Emeği olmayanlar CHP'yi karıştırmaya çalışıyor!

CHP Beykoz İlçe Başkanı Musa Aksu, ilçe yönetimine dair ortaya atılan iddialara Beykoz Güncel aracılığı ile cevap verdi.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Musa Aksu, seçim dönemini değerlendirdi ve ilçe yönetiminin değişeceğine…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Beykoz İlçe Başkanı Musa Aksu, ilçe yönetimine dair ortaya atılan iddialara Beykoz Güncel aracılığı ile cevap verdi.

CHP Beykoz İlçe Başkanı Musa Aksu, seçim dönemini değerlendirdi ve ilçe yönetiminin değişeceğine dair ortaya atılan iddialara da Beykoz Güncel aracılığı ile cevap verdi.

İlçe Başkanlığı binasında gerçekleştirdiğimiz sohbetimizde Aksu, CHP’yi karıştıranların seçim zamanında partiye hiçbir faydası olmayan kişilerin olduğunu söyledi. Seçim sürecinde kendi içlerindeki insanlardan yara aldıklarını ve bunun sonucunda seçimi kaybettiklerini vurgulayan Aksu, gelecek seçim döneminin çalışmalarına da şimdiden başlanması gerektiğini belirtti.

1 ay öncesine gidecek olursak eğer, seçim dönemindeki CHP’yi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslında CHP başarısız değil. Başarılı da geç kalınmış işler var. Genel Merkez’imiz adayımızı geç açıkladı. Eğer erken açıklansaydı bizde sahada daha erken çalışmaya başlardık. Ama şu da var 6 ay yeterli değil. Cumhuriyetle mücadele 2001’de başlamadı, 1920’lerde başladı. Diyelim ki, 5 yıl sonra seçim var. Şimdiden çalışmalara ve her şeyin alt yapısını oluşturmaya başlamamız lazım. Mesela, belediye ile ilgili eğer bu parti bu seçimi almak istiyorsa şu anda mevcut meclis üyeleri var. Onun haricinde bu işi yapabilecek yetenekteki insanlar burada bir tane gölge kabine oluşturmaları lazım. Beykoz’un sorunlarına yönelik her türlü projeyi üretmeleri gerekir. Yerel seçimlerde biz bölgesel bir şeyler pek üretemedik. Genel Merkez’imizden kaynaklı. Niye? Başbakan gündemi belirledi, bizde peşine takılıp gittik. Sandıktır, kutudur… Halbuki, Beykozlunun belki % 20’si sandığı, ayakkabı kutusunu bilmiyordur. Olacak il yönetimi ve ilçe yönetimi bu 5 yılı kapsayacak şekilde bir yönetim olmalı. Bunlara ilaven ilçenin maddi sorunları olmamalı. Biz seçime sıfır bütçe ile başlayıp sıfır bütçe ile seçimi bitirdik. Bundan sonra kendilerini meclis üyesi ya da belediye başkan adayı gören kişinin de şimdiden çalışmaya başlaması lazım.

Seçim sürecinde her gün dolu olan ilçe binası boş gözüküyor…

Şu an iktidar biz değiliz. İktidar olsaydık, burası dolardı. Neden? Çünkü insanların işe, aşa ihtiyacı var. Bizimde seçim süresince doluydu. Bir umut vardı. Eğer iktidar olsaydık, her gün buraya 50 kişi iş için gelirdi. Elimizde bir imkan olduğunu bilseler, burası her gün dolar. AKP’nin şu andaki cazibesi budur. Kafasında AKP yoksa bile iş için geliyor. Bir de şu var. Belli bir yorgunluk oluştu. Ben tahmin ediyorum bu yorgunluk birkaç ay daha sürer. Partiyi canlandırmak için belli şeyler yapmak lazım. Ayda bir gündemi belirleyerek toplantılar, konferanslar düzenlememiz gerekir.  Artık bu partide siyaset üretilmesi gerek. Beykoz’un sorunlarının tartışılması gerekiyor. Biz geçen yönetim kurulunda bir karar aldık. Bu partide daha önce olmadı. Biliyorsunuz, belediye meclisi her ayın 3 günü toplanıyor. O 3 toplantının sonucunu, bizim oradaki grup başkan vekilimiz bizim yönetim kurulu toplantımıza gelip o haftaki olanları bize anlatacak. Bizde gerekirse üyelerimize, halkımıza neler yaptığımızı anlatacağız. Bazı projeler var, onları belediyeye önermelerini isteyeceğiz. Meclis üyelerimiz hem halka hem de parti üyelerine aldıkları oyların karşılığını vermesi lazım. Geçen dönem ben biliyorum, partinin kapısını bilmeyen meclis üyelerimiz vardı. Ama şu andakilerde öyle bir şey söz konusu değil.

İlçe yönetimine dair çıkan bazı söylentiler var. Delegeler, imzalar gibi…Ne diyebilirsiniz?

CHP’nin içinde şu an herhangi bir karmaşa yok. Bu karmaşayı yaratanlar, seçim zamanında hiç ortada olmayanlar. Seçim zamanında hiç emeği olmayanlar. Birileri dışarda konuşuyor. İmza topluyorlar… Ama inanın o konuşanlar, liste yapanlar seçim zamanının hızlı döneminde hiç ortada olmayanlar. Hiç bize yardım etmeyenler, dışarda konuşuyor. İlçe yönetimini değiştiriyorlar, birilerine at attırıyorlar, delegeleri seçiyorlar… Aslında öyle bir şey yok. Ben geçen örgüte mesaj attım: ‘Örgütün tüzüğü gereği ilçenin aidatını ödemeyen seçme ve seçilme hakkını kullanamaz’. Ama üyelerimiz, delegelerimiz, eski delegelerimiz partiye karşı olan bu görevlerini yerine getirmeden kendilerinde seçme seçilme hakkını buluyorlar. Hepsi yanlış, bir şey konuşulacaksa partinin içerisinde konuşulmalı. Mesela, AKP’de çalkantı olmuyor mu? MHP’de yok mu? Var… Ama bizim kadar dışarı yansımıyor. Halen bu partinin üyesi olup da gidip ona çalışan destek olanlara kızıyorum. Mesela, Kenan Pekşen. Beykoz’da 7 – 8 ay belediye başkan adayıyım diye dolaştı. Seçime 3 gün kala gitti AKP’ye rozet taktı. Ama halen partimizin üyesidir. İstifa etseydi, tercihini yaptı derdim.  Bu yapılanlar bizi gerçekten çok yaraladı, yaralıyor. Esengül Yılmaz, basın açıklaması yapmıştı. Yanlıştı. Burada neyi bölüşemiyoruz, anlamadım. Bende meclis üyesi oldum ama hiçbir yöneticiye beni listenin şurasına koyun demedim. Ama bu dönem 118 tane meclis üyesi adayımız vardı. Herkes birinin koluna girmiş, bir şeyler konuşmuş… Oysaki sen gel partide çalış, belli bir siyaset üret ve elini taşın altına koy. Çalışana bu partide herkese pay var. Bazı arkadaşlarımız, seçimde gidip Çekmeköy’de çalıştılar. Kendilerini oraya yakın buldular. Ama olmaması lazım, biz Beykozluyuz.

Peki, Hızır Yılmaz, ilçe başkanı tekrar olabilir mi?

Hızır Yılmaz’ın öyle bir şeyi yok. Zaten de etikte değil. Sen şimdi belediye başkan adayı olmuşsun, seçime girmişsin ve tekrar ilçe başkanlığı… Öyle bir niyeti yok. Dışardan öyle gösteriyorlar, birileri yazıyor ama ben uygun bulmuyorum. Zaten olmaz. Artık burada ilçe başkanlığı yaptıysan, belli bir göreve talip olup buradan ayrıldıysan demek ki daha yükseklerde görev talep ediyorsun. Artık ilçe başkanlığı olmaz.

Son olarak, CHP üyelerine ne demek istersiniz?

Seçimde adam gibi çalışıp buraya sahip çıkanlar bir araya gelsinler, dışarda olan şeylere inanmasınlar. Biz burada görevimizin başındayız. Bize ilimiz takvim şu dediğinde biz ona uyarız. Ne yapmamız gerekiyorsa partide onu yaparız. Ben istiyorum ki insanlar seçimden seçime alevlenip durulmasın. 5 yıldan 5 yıla siyaset olmaz. Gönlün burada yoksa istifa et, git.

Haber: Burcu Çelik

Emeği olmayanlar CHP'yi karıştırmaya çalışıyor!
Bizi Takip Edin