Engelliler, engellerini birlikte aşıyor

İSEM ve Beykoz İlçe Engelliler Komisyonu'nun düzenlediği 'Engelliler Buluşuyor' yemeğinde tüm engelliler engellerini birlikte aşmaya koşuyor.

İSEM (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü) ve Beykoz İlçe Engelliler Komisyonu'nun düzenlediğ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSEM ve Beykoz İlçe Engelliler Komisyonu’nun düzenlediği ‘Engelliler Buluşuyor’ yemeğinde tüm engelliler engellerini birlikte aşmaya koşuyor.

İSEM (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü) ve Beykoz İlçe Engelliler Komisyonu’nun düzenlediği ‘Engelliler Buluşuyor Yemeği’nde tüm engelliler engellerini birlikte aşmaya koşuyor.İSEM kurumu, engellilerin hayatını kolaylaştırma adına birçok hizmeti engelli vatandaşların ayağına getiriyor.

İBB Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen ‘Engelliler Buluşuyor Yemeği’nde, çok sayıda Beykozlu engelli ve aileleri bir araya geldi. Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Hayri Köse, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürü Bekir Köksal, Dr. Nurullah Yücel, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevim Gülşen, AK Parti Meclis Üyesi adayları Manolya Demirören, İskender Özbey, Erdal Demir, Doğan Öksüz, Cihan Kaygusuz ve Güllü Aktürk’ te yemek etkinliğinde yer alan önemli isimlerdi.

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve İSEM Müdürü Bekir Köksal, engelliler konusunda herkesi duyarlı olmaya çağırdı. Çelikbilek, masaları tek tek gezerek tüm engellilerle selamlaştı ve kısa süreli sohbet etti. Otistik, görme ve bedensel engellilerden oluşan İSÖMX grup konserinde, Anadolu’nun farklı yörelerinden türküler seslendirdi. Sonrasında yine engellilerden oluşan mehteran grubu sahne aldı ve herkesi coşturdu.

Tiryaki: 10 sene önce hepimiz camdan bakan insandık!

Engelliler ve aileleri adına konuşma yapmak üzere Atakan Tiryaki kürsüye çıktı. Tiryaki, öncelikle programa katılan herkese teşekkürlerini belirterek; “Bundan 10 sene önce hepimiz camdan bakan insandık. Ama şimdi ailelerimizle böyle sosyal toplumlara girebiliyoruz. Bende 7 sene önce dışarı çıkamıyordum. Engelliler için çevrede alan kısıtlıydı. Akülü arabam yoktu. Şimdiyse bütün engellilerimizde böyle bir imkan var. Otobüsler, yollar artık bizleri düşünülerek yapılıyor. Bunun için öncelikle Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Çelikbilek: Herkes bir gün engelli olma adayıdır!

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, engellileri engelli gibi görmediklerini ifade etti ve 10 yıl öncesine kadar engelli ailelerin, ‘engelli bir evladım var’ demekten sıkıldıklarını söyledi. Çelikbilek: “Ama hamdolsun, bugün bu sözü söylemek için hiçbir gerekçe kalmadı. Çünkü devletimiz özellikle Sayın Başbakanımızın Büyükşehir Belediye Başkanı iken attığı adımlarla çok ciddi kararlar aldı. Başbakan olduktan sonrada çok ciddi yatırımlarla engelli arkadaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırıcı, ailelerinin hayatlarını değiştirici imkanlar hazırladı. Bugün engelliler için gelinen nokta birçok Avrupa ülkesinden ileri durumda. Belediyemize, iki engelli arkadaşımız da AK Parti’den meclis üyesi adayımız. Bizim ilk siyasi görevimizi ve hedefimizi anlatmak için, iki engelli arkadaşımızı meclis üyesi listesi içine aldık. Allah, sizlere hizmette bizi geri bırakmasın. Sizleri anlamamak, dinlememek bizlere yakışmaz. Sizler ve bizler bir bütünüz ve toplum bir değerleriyiz. Hepimizin hakkı bu ülkede eşittir. Herkes bir gün engelli olma adayıdır” şeklinde konuştu.

Köksal: İstanbul’da 26 merkezimiz var!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürü Bekir Köksal, burada bulunmanın kendisine ayrı bir mutluluk kattığını ifade ederek; “Artık tesislerimize engellilerimiz çok rahatlık gelebiliyor ve aramıza katılabiliyor. İstanbul’daki tüm İETT otobüslerimiz, metrolarımız engellilerimize uygun hale getirildi. Kadir Topbaş’ın bize verdiği destekle İstanbul’da 26 merkezimiz var. Tüm engellilerimize her konuda hizmet vermeye çalışıyoruz. Florya’da engelli kampımız var. Senede yaklaşık 5 bin engelli arkadaşımız aileleriyle tatil yapabiliyor. İnşallah daha güzel yarınlara hep beraber ulaşırız” dedi.

Konuşmaların sonrasında 35 yaşındaki down sendromlu, anne-babasını kaybetmiş ve Paşabahçe ikamet eden Fatma Olmuştur ile Şahinkaya’da oturan 3 yaşındaki işitme engelli Zümra Çamur’ un doğum günü birlikte pasta kesilerek kutlandı.  Büyük alkışlar eşliğinde kesilen pasta, Fatma ve Zümra’nın gözlerindeki o mutluluğu görmeye yetti.

Engelliler, engellerini birlikte aşıyor
Bizi Takip Edin