak Haleva ise, ‘Bu güzel havayı beraber yaşadığımız için teşekkür ederim. Komşularımızda ateş çemberi varken, bakın hep beraber oturup konuşabiliyoruz. Hep beraber üzüntümüzü paylaşıyoruz. Zaten Tanrı’nın istediği bu değil mi?’ diye konuştu.

Dini temsilciler iftar için Beykoz'da buluştu
Bizi Takip Edin