''Diyarbakır'a gönül rahatlığıyla gidiyorum''

Beykoz Muhtarlar Derneği, Diyarbakır’a tayin olan Kaymakam Aydın Ergün’e veda niteliğinde bir sabah kahvaltısı organize etti

Beykoz Muhtarlar Derneği, Beykoz’da beş yıldan bu yana görev yapmakta olan ve son Atamalar Kararnamesi…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Muhtarlar Derneği, Diyarbakır’a tayin olan Kaymakam Aydın Ergün’e veda niteliğinde bir sabah kahvaltısı organize etti

Beykoz Muhtarlar Derneği, Beykoz’da beş yıldan bu yana görev yapmakta olan ve son Atamalar Kararnamesi ile tayini Diyarbakır’ın Sur ilçesine çıkan Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün’e veda amaçlı bir sabah kahvaltısı tertip etti.

Kimler katıldı?

Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül ve Beykozlu muhtarların ev sahipliğinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koru Tesisleri’nde gerçekleşen “veda” kahvaltısına, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcıları Nevin Çalışkan, av. Yüksel Baki ve Hanefi Dilmaç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Necla Çağlayan ve İsmail Hakkı Kurtoğlu, BEYMEZ Başkanı Adem Öztürk, Orman İşletme Müdürü Abdullah Duman, Beykoz Sosyal Güvenlik Vakfı Müdürü Selim Safi, BEDES Başkanı Gülay Demirel, Beykoz SGK Müdürü Mürsel Baki, Meclis üyeleri Fatih Yılmaz, Erdal Öztürk, Naci Candaş, Nihat Arıcan ve Muharrem Kaşıtoğlu ile davetliler katıldılar.

Dua ile başladı

Kahvaltının ardından Yalıköy Merkez Camii imamı Zekeriya Akkaya tarafından dua edilerek, konuşmalara geçildi.

Cavit Gül: Amacımız Kaymakamımız’a veda etmek

Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül, burada yaptığı açılış konuşmasında, Beykoz’un köy ve mahallelerinin sorunlarını görüşmek üzere muhtarlar olarak her iki ayda bir Belediye Başkanı ve Kaymakam Aydın Ergün ile mutad olarak kahvaltılı toplantılarda bir araya geldiklerini belirterek,  “ancak bugünkü kahvaltımızın amacı, tayini dolayısıyla sayın Kaymakamımız’a veda anlamı taşımaktadır” dedi.

Kaymakamımızın Beykoz’a büyük katkıları var

Cavit Gül, kendisiyle birlikte çalışmaktan büyük keyif aldıkları Kaymakam Ergün ile uyum içerisinde bulunduklarını kaydederek, şunları söyledi:          “ Sayın Kaymakamımızın Beykoz’a büyük katkıları var. Şu an bu katkılardan yansıyanlar var. Okulların inşası tamamlandığında ise yansıyacak olanlar var. Bu okullardan biri de benim köyüm olan Alibahadır’daki Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’dir. Bu lise, Riva yolu üzerinde ve bitme aşamasındadır. Bu okul, bizden fazla sayın Kaymakamımızın yardımları ile olmuştur.”

Yücel Çelikbilek: Biz kaymakamımızı insan olarak içselleştirdik

Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül’ün ardından söz alan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de, konuşmasının başında Kaymakam Aydın Ergün’e teşekkür ettiğini belirterek, şunları söyledi: “ İlişkilerimiz hiçbir zaman somurtkan bir tavır içerisinde geçmedi. İnsanların arkasına bakmadan yürümeleri kadar güzel bir şey yoktur. İşlerinizi yaparken karşıdaki insanın arka plan olduğunu hesap ederseniz, iş yapamazsınız. Bu noktada biz gerçekten çok mutlu olduk. Biz Kaymakamımızı bir insan olarak içselleştirdik, kabul ettik.  Görüyorum ki, sadece benim değil, hepinizin de bu konudaki kanaatleri böyle. Tutarlı olması, hiçbir hesabının olmaması, kafasının arkasında başka planlar bulunmaması, yalın olması, insanlar tarafından sevilmesinin sebeplerinden bir tanesi. Diğer bir sebep de, işini iyi yapmak istemiş olması, geldiği bölgeyi kabul etmiş olması.”

Görevi içselleştirmek, onu bereketli kılar

Belediye Başkanı Çelikbilek, gidilen görev yerlerini “geçici” olarak görmeyerek, buraları orada uzun süreli yaşayan bir insan gibi içselleştirmenin ve kabullenmenin başarı sağlamadaki önemine işaret ettiği konuşmasında,    “ memuriyet hayatınızda kendinizi bu yere borçlu hisseder iseniz, yapılan iş de bereketi olur” yorumunda bulundu.

Belediye Başkanı, konuşmasının sonunda Kaymakam Aydın Ergün’ün, gideceği yerde hayırlı ve bereketli görevlerde bulunmasını diledi. Çelikbilek, “ Kaymakamımız tayin olacağı yeri çok önceden biliyordu. Ancak bir gün dahi kendisinden gideceği yer ile ilgili nedamet belirtisi bir ifade duymadım. Bu, çok farklı bir olay. Ülkemizin her tarafı üstün ve özellikli yerlerdir” dedi ve “ hizmet şuuru ile gidildiği takdirde doğu da sizin için cennettir, batı da” ifadesini kullandı. 

Kaymakam Aydın Ergün: Beykoz’da yaşamak Allah’ın bir lütfu!

Belediye Başkanı’nın ardından söz alan Kaymakam Aydın Ergün ise, 2007 Ekim ayında Beykoz’a tayin olduğunu hatırlatarak, “ Beykoz’da çalışmış olmak, Beykoz’da yaşamış olmak Allah’ın insanlara bir lütfûdur. Beykoz’da doğanlar, Beykoz’da yaşayanlar en şanslı insanlardan.  Biz de kamu görevlisi olarak, geçici bir süre de olsa Beykoz’a gelip sizlerle çalışmak ve Beykoz halkına hizmet etmek fırsatı bulduğumuz için buna vesile olan herkese şükran duyduk” dedi.

Konuşmasının devamında, beş yıllık bu görev süresi içerisinde inişli- çıkışlı, acı-tatlı günlerin de olduğunu ifade eden Ergün,  “tamamıyla Beykoz halkına daha iyi hizmet etmek adına, işlerin daha iyi yürümesi adına farklı görüşlerini ifade ettiğini” belirtti.

Beykoz’u diğer ilçelerden ayıran şey, iyi bir takım olması

Beykoz’u diğer yerlerden ayıran olguyu, “bir metropolün içinde, küreselleşen bir dünyada yerelliği, Anadoluluğu muhafaza edebilmesi” olarak açıklayan Ergün, şunları söyledi: “ Bunu, başka partili olmalarına rağmen ilçe başkanları ve Meclis üyelerinin olaylara yaklaşımına, yerel basının ulusal basından farklı olarak olayları Beykoz için değerlendirmesine, köy ve mahalle muhtarlarımızın da farklı ilçelerde doğup buraya gelmiş olmalarına rağmen Beykozluluk paydası altında toplanılabilmelerine ve iyi bir takım olabilmelerine bağlıyorum.”

Beş yıl boyunca Beykoz’da çok huzurlu yaşadım

Kaymakam Ergün, sözlerinin devamında Beykoz’da beş yıl boyunca ailesiyle birlikte çok huzurlu ve mutlu yaşadığını ifade ederek, bu ortamı sağlayan Belediye Başkanı Çelikbilek başta olmak üzere bütün Beykozlular’a, mesai arkadaşlarına teşekkür etti ve herkesten helallik diledi.

Diyarbakır’a gönül rahatlığıyla gidiyorum

Beykoz’dan edindiği tecrübe ve bilgileri Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki insanlara hizmet için kullanacağını da kaydeden Kaymakam Ergün, atama kararnamesinin yayınlanmasından iki ay öncesinde Diyarbakır’a gideceğini bildiğini belirtti ve bu süreden beri de gideceği ilçe ile ilgili araştırmalar yaptığını söyledi. 

Atandığı ilçe ile ilgili olarak en ufak bir burukluğu veya soru işaretinin olmadığına vurgu yapan Ergün, “ Diyarbakır’a gönül rahatlığıyla gidiyorum çünkü buradan gönül rahatlığı ile ayrılıyorum. Bizim tek kazancımız aldığımız maaşı hak etmektir ve yaptığımız işlerden manevi bir haz alabilmektir. Yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda Beykoz’dan, Gaziantep’ten, Diyarbakır’dan geçerken, başımız dik bir şekilde, ‘ biz de buralarda elimizden geldiği kadar çalıştık’ diyebilmektir. Başka bir kazancımız yok. Onun için de tek başına bizim çalışmamızın bir anlamı yoktur. Takım olabildiğimiz ölçüde başarılı oluruz” dedi ve aynı takım ruhunu  Diyarbakır’da bulmayı dilediğini de söyledi.

Muhtarlık kurumunu önemsiyorum!

Konuşmasının sonunda muhtarlık kurumunun önemine de değinen Kaymakam Aydın Ergün, babasının dedesinin de muhtarlık yapmış olduğunu hatırlatarak, “ muhtarların bugünkü teknolojik gelişmeler dolayısıyla evrak verememeleri, muhtarlık kurumunun yetkisizleşmesi ve önemsizleşmesi anlamına gelmemeli. Bir kurum ikametgâh ilmuhaberi vererek önemli hâle gelmez. Muhtarlık kurumunun tarihten bu yana önemli olmasının sebebi, kullandığı yetkisi değildir. Muhtarlarımız hiçbir zaman çok fazla yetkisi olmamıştır zaten. Polisi, jandarması, zabıtası yoktur. Aldığı kararları uygulama gücü yoktur. Muhtarların gücü seçim sisteminden kaynaklanır. Hiçbir evrak üretmese bile, muhtarlık kurumunun muhafaza edilmesi gerektiğine inanıyorum. Bir mahallede, bir köyde neredeyse hiçbir sisteme bağlı olmaksızın herkesin doğrudan, bir başkasından icazet almadan aday olabildiği ve kendisini kabul ettirip seçilerek, o köyün veya mahallenin önderi olarak oluşturulan bir makamın önemsiz olduğunu kimse söyleyemez” dedi.

Beykoz muhtarlarına katkısından dolayı plaket takdim edildi

Veda kahvaltısı, Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül’ün, Beykoz muhtarları adına Kaymakam Ergün’e plaket takdimi ile sona erdi.

Haber: Arzu Başlantı

''Diyarbakır'a gönül rahatlığıyla gidiyorum''
Bizi Takip Edin