Emekli vali, anaokulundaki çocuk sesine dava açtı

Beykoz'da Örnek Köy'de emekli bir vali, oturduğu evin yanında açılan anaokulundan gelen çocuk sesine tazminat davası açtı.

Beykoz'da Örnek Köy'de emekli bir vali, oturduğu evin yanında açılan anaokulundan gelen çocuk…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da Örnek Köy’de emekli bir vali, oturduğu evin yanında açılan anaokulundan gelen çocuk sesine tazminat davası açtı.

Beykoz’da Örnek Köy’de emekli bir vali, oturduğu evin yanında açılan anaokulundan gelen çocuk ve öğretmen seslerinin kendisini rahatsız ettiğini belirterek, 5 bin liralık tazminat davası açtı. Vali, şikâyet dilekçesinde “Ruh sağlığım ve ruh bütünlüğüm ihlal edildi” ifadesini kullandı.

Beykoz’da yaşayan emekli vali Ömer Türk, evinin yanında açılan anaokuluna, “gürültü” ve “çocuk sesi” nedeniyle 5 bin liralık tazminat davası açtı. Beykoz Aile Mahkemesi’nde tazminat davası açan emekli vali Türk, şikâyet dilekçesinde huzurlu bir hayat sürmek için Beykoz’a taşındığını anlattı. Vali Türk, ancak 2011 yılından itibaren evinin yakınında faaliyete geçen anaokulundan gelen çocuk çığlıkları ve öğretmenlerin sesi nedeniyle uyuyamamaya başladıklarını iddia etti.

‘BASİT BİR SES DEĞİL’

İlk başlarda eşi ve kendisinin seslere alışmaya, durumu kabullenmeye çalıştıklarını kaydeden Türk, ancak gelen seslerin “alışılacak basit bir ses olmadığını” savundu. Sakin ve huzurlu bir yaşam sürdürmenin imkânsız hale geldiğini belirten Ömer Türk, şikâyetini dile getirdiği anaokulu yönetiminden “Burada Kuran öğretiyoruz, katlanacaksınız” cevabını aldığını iddia etti.

‘KİŞİLİK DEĞERLERİM YIPRANDI’

Evi ile anaokulu arasında otoban kenarlarında kullanılan ses izolasyonunu inşa ettiğini ifade eden Türk, bunun da yetersiz kaldığını söyledi. Çıkan ses ve gürültüyle okul yöneticilerinin tavırlarının “ruh sağlığı ile ruh bütünlüğünü ihlal ettiğini” öne süren Türk, “Oturduğum evdeki huzur ve sükûn bozulmakta, sinir sistemimdeki denge sarsılmakta, duygusal ve sosyal kişilik değerlerim yıpranmakta ve bu durumda, komşunun hoş karşılayıp katlanacağı sınırlar aşılmaktadır” ifadesini kullandı.

Kaynak: Haberturk

Emekli vali, anaokulundaki çocuk sesine dava açtı
Bizi Takip Edin